«Διπλό» σωτηρίας ο Παναιτωλικός

Στο σημαντικότερο ματς των δύο ομάδων στα πλέι-άουτ, ο Παναιτωλικός ήταν ο μόνος που… εμφανίστηκε στη Νέα Σμύρνη, πήρε τη νίκη με 2-0 και «σώθηκε» μαθηματικά, ενώ ο Πανιώνιος θα πρέπει να περιμένει και την τελευταία αγωνιστική για να μάθει τη μοίρα του…

Ήταν το σημαντικότερο ματς των πλέι-άουτ τόσο για τον γηπεδούχο Πανιώνιο, όσο και για τον φιλοξενούμενο Παναιτωλικό και το γνώριζαν εξ αρχής. Ίσως το σημαντικότερο και σε ολόκληρη τη διαδικασία, όπως εξελίχθηκε το πρωτάθλημα μέχρι τη διακοπή και φυσικά στις επόμενες 5 έξτρα αγωνιστικές.

Μοιραία, αυτός ο χαρακτήρας «τελικού» που δόθηκε στο 90λεπτο αυτό, κυρίως χάρη στην εξαιρετική πορεία του Πανιωνίου στα πλέι-άουτ, θα περίμενε κανείς να αποτυπωθεί στην εικόνα του ματς και κυρίως στην απόδοση και των δύο ομάδων. Ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» έλαμψαν δια της απουσίας τους στο κρισιμότερο παιχνίδι, την ώρα που η ομάδα του Μάκη Χάβου ήταν σοβαρή, ήταν αποφασισμένη και έκανε -σωστά- αυτά που έπρεπε να κάνει για να… καθαρίσει τη δουλειά.

Οι Αγρινιώτες πήραν μια πανάξια και μάλλον εύκολη νίκη με 2-0 χάρη στα γκολ των Μπαΐροβιτς και Τζανακάκη και έτσι, μια αγωνιστική πριν το τέλος της σεζόν, ανέβασαν τη διαφορά τους Νεοσμυρνιώτες στο +4 και εξασφάλισαν μαθηματικά την παραμονή τους στην Super League, αφού μετά τη διακοπή της SL2 δεν θα υπάρξουν αγώνες μπαράζ. Την ίδια ώρα, η ήττα αυτή για την ομάδα του Βόκολου σημαίνει ότι θα πρέπει να περιμένει την 7η και τελευταία αγωνιστική για να μάθει τη μοίρα της. Θα μπορούσε να την γνώριζε από αυτή αν η Ξάνθη είχε νικήσει τον Αστέρα, όμως το «διπλό»-δώρο των Αρκάδων στα Πηγάδια, διατήρησε την ακριτική ομάδα μόλις στο +1 από τους «κυανέρυθρους». ‘Ετσι, στο φινάλε των πλέι-άουτ, ο Πανιώνιος θα πρέπει να πάρει στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο, καλύτερο αποτέλεσμα από ότι θα πάρει η Ξάνθη στη Λάρισα, με δεδομένο ότι υπερτερεί στην ισοβαθμία με τους Ακρίτες.

Κυρίαρχος από νωρίς ο Παναιτωλικός

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ορεξάτοι και πιο κινητικοί στον αγωνιστικό χώρο, ο Παναιτωλικός είχε σταθερά τον έλεγχο. Μετά το δεκάλεπτο, η ομάδα του Χάβου ανέβασε τον ρυθμό της και κέρδισε αρκετά μέτρα στο γήπεδο. Άρχισε μάλιστα να βρίσκει και τις πρώτες τελικές της, όλες με τον Μπαΐροβιτς, ενώ ο οι γηπεδούχοι είχαν να επιδείξουν μόνο μία από τον Τσιλούλη. Στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός κυριάρχησε πλήρως και πίεσε για το γκολ που θα άνοιγε το δρόμο για τη νίκη-σωτηρία. Αντίθετα, οι «κυανέρυθροι» μάλλον απογοήτευσαν, χωρίς να μπορούν να αλλάξουν καν 2-3 συνεχόμενες πάσες και χωρίς να θυμίζουν την ομάδα που αντίστοιχα κυριάρχησε μέχρι αυτό το σημείο στα πλέι-άουτ.

Τελικά, αυτό που… ψηνόταν, ήρθε στο 38′ για τον Παναιτωλικό. Ο Ευαγγέλου έκανε χέρι στην περιοχή μετά από κεφαλιά του Ντίας, ο διαιτητής Ευαγγέλου σωστά καταλόγισε την παράβαση μετά και τη χρήση του VAR και ο Μπαϊροβιτς εκτέλεσε εύστοχα στο 40′ για το 0-1. Ένα γκολ που η ομάδα του Χάβου το δικαιούταν βάσει εμφάνισης απέναντι σε έναν αντίπαλο που ψαχνόταν στο γήπεδο. Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους μάλιστα, ήρθε και το δεύτερο… χτύπημα. Αυτή τη φορά το γκολ ήρθε από εξαιρετική συνεργασία των φιλοξενούμενων, όταν οι Ντίας και Ρόσα άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα, ο τελευταίος βρήκε τον Τζανακάκη και αυτός με έξοχο συρτό σουτ νίκησε το Κότνικ για το 0-2.

Μετά το δεύτερο γκολ, ο Βόκολος προσπάθησε να παίξει φουλ επίθεση, όμως ούτε οι αλλαγές του βοήθησαν ιδιαίτερα, ούτε ο Παναιτωλικός, με εξαίρεση 1-2 φάσεις που όντως παραλίγο να στοιχίσουν ένα γκολ, έδωσε περισσότερα δικαιώματα. Κόρμπος και Αραμπούλι έχασαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους στο 55′ και το 68’, την ώρα που ο Παναιτωλικός έκανε μια μάλλον τυπική διαχείριση ως το τελευταίο σφύριγμα για να πάρει το «τρίποντο».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανιώνιος (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Ρέντζας (46′ Παπαγεωργίου), Παπανικολάου (52′ Αραμπούλι), Κόρμπος (83′ Γρίβας), Μαξίμοβιτς, Λυμπεράκης (71′ Μιλόγεβιτς), Οικονομίδης (46′ Άρτσε), Τσιλούλης.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Παρράς, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Τζανακάκης (73′ Μιμίτο), Ταχάρ, Ντάλσιο (82′ Αριγίμπι), Ντίας, Ντουάρτε (81′ Λουσέρο), Ρόσα, Μπαΐροβιτς (64′ Τσιγγάρας).

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών), Μιχάλης Καρσιώτης (Κορινθίας)
Τέταρτος: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)
VAR: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
AVAR: Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας)