Βόλεϊ γυναικών: Δεύτερη νίκη για την Ομόνοια Ναυπάκτου

Σπουδαίο τρίποντο πήρε η γυναικεία ομάδα της Ομόνοιας Ναυπάκτου, δεύτερη στην έδρα της, με 3-0 σετ επί του Ολυμπιονίκη Αρχαίας Ολυμπίας. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Ναυπάκτου ανέβηκε στην έκτη θέση του ομίλου της στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Συγκεντρωμένη και με προσήλωση στο στόχο ξεκίνησε το παιχνίδι η Ομόνοια και βρέθηκε να προηγείται νωρίς με 5-1 και 8-2. Η Αρχαία Ολυμπία μείωσε με καλό σερβίς από την Γιαμπαστή σε 11-9 όμως γρήγορα η Ομόνοια ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +4 και τη διατήρησε ως το τέλος όταν με άσσους από τη Σχίζα και καλά τελειώματα από Μπαλή και Πατακοπούλου το σετ πήγε στους γηπεδούχους με 25-17. Η Γιαμπαστή έβαλε την Αρχαία Ολυμπία μπροστά στο σκορ στο δεύτερο σετ στο 2-4 και έμεινε εκεί ως το 6-7.

Η Ομόνοια αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα στο 8-7 διατηρώντας το για όλο το υπόλοιπο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και κάθε φορά που η Αρχαία Ολυμπία ισοφάριζε η Ομόνοια έκανε ένα ξέσπασμα και έφτανε πάλι στο +3, έχοντας λύση σε όλα τα προβλήματα που της έβαζαν οι φιλοξενούμενες. Το σετ κύλησε έτσι ως το τελικό 25-21. Με καλό σερβίς της Μπαλή η Ομόνοια προηγήθηκε 4-0 στο τρίτο σετ και έφτασε τη διαφορά και στο +6 (17-11).

Σταδιακά ο Ολυμπιονίκης ροκάνισε τη διαφορά εκμεταλλευόμενος την ανυπομονησία στην τελική προσπάθεια των γηπεδούχων κάνοντας λίγο πριν το τέλος το 23-20. Οι δύο πολύτιμοι πόντοι στο σετ δεν άργησαν να έρθουν για την Ομόνοια που πήρε και το τρίτο σετ με 25-21.

Καλό παιχνίδι στο σύνολό τους έκαναν οι παίκτριες της Ομόνοιας χωρίς καμία να υστερεί η κάθε μία στο κομμάτι της. Ξεχώρισαν από την ομάδα της Αρχαίας Ολυμπίας η πασαδόρος Μαύρου καθώς επίσης και οι Γιαμπαστή και Ηλιοπούλου.

Δύσκολο έργο για την Ομόνοια αυτή την Κυριακή που θα αντιμετωπίσει το βράδυ της Κυριακής στην Πάτρα, στο κλειστό της Περιβόλας τον Απόλλωνα Πάτρας.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Τσακανίκας): Πατακοπούλου, Τριανταφύλλου, Σκούνα, Σιακαβέλλα, Σχίζα, Μπαλή, Φλέσσα, Τούφα, Σφήκα.

Ολυμπιονίκης Αρχαίας Ολυμπίας (Τσούμας): Ηλιοπούλου, Παναγοπούλου Β., Κούρκουλου, Μαύρου, Κούτρα, Ροδιτάκη, Παναγοπούλου Ε., Τσιαούση, Ζήση, Γουδουσιάδη, Γιαμπαστή, Θανοπούλου.