Παναιτωλικος

Δροσερή… νίκη ο Παναιτωλικός, 2-0 τον Ηρακλή

pan-panai-iraklis29Την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ πανηγύρισε ο Παναιτωλικός, που επικράτησε 2-0 του Ηρακλή, παραμένοντας σε τροχιά ανόδου.

Ο Κουτσοσπύρος στο 40’ έκανε με κεφαλιά ψαράκι το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Καμαρά σφράγισε τη νίκη, με τον Ηρακλή πλέον να έχει λιγοστές ελπίδες. Τα ευτράπελα δεν έλειψαν στον αγώνα, καθώς στο 78’ άνοιξε το ποτιστικό σύστημα του γηπέδου και… δρόσισε τους παίκτες.

Μόνο τη νίκη ήθελαν Παναιτωλικός και Ηρακλής για να έχουν ελπίδες για την πρώτη θέση των πλέι οφ και γι’ αυτό το ματς είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά και στα πρώτα λεπτά είχαν καλές στιγμές με τους Σίσιτς, Καμαρά, ενώ ο Γηραιός προσπάθησε να ισορροπήσει, χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Τακίδη. Ο Παναιτωλικός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και στο 37’ ο Κούσας έκανε την προβολή μετά από φάουλ του Σίσιτς, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Χουάντερσον. Στο 40’ όμως ο Καμαρά έκανε τη σέντρα και ο Κουτσοσπύρος με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής πίεζε πιο ψηλά, προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 62’ κεφαλιά του Ουκάρ πέρασε πάνω από την εστία του Τακίδη. Μετά το 70’ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ενώ στο 78’ υπήρξε μικρή διακοπή γιατί άνοιξε το ποτιστικό σύστημα στον αγωνιστικό χώρο (!). Μετά τη διακοπή, ο Γηραιός πίεσε για το γκολ, ενώ ο Παναιτωλικός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους με αντεπιθέσεις. Στο 90+3’ ο Καμαρά σε μια αντεπίθεση βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε εύστοχα τον Χουάντερσον, για το τελικό 2-0. Στο 90+4′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μελισσάς.