Εκτός έδρας νίκη στην πρεμιέρα η ΑΛΦΑ 93

spo-alfa93

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ΑΛΦΑ 93 για το πρωτάθλημα της Α ΕΣΚΑΒΔΕ, αφού επικράτησε του τοπικού Αχιλλέα στο Νεοχώρι Άρτας με 51-74. Η ΑΛΦΑ παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση, έδειξε περίσσια διάθεση και ταλέντο και έφτασε σε μία εύκολη νίκη. Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη, που πήραν όλοι χρόνο συμμετοχής, είχαν εξαιρετικές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα και συνεχόμενη κινητικότητα στην επίθεση.

Η ΑΛΦΑ μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και με γρήγορες επιθέσεις έφτασε άνετα σε μεγάλη διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (13-29). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι παραδίδοντας… μαθήματα αμυντικής λειτουργίας και δεχόμενοι μόλις 8 πόντους, έφτασαν στο 21-47, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το παιχνίδι στην επανάληψη απέκτησε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν, πραγματοποιώντας ωστόσο μία προσπάθεια στο τρίτο δεκάλεπτο. Με την λήξη του 30ου λεπτού, ο Αχιλλέας είχε μειώσει την διαφορά στους 19 πόντους (38-57), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη διαχειρίστηκαν χωρίς μεγάλη προσπάθεια τη μίνι αντεπίθεση των γηπεδούχων και έφυγαν νικητές (51-74) από το κλειστό του Νεοχωρίου.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν όλοι οι παίκτες, αλλά στυλοβάτες της νίκης ήταν ο Κυριαζής (14π.), ο Σταυρόπουλος (12π.) και ο Θεοφάνης (14π.), ο οποίος πέτυχε 4 συνεχόμενα τρίποντα και βοήθησε τα μέγιστα, για να “χτιστεί” η διαφορά…

Δεκάλεπτα: Α:13-29 Β: 21-47 Γ:38-57 Δ: 51-74

ΑΛΦΑ 93 BC (Ντίνος Καραπιπέρης): Κυριαζής 14(2), Διαμάντης 6(1), Κορώζης, Σταυρόπουλος 12(1), Κουβέλης 8, Ηλιού, Θεοφάνης 14(4), Σωτηρόπουλος, Βατίστας 8, Καραγώργος 2, Παρθένης 9, Κουδούνας 3.