Έμαθε… μπαλίτσα από τον Παναιτωλικό ο Γκώνιας!

sup-panai-iraklis83Τ’ αυγά και τα πασχάλια έχασε από τον Παναιτωλικό η Καλλιθέα. Οι Αγρινιώτες… ξεχαρβάλωσαν την ομάδα του Γκώνια, επικράτησαν με το ευρύ 5-1 στο Ελ Πάσο και πήραν το εισιτήριο για τους 16 του Κυπέλλου.

Η Καλλιθέα έχει την χάρη περί… total football, ο Παναιτωλικός έπαιξε τέτοιο στο Ελ Πάσο!

Οι Αγρινιώτες ήταν ισοπεδωτικοί και διέλυσαν με το ευρύ 5-1 την ομάδα του Τάκη Γκώνια, εξασφαλίζοντας ως δεύτεροι του ομίλου την πρόκρισή τους στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, μαζί με τον πρωτοπόρο (στην ισοβαθμία) Ατρόμητο.

Μέχρι το 10’ οι φιλοξενούμενοι είχαν «πετάξει» τρεις μοναδικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, με τους Ρόσα-Μαρκόφσκι να έχουν χαμένο τετ-α-τετ και τον Ουαρντά να σημαδεύει το δοκάρι της Καλλιθέας. Κι όμως, διόλου πτοήθηκαν… «Χτυπώντας» στην τραγική ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων, οι παίκτες του Μαντζουράκη πήγαν στα αποδυτήρια, όντας μπροστά με τέσσερα γκολ, σε ένα «διαστημικό» πρώτο μέρος.

Ρόσα από πλάγια θέση κι ενώ είχε αποφύγει τον Ντούνη (15’), Μαρκόφσκι με κεφαλιά (21’), ξανά Μαρκόφσκι με πλασέ από κοντά (27’) και ο Κλέσιο που έφυγε στην πλάτη της άμυνας (39’) «υπέγραψαν» το εμφατικό 0-4 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, φυσιολογικά, ο ρυθμός έπεσε με τον Ουαρντά να βρίσκει τον Ρόσα στο 73’ κι αυτόν να χρίζεται εξίσου σκορ, διευρύνοντας κι άλλο το προβάδισμα των «καναρινιών». Το μόνο που κατάφερε η Καλλιθέα ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής, με το σουτ του Τοπάλι –κι αφού η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου- να διαμορφώνει στο 84’ το τελικό σκορ.

Καλλιθέα: Ντούνης, Λεβέντης, Πάτας, Μουκτάρης, Σταμόπουλος, Γκίνι, Κατσικογιάννης (60’ Τοπάλι), Μάκο, Σταματάκος (75’ Ηλιάδης), Τσίπρας, Γουόρντεν (61’ Σμυρλής)

Παναιτωλικός: Κριστιάνο, Μύγας, Ρότσα, Κουτρουμάνος, Χαντάκιας, Μάκος, Μάρκος Πάολο (63’ Βασιλούδης), Ρόσα, Ουάρντα, Κλέσιο (63’ Γιαννιώτης), Μαρκόφσκι.