Δόξα Καινούργιου – Όμηρος 0-1: Στο 93΄ το γκολ της νίκης (φωτο)

Το παιχνίδι του πρώτου γύρου είχε λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα και κάπως έτσι θα έληγε και του δεύτερου γύρου αν ο Νάκος δεν σημείωνε το γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σ’ ένα κατάμεστο γήπεδο με κάκιστο αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο διάστημα αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου και οι φάσεις που έγιναν ήταν λιγοστές. Σε γενικές γραμμές ο Όμηρος ήταν λίγο καλύτερος καθώς δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες από ότι η Δόξα, αλλά και η ισοπαλία δεν θα  ήταν άδικο αποτέλεσμα.

Βέβαια ο Όμηρος ήταν αυτός που ήθελε τη νίκη για να διατηρηθεί στην πρώτη θέση, ενώ για τη Δόξα η ήττα δεν ήταν καταστροφή καθώς διατηρεί την 3η  θέση που οδηγεί στα play off.

Για περίπου ένα πεντάλεπτο διακόπηκε ο αγώνας λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου καθώς έγιναν κάποια επεισόδια μικρής έκτασης στην εξέδρα. Τα πνεύματα ηρέμησαν με την επέμβαση των ψυχραιμότερων, κυρίως των δύο προπονητών Κώστα Γιωτόπουλου και Γιώργου Ζήκου.

Η ροή του αγώνα:

20′ πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Βασιλάρη ο Ρόκκος το απέκρουσε σε κόρνερ.
33′ Μακρινό δυνατό σουτ του Γκάτση η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ.
34΄μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νάκου ο Καντάνης από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.
52΄ φάση διαρκείας για τον Όμηρο, όταν σε πρώτο χρόνο ο Νάκος βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή και ζήτησε πέναλτι, ωστόσο πιεζόμενος σούταρε ο Ρόκκος απέκρουσε και στην επαναφορά σουτ του Βασιλάρη ξανά ο πορτιέρο της Δόξας απέκρουσε.
83΄ σουτ του Νταλαπέρα από καλή θέση άουτ.
85΄πολύ καλό σουτ του Λιάρου από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει στον Δουλιώτη.
93΄ ο Γκάτσης απέναντι από τον Ρόκκο πλάσαρε ο τερματοφύλακας  της Δόξας  απέκρουσε  και στην επαναφορά ο Νάκος έκανε το 0-1.

Δόξα Καινουργίου (Κ. Γιωτόπουλος): Ρόκκος, Κακούρης, Γκουτσέλης, Ψηλός, Τζωρτζόπουλος, Σαλμάς (66′ Δάρλας), Ρεπανίδας, Σαμψώνας (78′ Λιάρος), Νταλαπέρας, Μούτσα, Αγγέλης (90′ Νικολογιάννης).

Ομηρος Νεοχωρίου (Γ. Ζήκος): Δουλιώτης, Καβαλιέρης, Κολοβάκης (92′ Θεοδωρίδης), Μανθόπουλος, Τσώνης, Καντάνης, Βασιλάρης (86′ Βαλτογιάννης), Τσίμπιτσης, Νάκος, Γκάτσης, Μιχαηλίδης (62′ Γκασούκας).