Δεν σκόραρε – Δεν νίκησε

sup-platanias-panai1

Τέλος στα όνειρα και τις ελπίδες για μια θέση στην πρώτη 5αδα του πρωταθλήματος έβαλε η ήττα του Παναιτωλικού στα Χανιά από τον Πλατανιά με 2-0.

Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έχασαν περισσότερες ευκαιρίες που δυστυχώς δεν αξιοποίησαν , γνώρισαν την ήττα από μια ομάδα που ήταν κατώτερη ποιοτικά , όμως είχε πάθος και θέληση για τη νίκη με την οποία εξασφάλισε την παραμονή της για μια ακόμη χρονιά στην μεγάλη κατηγορία.

Ο Παναιτωλικός στο μεγαλύτερο μέρος του ματς είχε τον έλεγχο του όμως ενώ είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας δεν έκανε ολοκληρωμένες τελικές προσπάθειες απέναντι από τον Ολυμπά τον οποίο δεν κατάφερε να νικήσει ούτε μια φορά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς  οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να σκοράρουν και να εξασφαλίσουν ουσιαστικά την παραμονή τους δυο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Ήταν για αυτούς μια νίκη καρμπόν με την περσινή κόντρα στην ομάδα του Αγρινίου και την πανηγύρισαν έξαλλα.

Κακό ήταν το α΄ μέρος με τους γηπεδούχους πνιγμένους στο άγχος της νίκης να μην μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Ράφαελ. Δυστυχώς ο Παναιτωλικός  δεν το εκμεταλλεύτηκε. Η ομάδα του Αγρινίου δεν σκόραρε για ένα ακόμη ματς, το έβδομο στα τελευταία οχτώ παιγνίδια. Καθοριστικό ήταν το μαρκάρισμα του Τετέ στον Μαρτίνες τον οποίο ουσιαστικά εξουδετέρωσε και η ενέργεια του Αργεντινού περιορίστηκε αισθητά.

Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι καλές στιγμές του α΄ 45λεπτου. Στο 19΄ο Ζαραδούκας είχε το πρώτο καλό σουτ του αγώνα που πέρασε μόλις άουτ. Η απάντηση του Παναιτωλικού ήρθε στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου  με  άστοχα σουτ των Λάζαρ και Βιγιαφάνιες (44΄- 45΄).

Αρκετά καλύτερο ήταν  το β΄ μέρος με πιο γρήγορο  ποδόσφαιρο και περισσότερες φάσεις. Στο 50΄σουτ του Αποστολόπουλου έδιωξε εντυπωσιακά ο Ράφαελ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μορένο δεν μπόρεσε να σκοράρει από καλή θέση και δεν αξιοποίησε την σέντρα του Μαρτίνες.

Ο Ολυμπά στο 73΄βγηκε έγκαιρα και αποσόβησε το μπάσιμο του Μορένο , ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Λάζαρ είχε άστοχο σουτ.  Η μπάλα πήγαινε συνεχώς πάνω- κάτω και όποια ομάδα έβαζε το γκολ θα έπαιρνε το παιγνίδι. Τελικά η μπίλια έκατσε στο κόκκινο , αφού στο 83΄μετα από γύρισμα του Κουλιμπαλί ο Τόρρες με σουτ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ράφαελ . Την χαριστική βολή στον Παναιτωλικό έδωσε ο Γιακουμάκης στο 88΄όταν από έξοχη μπαλιά του Γουνδουλάκη ο Γιακουμάκης  έκανε άψογο πλασέ απέναντι από τον Ράφαελ και σφράγισε τη νίκη , αλλά κυρίως την παραμονή της ομάδας του στην Σουπερλίγκα και την επόμενη περίοδο.

Ο Παναιτωλικός  ολοκλήρωσε τις εκτός έδρας υποχρεώσεις του. Του απομένει ακόμη ένα ματς στο Αγρίνιο με την Βέροια για να κλείσει καλά μια επιτυχημένη χρονιά στην οποία θα μπορούσε να πάει ακόμη καλύτερα.

Το όνειρο της Ευρώπης μπορεί να χάθηκε η ομάδα έκανε ένα βήμα παραπάνω και βελτίωσε την αγωνιστική της κατάσταση συνολικά στο πρωτάθλημα.