sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Δραπέτευσε» στο 94′ από το Αγρίνιο ο Ατρόμητος…

Νέα ήττα με επώδυνο τρόπο γνώρισε ο Παναιτωλικός για τη 18η Αγωνιστική του πρωταθλήματος από τον Ατρόμητο .

Ο Ατρόμητος «δραπέτευσε» από το Αγρίνιο με… buzzer beater του Γιακουμάκη, παίρνοντας το τρίποντο στην τελευταία φάση του αγώνα, από στατική φάση. Εφιαλτική η εξέλιξη της χρονιάς, με τον Παναιτωλικό να δέχεται το ένα «χαστούκι» πίσω από το άλλο…

«Γονατισμένος» από τις απουσίες ο Παναιτωλικός, είχε να παρατάξει συνολικά μόλις 17 παίκτες! Ο Κνετ ξεκίνησε στο τέρμα, με τους Κέβιν, Σιέστεντ, Γιοβάνοβιτς και Σανιά στην άμυνα. Τσιγγάρας, Μιμίτο και Ντάλσιο στελέχωσαν το κέντρο, με τους Ντίαζ και Τζανακάκη να ξεκινάνε στα «φτερά» της επίθεσης. Ο Μπαΐροβιτς μοναδικός φορ, σε διάταξη 4-2-3-1 για το Μάκη Χάβο.

Παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό στα πρώτα 45΄, με τον Παναιτωλικό να μπαίνει πιο δυνατά στο ξεκίνημα, αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν. Ο Ατρόμητος είχε καλή στιγμή με μακρινό σουτ του Μανούσου στο 8′, που απομάκρυνε ο Κνετ σε κόρνερ. Από την εκτέλεσή του, Γιοβάνοβιτς και Κέβιν είχαν καίριες παρεμβάσεις, σώζοντας την εστία της ομάδας μας. Λάθος του Σανιά στο 10′ έδωσε την ευκαιρία στο Μανούσο να βγει σε πλεονεκτική θέση για γκολ, ωστόσο πάλι ο Κνετ φώναξε «παρών». Ο Παναιτωλικός απώλεσε μεγάλη στιγμή στο 16′, μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Τζανακάκη.

Ο Ντίαζ δεν μπόρεσε από το ύψος της μικρής περιοχής να σκοράρει. Η ομάδα του Χάβου κατόρθωσε να περιορίσει τον Ατρόμητο επιθετικά, και είχε νέα καλή στιγμή στο 31′, με σουτ του Ντάλσιο. Στο 37′, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, μετά από τάκλιν του Γιοβάνοβιτς. Η εκτέλεση, αν και επικίνδυνη πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κνετ. Κεφαλιά του Μπαΐροβιτς «μάζεψε» ο Μέγιερι στο 42′, ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, εκτέλεση φάουλ για τον Παναιτωλικό πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Η επανάληψη δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν υποτονικά. Ο Ντουάρτε στο 60′ μπήκε στη θέση του Σανιά. Μέχρι το 70′ οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε απανωτά λάθη στο χώρο του κέντρου, δίχως να δημιουργήσουν την παραμικρή υποψία ευκαιρίας. Ο Παναιτωλικός απείλησε στο 73′ με δύο απανωτά κόρνερ, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με μία σέντρα του Μανούσου που πέρασε άουτ.

Ο Χάβος έριξε στη «μάχη» τον Ρομάν αντί του Τζανακάκη στο 77′. Με τον ίδιο τρόπο απείλησε ο Ντουάρτε στο 79′, αλλά η σέντρα του δεν είχε αποδέκτη κάποιον συμπαίκτη του. Ο Ντάλσιο έδωσε τη θέση στον Φυτόπουλο, σε αναγκαστική αλλαγή στο 85′. Σουτ του Μιμίτο στο 87′ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μέγιερι. Ο Ατρόμητος «έκλεψε» τη νίκη στην τελευταία φάση του αγώνα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ που κερδήθηκε από φάουλ του Γκάλο, ο Γιακουμάκης με κεφαλιά έκανε το 0-1. Δευτερόλεπτα μετά ο Παπαπέτρου σφύριξε το τέλος του αγώνα, με τον Παναιτωλικό να διαμαρτύρεται στον διαιτητή για τον καταλογισμό του φάουλ από το οποίο προήλθε η φάση του γκολ…

-Κέβιν και Τζανακάκης είχαν εξαιρετικές παρουσίες, από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, προκαλώντας αρκετά «ρήγματα» στην άμυνα του Ατρομήτου και επιχειρώντας και αρκετές ωραίες σέντρες προς την περιοχή των φιλοξενουμένων.
-Ο Κνετ ήταν σταθερός, έχοντας σημαντικές επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε. Σταθερός ο Μιμίτο, θετική η παρουσία του Ντουάρτε που μπήκε ως αλλαγή.

-Τραγική η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναιτωλικό να «σβήνει μηχανές». Η αδικαιολόγητη καθίζηση της ομάδας οδήγησε στο να χαθεί το παιχνίδι στην τελευταία φάση.
-Γκολ από στημένη φάση για μία ακόμη φορά δέχεται ο «Τίτορμος». Η μεγαλύτερη «πληγή» για την ομάδα του Χάβου εντός αγωνιστικού χώρου, τη στιγμή που φαίνεται ότι δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί με κάποιο τρόπο.
-Η αλλαγή του Τζανακάκη δημιούργησε μεγάλα προβλήματα για τον Παναιτωλικό στο δεξί άκρο της άμυνας. Από εκεί προέκυψε και το φάουλ, η εξέλιξη του οποίου έφερε το γκολ για τον Ατρόμητο.
-«Παγωμένο» και «άοσμο» το γήπεδο, δεν βοηθά σε καμία περίπτωση την ομάδα στον δύσκολο αγώνα που κάνει για την παραμονή.

Ο κ. Παπαπέτρου ήταν ιδιαίτερα φειδωλός στον πειθαρχικό έλεγχο. Στο πρώτο ημίχρονο έδειξε μόλις μία κίτρινη στον Ρισβάνη, κι αυτή στο 45′. Πολλά σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών του Ατρομήτου έμειναν ατιμώρητα, όπως παραδείγματος χάρη του Βέλλιου. Στην επανάληψη, το φάουλ που υποδεικνύεται στον Ντίαζ στο τέλος του αγώνα είναι «τραβηγμένο». Από αυτό προκύπτει και η φάση του γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Μανώλης Τζανακάκης ήταν ο κορυφαίος του Παναιτωλικού. Εξαιρετικός ανασταλτικά και επιθετικά, με φοβερές ενέργειες και κινήσεις στο γήπεδο, ένα μπακ που δείχνει φοβερά δείγματα ποιότητας, συγκριτικά με το υπόλοιπο υπάρχον υλικό της ομάδας. Δυστυχώς η εξαιρετική του εμφάνιση δεν ήταν αρκετή για να μπορέσει ο Παναιτωλικός να πανηγυρίσει το τρίποντο.

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Παναιτωλικός ήταν διπρόσωπος. Η εξαιρετική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη με τα όσα είδαμε στην επανάληψη. Ο Ατρόμητος «έκλεψε» τη νίκη σκοράροντας από στατική φάση, οι οποίες αποτελούν τον κύριο τρόπο με τον οποίο ο Παναιτωλικός δέχεται γκολ. Η ήττα αυτή βυθίζει για τα καλά τον Παναιτωλικό εκ νέου στην εσωστρέφεια και εντείνει τον προβληματισμό, με το κλίμα σε γήπεδο και εξέδρες να είναι… πολικό.