Διακρίσεις για αθλητές στίβου της ΓΕΑ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανώμαλου Δρόμου

kostas-stamoulis-trikala

Στις κορυφαίες ομάδες της Ελλάδας κατατάχτηκε η Γυμναστική Εταιρεία Αγρινίου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου στα Τρίκαλα. Μέσα σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο, λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης, έγιναν οι πανελλήνιοι αγώνες όλων των κατηγοριών με την παρουσία 700 αθλητών και αθλητριών από 200 σωματεία όλης της χώρας. Οι Αγρινιώτες αθλητές για άλλη μια φορά πρωταγωνίστησαν κατακτώντας τρία μετάλλια.

Συγκεκριμένα ο 16χρονος Νίκος Σταμούλης μετά από μια συγκλονιστική κούρσα κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον αγώνα των 4000 μέτρα Παίδων. Στα 6000 μέτρα των Εφήβων ο Ηλίας Αϋφαντόπουλος κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο και στα 8000 μέτρα των Νέων Ανδρών ο Κώστας Σταμούλης κέρδισε επίσης το χάλκινο μετάλλιο επιβεβαιώνοντας την ανοδική τους πορεία στους δρόμους των μεγάλων αποστάσεων.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

Οι επιτυχίες αυτές μαζί με την πολύ καλή παρουσία και των υπολοίπων αθλητών της ομάδας, Δημήτρη Μπεκούλη, Κωνσταντίνας Σταμούλη, Θοδωρή Αρωνιάδα και Χρήστου Τρομπούκη κατέταξαν τη ΓΕΑ στους πρώτους συλλόγους της Ελλάδας. Τους αθλητές συνόδευε ο προπονητής τους Μπάμπης Ποσονίδης.

“Η Γ.Ε.Α συγχαίρει τους αθλητές και τον προπονητή τους για τις πανελλήνιες διακρίσεις οι οποίες αποτελούν μεγάλη τιμή για το σύλλογο και τη πόλη μας” αναφέρει καταλήγοντας η ανακοίνωση.