sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Έμεινε με την προσπάθεια ο Παναιτωλικός, ήττα 0-1 από τον Παναθηναϊκό

Ο Παναιτωλικός στάθηκε πειθαρχημένα απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Παναθηναϊκό ωστόσο έμεινε με την προσπάθεια.

Το γκολ του Ιωαννίδη έκρινε την αναμέτρηση στο Αγρίνιο, με τον Τίτορμο να έχει δύο εξαιρετικές στιγμές με Μόρσεϊ και το δοκάρι του Καρέλη.

Μακριά από τη νίκη παραμένει σχεδόν για ενάμιση μήνα ο Παναιτωλικός που στη Λαμία παίζει ματς όπου το τρίποντο και μόνο είναι επιτακτική ανάγκη και απόλυτος στόχος.

Ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές συγκριτικά με το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό. Ο Ανέστης στα δοκάρια, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης η άμυνα. Μλάντεν, Φλόρες, Ντίαζ στο κέντρο. Σενγκέλια και Μόρσεϊ οι ακραίοι, με τον Πέδρο μπροστά.

Το πρώτο ημίχρονο

Πρώτη στιγμή για τους φιλοξενούμενους με φάουλ του Μπερνάρ στο 11′ να περνάει χωρίς αποδέκτη. Ο Παναιτωλικός, με βάση και τη διάταξη του Αναστασίου είχε ως πρωταρχικό σκοπό να εξασφαλίσει τα μετόσπιθεν.

Σουτ του Πέρεθ στο 18′ πέρασε ψηλά άουτ. Νέο σουτ του Βέρμπιτς στο 23′ δεν απείλησε. Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Σέντρα-σουτ του Σενκέλια στο 25′ πάνω από το οριζόντιο του Μπρινιόλι.

Επικίνδυνη σέντρα του Χουάνκαρ στο 27′, από κόντρα στον Αποστολάκη μπλόκαρε σταθερά ο Ανέστης. Η κλασικότερη στιγμή του ημιχρόνου ανήκε στον Παναιτωλικό. Στο 30′ ο Μόρσεϊ βγήκε απέναντι από τον Μπρινιόλι, με τον κίπερ του Παναθηναϊκού να απομακρύνει σε κόρνερ το τελείωμα του Αφρικανού.

Μέχρι το ημίχρονο δεν σημειώθηκε κάποια αξιοσημείωτη φάση.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με καλή εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια να περνάει λίγο άουτ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με κεφαλιά του Σένγκεφελντ από κόρνερ στο 49′.

Ο Παναιτωλικός επέστρεψε «ψυχωμένα» στο γήπεδο, πρεσάροντας πολύ και κερδίζοντας αρκετές μονομαχίες. Στο 60′ ο Νταγκό αντικατέστησε τον Σενγκέλια. Κεφαλιά του Σπόραρ στο 63′ σταθερά μάζεψε ο Ανέστης.

Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 65′. Σέντρα του Χουάνκαρ στα δεξιά της άμυνας, ο Σπόραρ με προβολή αστόχησε από εξαιρετική θέση. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να αυξάνει την πίεσή του. Νέα σημαντική επέμβαση του Ανέστη στο 69′, απέναντι στον ίδιο ποδοσφαιριστή.

Στο 73′ Ντίαζ, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν αποχώρησαν. Στη θέση τους Κολοβός, Χουχούμης και Μάρτενσον.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 78′ με τον Ιωαννίδη. Σέντρα στην «καρδιά» της άμυνας, ο φορ των φιλοξενούμενων πήρε την κεφαλιά, ο Ανέστης απέκρουσε, ωστόσο η μπάλα στρώθηκε από το πόδι του Κορνέλιους πάλι σε αυτόν και σκόραρε.

