Δίκαιη μοιρασιά στο Αγρίνιο

sup-panai-pas2015-1

Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα είχαν από ένα ημίχρονο στο Αγρίνιο, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες αλλά να μένουν τελικά στο 0-0.

Καλύτεροι στο πρώτο μισό οι γηπεδούχοι, περιόρισαν στην περιοχή τους τους Γιαννιώτες και έχασαν πολλές ευκαιρίες με τους Βιγιαφάνιεζ, Μαρτίνεζ, ωστόσο ο Βελλίδης πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση.

Ξέμειναν από ενέργεια οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ηπειρώτες να χτυπούν στην κόντρα με τους Τσάβεζ, Κοροβέση αλλά να είναι άστοχοι μπροστά από την εστία του Μπρακάλι.

Στους 28 πόντους οι Αγρινιώτες που είναι πέμπτοι και επέκτειναν το αήττητο σερί τους σε έξι αγώνες, ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται τον ΟΦΗ.

Ανέβηκε στους 25 βαθμούς ο ΠΑΣ, που έμεινε μακριά από τις νίκες για τρίτη σερί αγωνιστική και ταξιδεύει πλέον στην Τρίπολη για κόντρα με τον Αστέρα.

Τα αγωνιστικά σχήματα

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Παναιτωλικό ο Μάκης Χάβος. Μπρακάλι κάτω από την εστία και Κέβιν, Ετζενγκέλε, Κούσας, Μπεχαράνο αποτελούσαν την αμυντική γραμμή. Φωτάκης και Γοδόι κινήθηκαν στα χαφ, με την τριάδα των Κάπελ, Μαρτίνεζ και Βιγιαφάνιεζ να παίζει πίσω από τον Άλβες.

Αντίστοιχος σχηματισμός και για τον Γιάννη Πετράκη στον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Βελλίδης βρέθηκε στα γκολπόστ, με την τετράδα της άμυνα να αποτελείται από τους Φόνσι, Μιχαήλ, Τζημόπουλο και Στρούνα. Γαρουφαλιάς (Σκόνδρας που τον αντικατέστησε στο 19′) και Τσουκαλάς ήταν τα δύο χαφ, ενώ πίσω από τον προωθημένο Ίλιτς, κινήθηκαν οι Κοροβέσης, Ακόστα και Τσάβεζ.

Το ματς

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, ο Παναιτωλικός πήρε τα ηνία του αγώνα, βγαίνοντας μπροστά και χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Μαρτίνεζ και Βιγιαφάνιεζ ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι οι κινητήριοι μοχλοί των Αγρινιωτών, που βρήκαν όμως μπροστά τους έναν εξαιρετικό Βελλίδη. Το δοκάρι του Βιγιαφάνιεζ στο 12′, που βγήκε κερδισμένος από τις κόντρες αλλά δεν σημάδεψε καλά, «ζέστανε» για τα καλά τη μηχανή του Παναιτωλικού αλλά και την εξέδρα, με το φαλτσαριστό σουτ του Μαρτίνεζ στο 16′ να σταματά πάνω στον Βελλίδη.

Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη, ο Κούσας έπιασε μόνος αλλά όχι δυνατά την κεφαλιά στο 18′, νέα τέτοια του Ετζενγκέλε έφυγε μόλις άουτ δέκα λεπτά αργότερα, με τον ΠΑΣ μέσα σε όλα αυτά να χάνει και τον Γαρουφαλιά με τραυματισμό. Το σουτ του Κέβιν κράτησε τον γκολκίπερ των Ηπειρωτών «ζεστό» για να κάνει την επέμβαση του ματς στο 38′, σε εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιεζ όταν εκτινάχθηκε στο «Γ».

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 9-1 τελικές (περιττό να αναφέρουμε για ποιον) με τον ΠΑΣ να επισκέπτεται μόλις μία φορά την περιοχή των γηπεδούχων μετά τα πρώτα δέκα λεπτά.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΣ ανέβασε την απόδοσή του και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τους κενούς χώρους που άφηνε ο Παναιτωλικός στην προσπάθειά του να βγει μπροστά.

Τσάβεζ μοίραζε και Κοροβέσης… έχανε ήταν η εικόνα στο πρώτο 20λεπτο, με τον ακραίο του ΠΑΣ να αστοχεί αρχικά σε πλάγιο τετ α τετ στο 53′, ενώ ένα λεπτό αργότερα, σε νέα κόντρα επίθεση, ο Ίλιτς ίσως καθυστέρησε την πάσα του με αποτέλεσμα το τελείωμα του Τσάβεζ να μην είναι απειλητικό. Το πεντάλεπτο του… τρόμου για την άμυνα των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε με νέο άστοχο σουτ του Κοροβέση στο 57′, μετά από ακόμα μία ωραία μακρινή μεταβίβαση του Τσάβεζ. Στο 64′ ο Κοροβέσης είχε και πάλι την ευκαιρία του αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε.

Ο Παναιτωλικός ήταν αγνώριστος, ενώ μετά και την αντικατάσταση του Βιγιφάνιεζ (69′) οι παίκτες του Χάβου φαίνονταν εντελώς ακίνδυνοι. Το σουτ του Αργεντινού στο 57′ ήταν η καλύτερη στιγμή των κιτρινομπλέ σε ολόκληρο το δεύτερο 45λεπτο, με το ρυθμό να πέφτει πολύ μετά το 70′ και το 0-0 να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.