Διαφήμιση του αθλήματος στο τοπικό ντέρμπι ΑΛΦΑ-ΓΕΑ (φωτο)

spo-alfa-gea1Η ΓΕΑ ήταν η νικήτρια του Αγρινιώτικου ντέρμπι με την ΑΛΦΑ (62-63) της 2ης Αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ, σε ένα παιχνίδι που παρακολούθησαν περίπου 250 φίλοι του μπάσκετ. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν… απλόχερα διαφήμιση του αθλήματος στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, που είχε ένταση και παλμό.

spo-alfa-gea2Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τώρα, η ΓΕΑ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 7-11, αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι αντέδρασαν και ανέτρεψαν πριν τη λήξη του δεκαλέπτου το σκορ (15-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή αμυντική και επιθετική λειτουργία στα πρώτα λεπτά έφτασαν στο 24-31, με την ΑΛΦΑ να μειώνει στους 4 πόντους τη διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου (29-33), με συνεχόμενα καλάθια του Σταυρόπουλου. Στην τρίτη περίοδο, η εικόνα δεν άλλαξε. ΑΛΦΑ και ΓΕΑ διατηρούσαν τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα μεταξύ τους, με την ΓΕΑ να έχει το προβάδισμα με τη λήξη (48-54).

spo-alfa-gea3Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που… έσπασε καρδιές. Η μεν ΑΛΦΑ προσπαθούσε να φτάσει στην ανατροπή, η δε ΓΕΑ να διατηρήσει μία σημαντική -βαθμολογικά και ψυχολογικά- νίκη. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα άλλωστε ήταν δραματικά. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ και η ΑΛΦΑ προσπαθούσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, σε μία αντεπίθεση διαρκείας που είχε εξαπολύσει από το δεύτερο κιόλας δεκάλεπτο. Σταυρόπουλος, Γεωργούλας και Κυριαζής “σήκωσαν” στις πλάτες τους το βάρος της όλης επιθετικής προσπάθειας και έφεραν τη διαφορά στον ένα πόντο (62-63) στα 17”, έχοντας και την τελευταία επίθεση του ματς. Ωστόσο, ο -κατά τα άλλα εξαιρετικός- Κυριαζής έκανε λάθος υπολογισμό στη διαχείριση της μπάλας και την έχασε μετά από μεγάλη πίεση των παικτών του Σταμάτη.

spo-alfa-gea5Με 2,5 δευτερόλεπτα να απομένουν, η προσπάθεια της ΑΛΦΑ να γυρίσει το παιχνίδι είχε δυσκολέψει πολύ. Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη έκαναν φάουλ στον Σταμουλάκη (0,9” απέμεναν), ο οποίος αστόχησε εσκεμμένα στην δεύτερη βολή και ο Γεωργούλας δεν μπόρεσε να βρει στόχο από την άλλη άκρη του γηπέδου, σφραγίζοντας έτσι το τελικό 62-63 υπέρ της ΓΕΑ.

Για την ΑΛΦΑ, εξαιρετικός για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν ο Κυριαζής (16π.) με τρία τρίποντα, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν ο Σταυρόπουλος (13π.), ο Γεωργούλας (11π.) και ο Κουδούνας (10π.). Από τους φιλοξενούμενους, οι Σταμούλης (19π.) και Σταμουλάκης (12π.) ήταν πολύ καλοί, ενώ πριν αποβληθεί με 5 φάουλ, ο Τάγκας με 11 πόντους βοήθησε ιδιαίτερα την επιθετική γραμμή της ομάδας του.spo-alfa-gea6

Δεκάλεπτα: Α: 15-13, Β:29-33, Γ:48-54. Δ:62-63.

ΑΛΦΑ (Καραπιπέρης): Κυριαζής 16 (3), Διαμάντης 3 (1), Θεοφάνης, Κουβέλης 5 (1), Σταυρόπουλος 13, Γεωργούλας 11(1), Καραγιώργος, Βατίστας 3, Παρθένης 1, Κορόζης, Ηλιού, Κουδούνας 10.

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμάτης): Γυφτάκης, Τάγκας 11 (1), Κοντονάσιος, Σταμουλάκης 12 (2), Σταμούλης 19 (1), Ρέντζιος Β. 9, Μουχάκης 2, Κρητικός, Ρέντζιος Ν., Δάρλας 2, Τασόπουλος 8, Μινασιάν.

* Επόμενο ματς για την ΑΛΦΑ, πάλι εντός έδρας, με τη Νικόπολη Πρέβεζας, ενώ η ΓΕΑ θα αντιμετωπίσει στην Άρτα την Άνω Πόλη Άρτας.