Σέντρα σουτ του Νταγκό στο 80′ έδιωξε σε κόρνερ ο Μπρινιόλι. Ο Αναστασίου «έριξε» στο γήπεδο τον Καρέλη αντί του Μόρσεϊ, παίζοντας με δύο επιθετικούς.

Στο 88′ κόρνερ για τον Παναιτωλικό, με την εκτέλεση του Νταγκό να βρίσκει ιδανικά τον Καρέλη, που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Μπρινιόλι, στη μεγαλύτερη στιγμή των Αγρινιωτών στην επανάληψη.

Στις μόλις 4′ των καθυστερήσεων ο διαιτητής Βεργέτης με τα σφυρίγματά του «πάγωσε» εντελώς τον ρυθμό, χωρίς να κρατήσει παραπάνω χρόνο λόγω τραυματισμών. Το 0-1 τελικό σκορ.

-Πρώτο ημίχρονο με συμπαγή άμυνα. Ο Παναιτωλικός απειλήθηκε ελάχιστα και είχε εξαιρετικές αλληλοκαλύψεις.

-Πολύ καλός ο Ανέστης. Όπου χρειάστηκε «κράτησε» την ομάδα, δεν φέρει ευθύνη στο γκολ, όπου στάθηκε άτυχος στην κόντρα. Σταθερό το δίδυμο των στόπερ, ομοίως άτυχος και ο Κορνέλιους στη φάση του γκολ.

-Ο Παναιτωλικός είχε πλάνο. Είχε διάρκεια σε όλο τον αγώνα. Λίγες οι ευκαιρίες που παρήγαγε, αναμενόμενα, ωστόσο είχε κλασικές στιγμές για γκολ.

-Καλός ο Φλόρες, χωρίς να αποφύγει βεβιασμένα λάθη. Αρκετά χιλιόμετρα ο Χατζηθεοδωρίδης, αμφότεροι έδειξαν ικανοί να σηκώσουν το «βάρος» της αρχικής ενδεκάδας.

-Πολλά λάθη, παρότι κουβαλούσε μπάλα και ηρεμούσε το παιχνίδι, ο Ντίαζ.

-Δεν βοήθησαν όσο θα ήθελε ο Αναστασίου οι Χουχούμης και Νταγκό.

-Ο Παναιτωλικός «πλήρωσε» την μοναδική κακή του στιγμή. Σε ματς που έδειξε ότι θα μπορούσε να κρατήσει το μηδέν δεν το έπραξε. Γενικότερα, μένει και η αίσθηση ότι «φοβήθηκε» το ματς παραπάνω από ότι έπρεπε.

Αποστολάκης. Ο καλύτερος του γηπέδου με διαφορά για τον Παναιτωλικό, σταθερός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Βεργέτης ο διαιτητής. Σωστά καταλογίζει κατευθείαν «παίζετε» στη φάση του 21′ με τον Αποστολάκη. Χέρι στήριξης, σε σωστό σημείο ο ρέφερι δεν χρειάστηκε καν το VAR για να εξηγήσει την απόφαση. Μερικά «ανάποδα» σφυρίγματα σε φάουλ υπήρξαν. Στο δεύτερο ημίχρονο επίσης του «έφυγαν» ορισμένες υποδείξεις.

Με προσήλωση και «δεμένη» άμυνα στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός κράτησε το μηδέν, έχοντας κλασικότατη στιγμή με τον Μόρσεϊ για να πάρει προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος ο Τίτορμος απέφυγε το «νεκρό» ξεκίνημα που… συνήθως είχε. Δέχθηκε πίεση μετά το 60′, με τον Ανέστη να είναι «παρών» όπου χρειάστηκε. Κι ενώ το πλάνο του Αναστασίου φάνηκε να δουλεύει ο Ιωαννίδης σκόραρε. Ο Παναιτωλικός «άγγιξε» το γκολ με τον Καρέλη να έχει δοκάρι στα τέλη του αγώνα αλλά το 0-1 ήταν το τελικό σκορ.