Παναιτωλικος

«Διπλό» Ευρώπης για Παναιτωλικό, 1-0 τον Εργοτέλη

Ο Παναιτωλικός περίμενε μέχρι την 21η αγωνιστική για να πανγυρίσει το πρώτο του «διπλό» στην Super League, 1-0 επί του Εργοτέλη, ωστόσο, η… προσμονή είχε γλυκιά… γεύση, καθώς οι Αγρινιώτες δείχνουν έτοιμοι να «χτυπήσουν» την… πόρτα της Ευρώπης.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου πέρασε από το Παγκρήτιο Στάδιο, χάρις στο τέρμα του Ανρί Καμαρά, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, με τα «καναρίνια» να ανεβαίνουν στην 6η θέση, μαζί με τον Πανθρακικό, όντας έξι βαθμούς πίσω από την πρώτη πεντάδα που οδηγεί σταplay offs.

Από την άλλη, ο Μαρίνος Ουζουνίδης έκανε ντεμπούτο με το… αριστερό στην τεχνική ηγεσία του Εργοτέλη, ο οποίος έμεινε στους 21 βαθμούς, δύο περισσότερους από την ζώνη του υποβιβασμού και η υπόθεση της παραμονής αποκτά πολλές… δυσκολίες, κάτι που ουδείς μπορούσε να προβλέψει, έπειτα από το εξαιρετικό ξεκίνημα τη φετινή σεζόν.

Το παιχνίδι διεξήχθη υπό άσχημες καιρικές συνθήκες, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος, η έντονη βροχόπτωση δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να δημιουργήσουν καλές ευκαιρίες στα καρέ των δύο τερματοφυλάκων, κάτι που φανερώνεται και από τις ελάχιστες φάσεις, όπως στο 24’ με την εξαιρετική επέμβαση του Ράφαελ στην κεφαλιά του Αναστασάκου, αλλά και την απόκρουση του Αθανασίου στο σουτ του Γοδόι στο 32’.

Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν χωρίς σκορ στο ημίχρονο, ο Ανρί Καμαρά έσπευσε να βάλει την… υπογραφή του στην αναμέτρηση, καθώς στο 43’ δέχθηκε την κάθετη του Γοδόι και με ωραίο πλασέ στην κίνηση, νίκησε τον Αθανασίου, για το 1-0 του Παναιτωλικού που του έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην συνέχεια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μαρίνος Ουζουνίδης θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Διαμαντάκο στο… πλευρό του Αναστασάκου. Μάλιστα, οι Κρητικοί έχασαν μία καλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 49’ με το «τακουνάκι» του Σαρρή που πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Ρομάνο, δέκα λεπτά αργότερα.

Στην συνέχεια, ο Παναιτωλικός προσπάθησε να «κλειδώσει» το «τρίποντο», αλλά στο 62’ ο Αθανασίου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Σφακιανάκη εκτός περιοχής, ενώ στο 76’ ο Θεοδωρίδης απείλησε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ένα λεπτό νωρίτερα, τα «καναρίνια» γλίτωσαν από βέβαιη… παραβίαση της εστίας τους, χάρις στην εξαιρετική προσπάθεια του Ανέν, που έδιωξε πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Διαμαντάκου.

Παρά την προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» να φέρουν το ματς στα ίσια, το «συγκρότημα» του Μάκη Χάβου ήταν αυτό που έχασε την τελευταία καλή στιγμή στην αναμέτρησης, στο 78’ με τον Νταλμά, ο οποίος αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, δεν στόχευσε σωστά και απώλεσε την ευκαιρία.