Έμεινε στο 0-0 στην Κέρκυρα

sup-panai-kerkyra16-24Βελτιωμένος αλλά και άσφαιρος ο Παναιτωλικός πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) στην Κέρκυρα  με σχετική ευκολία.

Οι δυο ομάδες χωρίς να προσφέρουν υψηλό θέαμα πήραν από έναν βαθμό, με τον οποίο απομακρύνθηκαν ακόμη περισσότερο από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας και θα ξαναβρεθούν αντίπαλοι την επόμενη σεζόν.

Έτσι ο Παναιτωλικός διατήρησε την καλή παράδοση που έχει στο νησί των Φαιάκων κόντρα στην τοπική ομάδα σε επίπεδο Σουπερ Λίγκας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα 45΄ και ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στην επανάληψη. Ευκαιρίες δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν χωρίς να αξιοποιηθούν.

Με αρκετές αλλαγές , αναμενόμενες εξάλλου , παρατάχτηκε ο Παναιτωλικός στον αγωνιστικό χώρο. Οι ακραίοι του αμυντικοί ήταν διαφορετικοί από το τελευταίο ματς με τον Πλατανιά,καθώς Μύγας και Τσοκάνης πήραν τις θέσεις των τιμωρημένων Κλέσιο και Ρότσα.  Επίσης ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα για πρώτη φορά οι Ρέι και Παπαδόπουλος που πήραν τις θέσεις των Μπράβο και Μαρκόφσκι σε σχέση με το προηγούμενο παιγνίδι.

Στο α΄ μέρος το ματς είχε ρυθμό με λίγες τελικές προσπάθειες (από 2 η κάθε ομάδα) με τον Παναιτωλικό να έχει δοκάρι και την Κέρκυρα να χάνει πέναλτι.

Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος  στα πρώτα λεπτά της επανάληψης όμως δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν.

Με την έναρξη  του β΄ μέρους ο Ροντρίγκες πήρε την θέση  του Χαντάκι,  ο όποιος είχε δεχτεί κίτρινη κάρτα, ενώ και ο Μπράβο αντικατέστησε τον τραυματία Πάουλο.

Θετική παρουσία για τον Ρόσα όπως και για τον Ρέι που έδειξε να προσαρμόζετε για τα καλά στον ρόλο του πλάγιου επιθετικού.

Καλές ενέργειες και κινήσεις και από τον Λόπεζ που ανεβάζει σταθερά την απόδοση του από παιγνίδι σε παιγνίδι.

Περισσότερες τελικές 9 έναντι 7 της Κέρκυρας είχε ο Παναιτωλικός ο οποίος όμως είχε περισσότερα λάθη (38) έναντι του αντιπάλου του (33).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

12′: Ο Μάρκος Πάουλο εκτελεί φάουλ από πλάγια θέση, μπλοκάρει εύκολα ο Κουτζαβασίλης.

18′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, την αντικρίζει ο Χαντάκιας.

34′: Δοκάρι για τον Παναιτωλικό με τον Ρέι, ο οποίος σεντράρει, η μπάλα κοντράρει στον Σπίνουλα και σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

37′: Πέναλτι για την Κέρκυρα ύστερα από χέρι του Τσοκάνη μέσα στην περιοχή, σωστά υποδεικνύει την παράβαση ο διαιτητής Ζαχαριάδης.

38′: Μεγάλη επέμβαση από τον Κυριακίδη στην εκτέλεση του Τουράμ, το 0-0 παραμένει, χάνει τη μεγάλη ευκαιρία η Κέρκυρα να ανοίξει το σκορ.

45’+1: Σουτ του Ρέι, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Κουτζαβασίλης.

46′: Ροντρίγκες και Μπράβο μπαίνουν, Χαντάκιας και Πάουλο βγαίνουν για τον Παναιτωλικό.

49′: Σέντρα από τον Τσοκάνη, κεφαλιά του Παπαδόπουλου και λίγο άουτ η μπάλα.

54′: Ο Ρόσα εκτελεί απευθείας φάουλ και η μπάλα φεύγει εκτός.

61′: Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Παπαδόπουλος δίνει στον Ρόσα, εκείνος μπαίνει περιοχή, κάνει και το σουτ και αποκρούει ο Κουτζαβασίλης

71′: Κίτρινη στον Μπράβο.

72′: Μακρινό σουτ του Ιωάννου, μπλοκάρει ο Κυριακίδης.
78′: Ο Ντουαλά από μακριά δοκιμάζει με τη μία το πόδι του και ο Κυριακίδης παραχωρεί κόρνερ.
82′: Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Δυνατό διαγώνιο σουτ του Λόπες από μέσα δεξιά, αποκρούει ο Κουτζαβασίλης
84′: Μουνιός αντί Ρόσα για τον Παναιτωλικό.
89′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα φτάνει στον Παπαδόπουλο, εκείνος κάνει γυριστό και ο Κουτζαβασίλης αποκρούει.