Έ(χ)ασε την ευκαιρία για διπλό στα Γιάννενα ο Παναιτωλικός

sup-panai-pas22
Το βαθμό της ισοπαλίας με σκορ 0-0 μέσα σε μία παραδοσιακά δύσκολη έδρα πήρε νωρίτερα ο Παναιτωλικός στα Γιάννενα, απέναντι στον τοπικό ΠΑΣ στους Ζωσιμάδες. Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Αγρινίου έφτασε τους 27 βαθμούς και έκανε ένα μικρό βήμα για την μαθηματική εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία.

Σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο με το ρυθμό να πέφτει στο δεύτερο, ο «Τίτορμος» έδειξε για άλλη μία φορά τη βελτιωμένη αμυντική του λειτουργία από τη στιγμή που ανέλαβε ο Μάκης Χάβος, καθώς για άλλο ένα παιχνίδι κράτησε το μηδέν στην άμυνα, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει το γκολ που θα του έδινε τη νίκη.

Ο Π.Α.Σ. Γιάννινα στηρίχθηκε στο πρώτο ημίχρονο στις ατομικές ενέργειες του Ζάιρο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο που σίγησε ο Βραζιλίανος δεν κατάφερε να απειλήσει σχεδόν καθόλου την εστία του Κυριακίδη.

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Στο πρώτο ημίχρονο ο Γιάννης Πετράκης παράταξε τον Π.Α.Σ. Γιάννινα σε σύστημα 3-5-2.Αναλυτικότερα επέλεξε τον Πασχαλάκη στο τέρμα.Τους Τζημόπουλο, Μιχαήλ και Μπέριοαπό δεξιά προς τα αριστερά στο κέντρο της άμυνας. Τον Μπουκουβάλα δεξιά να παίζει όλη την πλευρά και τον Ναδάλες αριστερά. Τον Λίλα ως καθαρό κόφτη πίσω από Ακόστα και Ζάιρο στον άξονα, με τον Γιάκο να παίζει ως δεύτερος επιθετικός πίσω από τον Κόντε.

Από την άλλη ο Μάκης Χάβος παράταξε τον Παναιτωλικό στο σύνηθες φέτος για τα «καναρίνια» 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια. Τους Μύγα, Κούσα, Ροντρίγκες και Ρότσα στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Τον Μάκο και τον Μπράβο ως κόφτες. Τους Ρέι, Πάουλο και Κλέσιο από δεξιά προς αριστερά στην μεσοεπιθετική γραμμή και τον Παπαδόπουλο στην κορυφή της επίθεσης.

Έπαιξε έδρα ο Κύζας στο πρώτο ημίχρονο

Τρεις αμφιλεγόμενες φάσεις από τα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης είχε το πρώτο ημίχρονο, με τον Κύζα να παίζει έδρα. Αρχικά δεν έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Παπαδόπουλου από τον Μπέριο στο 11’, ενώ δεν έδωσε τίποτα ούτε στο σπρώξιμο του Τζημόπουλου πάνω στον Μπράβο πριν εκείνος πέφτοντας στείλει τη μπάλα στο δοκάρι στο 24’. Επίσης στο 30’ κράτησε τους γηπεδούχους με έντεκα παίκτες παρά το αντιαθλητικό μαρκάρισμα με τις τάπες από τον Τζημόπουλο πάνω στον Ρέι.

Από εκεί και πέρα ισορροπημένα μπορούν να χαρακτηριστούν τα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα με τον ΠΑΣ να έχει την κατοχή, αλλά τις φάσεις να είναι μοιρασμένες και τον Παναιτωλικό να έχει τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 24’ με το δοκάρι του Μπράβο.

Βελτιωμένη αμυντική λειτουργία και μηδέν στην άμυνα

Αρκετά βελτιωμένος αμυντικά εμφανίστηκε ο Παναιτωλικός στο δεύτερο ημίχρονο, ρίχνοντας το ρυθμό και κλείνοντας όλους τους διαδρόμους για τους γηπεδούχους που σχεδόν δεν απείλησαν καθόλου την εστία του. Επιθετικά προβλημάτισε αφού δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις, ενώ το 0-0 δεν μπορούσε να αλλάξει βάσει της απόδοσης αλλά και της τακτικής προσέγγισης των δύο ομάδων στην επανάληψη

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ Ημίχρονο

11’ Μπάσιμο του Παπαδόπουλο από δεξιά μέσα στη μεγάλη περιοχή του Π.Α.Σ. Γιάννινα και σπρώξιμο του Μπέριου στον επιθετικό του «Τίτορμου», χωρίς πρόθεση για μπάλα, με τον Κύζα να μη δίνει το πέναλτι.

21’ Σουτ του Παπαδόπουλου έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, πέρασε έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη.

24’ Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάουλο και σπρώξιμο από τον Τζημόπουλο μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Μπράβο βρήκε την μπάλα με την πλάτη του και την έστειλε στο αριστερό κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

25’ Μεγάλη ευκαιρία και για τον ΠΑΣ με το σουτ του Ζάιρο από καλή θέση να απομακρύνει σωτήρια σε κόρνερ ο Κυριακίδης.

30’ Αντιαθλητικό μαρκάρισμα για αποβολή με τις τάπες από τον Τζημόπουλο στον Ρέι, με τον Κύζα να του δείχνει απλά την κίτρινη κάρτα.

32’ Σουτ του Μπουκουβάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού, μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

36’ Μετά από πάσα του Ζάιρο, ο Γιάκος επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση μέσα από τη μεγάλη περιοχή των «καναρινιών», με τον Κυριακίδη να πέφτει με γροθιές στην αριστερή του γωνία και να παραχωρεί κόρνερ.

45’ Εξαιρετική επέμβαση του Πασχαλάκη στην αριστερή του γωνία σε πολύ καλό, δυνατό σουτ του Μάρκος Πάουλο έξω από την μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Β’ Ημίχρονο

66’ Σουτ του Ρότσα έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ, κόντραρε στο πόδι του Μπέριου και πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

73’ Έξοδος του Κυριακίδη με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να μπλοκάρει τη μπάλα και στη συνέχεια μετά από επαφή με τον Κόντε να την χάνει πέφτοντας και τον Ισπανό να σκοράρει, αλλά ο Κύζαςσφύριξε επιθετικό φάουλ.

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Κυριακίδης ήταν ο καλύτερος του γηπέδου, αφού με τις επεμβάσεις του στο πρώτο ημίχρονο κράτησε τον Παναιτωλικό στο παιχνίδι, δίνοντάς του το βαθμό της ισοπαλίας.

Η σφυρίχτρα: Κακή διαιτησία από τον Κύζα που στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε ξεκάθαρα έδρα με τις αποφάσεις του, μη δίνοντας τουλάχιστον ένα πέναλτι στον «Τίτορμο» και κρατώντας στο παιχνίδι τον Τζημόπουλο παρά το αντιαθλητικό του μαρκάρισμα στον Ρέι.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχε λιγότερες αμφισβητούμενες φάσεις να διαχειριστεί, με τον ΠΑΣ Γιάννενα παρόλα αυτά να διαμαρτύρεται για τη φάση του 73’ και το γκολ του Κόντε που δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ στον Κυριακίδη.

Η φάση: Το δοκάρι του Μπράβο στο 24’ ήταν η σημαντικότερη φάση της αναμέτρησης, καθώς αν ο Παναιτωλικός είχε πάρει το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, ίσως να βλέπαμε ένα τελείως διαφορετικό ματς.

Ξεχώρισαν: Ο Ζάιρο για τους γηπεδούχους με τις ενέργειές του στο πρώτο ημίχρονο και ο Μάρκος Πάουλο για τα «καναρίνια» με τη σταθερή του απόδοση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Συνθέσεις:

Π.Α.Σ. Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης):Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Ζάιρο, Μπέριος, Γιάκος (Κοζορώνης 75’), Ακόστα, Λίλα, Ναδάλες (Βιντάλ74’), Μπουκουβάλας (Κούτρης 69’), Κόντε, Τζημόπουλος.

Στον πάγκο: Περιστερίδης, Κοροβέσης,Νικολιάς και Γαρουφαλιάς.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος):Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Ροντρίγκες, Ρότσα, Μάκος (Λόπες 46’), Μπράβο, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο (Ρόσα 64’), Ρέι (Μουνιός 82’), Παπαδόπουλος.

Στον πάγκο: Καβουσάκης, Παπάζογλου, Χαντάκιας και Κουτρομάνος.

Διαιτητής: Γιώργος Κύζας

Α’ βοηθός: Δημήτρης Γκαβέρας

Β’ βοηθός:Στέφανος Παρασίου

4ος Διαιτητής: Γιάννης Παπαδόπουλος