Δεν έγραψε ιστορία ούτε τώρα ο Παναιτωλικός

sup-aek-panai40Ο Παναιτωλικός αν και το πάλεψε για ένα ημίχρονο το ματς, παραδόθηκε αμαχητί κόντρα στην καλύτερη ΑΕΚ γνωρίζοντας την ήττα -εντός προγράμματος με 2-0 και παρέμεινε στους 12 βαθμούς.  Ο Γιόχανσον λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρος ξεκλείδωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ ο Πλατέλλας στο 75΄ έδωσε την χαριστική βόλη και τη νίκη στην Ένωση. Χαμένο πέναλτι για την ΑΕΚ στις καθυστερήσεις με τον Μάνταλο. Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε ο Ουαρντά.

Περιγραφή-απόδοση: Χρήστος Λεμονιάς

H τακτική των δύο προπονητών

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με 4-3-3. Τερματοφύλακας ο Μπαρόχα, δεξί μπακ ο Γκάλο, αριστερό μπακ ο Ντίντακ, σέντερ μπακ οι Κολοβέτσιος και Άρθο. Στο κέντρο τριάδα με Γιόχανσον, Σιμόες και Μάνταλο. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Μπαρμπόσα, στο αριστερό ο Μπουονανότε, σέντερ φορ ο Αραβίδης.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με 4-3-3. Τερματοφύλακας ο Κυριακίδης, δεξί μπακ ο Μύγας, αριστερό ο Κέβιν, σέντερ μπακ οι Κούσας και Μάκος. Στα χαφ οι Παπάζογλου και Πάουλο, μπροστά τους ο Ουάρντα, στο δεξί άκρο ο Βιγιαφάνιες, στο αριστερό ο Κάπελ, επιθετικός ο Μαρκόβσκι.

Το ματς

Με συνταγή Τούμπας

Ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε στην αρένα του Ολυμπιακού Σταδίου με συνταγή Τούμπας. Και όταν εννοούμε με συνταγή… Τούμπας, με στόχο να κρατήσει όσο το δυνατόν μακριά από το πεδίο δράσης τους μεσοεπιθετικούς της ΑΕΚ. Ότι δηλαδή έκανε και στο περασμένο ματς με τους Θεσσαλονικείς. Ο Γιάννης Μαντζουράκης σε αντίθεση με το παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ, αποφάσισε να βάλει στα στόπερ τον Μάκο, θέλοντας με αυτό τον τρόπο να θωρακίσει μαζί με τον Κούσα την αμυντική γραμμή. Η επιλογή του όμως δεν αποδείχθηκε 100% σωστή, καθώς ο Παναιτωλικός είχε πρόβλημα στην μεταβίβαση της μπάλας και πλην κάποιων εξάρσεων του Ουαρντά, οι Αγρινιώτες είχαν πρόβλημα στο να κρατήσουν την μπάλα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά αναγνωριστικά. Η ΑΕΚ από την μεριά της ήθελε ως γηπεδούχος να επιβάλλει τον ρυθμό και κατάφερε με τον Γιόχανσον και τον Αραβίδη στο 13΄ και 16΄ να δημιουργήσουν δύο καλές ευκαιρίες. Από την πλευρά του ο Παναιτωλικός κρατούσε καλά πίσω, ωστόσο μπροστά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους στην εστία του Μπαρόχα. Η πρώτη τελική του Παναιτωλικού έγινε στο 33΄ με τον Μάρκος Πάουλο να κάνει το σουτ, μετά από πάσα του Μάκου, η μπάλα όμως πέρασε άουτ. Μέλημα των παικτών του Γιάννη Μαντζουράκη ήταν να κρατήσουν την ΑΕΚ όσο το δυνατόν πιο μακριά από την περιοχή και να πήγαιναν στο αποδυτήρια με το μηδέν στα μετόπισθεν.

Λογάριαζαν χωρίς τον Γιόχανσον !

Οι Αγρινιώτες μέχρι το 44΄ και παρότι δέχτηκαν αρκετή πίεση από την ΑΕΚ προς τα τέλη του πρώτου μέρους, δεν κατάφερε να κρατήσουν το 0-0 και δέχτηκαν το καθοριστικό γκολ, με το οποίο η ΑΕΚ «ξεκλείδωσε» την άμυνα των «καναρινιών». Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γιόχανσον πιο ψηλά από όλους πήρε την κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του στο πρώτο μέρος. Σε ένα πρώτο μέρος που σε γενικές γραμμές ο ρυθμός απουσίαζε, οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές, αλλά η ουσία που ήταν η επίτευξη του τέρματος, έγινε από πλευράς γηπεδούχων.

Απειλούσε η ΑΕΚ, δυσκοίλιος στην ανάπτυξη ο Παναιτωλικός

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαντζουράκης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ρουσκουσέδα στην θέση του Κάπελ, θέλοντας να δώσει μια διαφορετική πνοή και ταχύτητα στην επίθεση της ομάδας του. Οι Αγρινιώτες πάντως με δυσκολία κατάφερναν να δημιουργήσουν παιχνίδι, πόσο μάλλον προυποθέσεις για γκολ. Η ΑΕΚ συνέχιζε να έχει την κατοχή, πίεζε αρκετά για ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο τα στόπερ των φιλοξενούμενων έπαιρναν καλό βαθμό και διατηρούσαν ζωντανές τις ελπίδες της ομάδας του Αγρινίου για κάτι καλό. Στο 69΄ ο Παναιτωλικός έχασε τον κινητήριο μοχλό του ο οποίος ομολογουμένως αντιμετωπίστηκε σωστά από τους παίκτες της ΑΕΚ. Ο Ουαρντά αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο, με τον Μαντζουράκη να μένει δίχως ποδοσφαιριστή που έχει έφεση στο να φτιάχνει παιχνίδι.

Έργο Τζεμπούρ, ο Πλατέλλας το τελείωσε!

Στο τελευταίο 20λεπτο και ενώ το σκορ ήταν εύθραυστο, η ΑΕΚ πίεσε περισσότερο, ο Πογιέτ έριξε στην μάχη και τον Ρέφικ Τζεμπούρ και στο 75΄ καθάρισε… την μπουγάδα της νίκης με πρωταγωνιστή τον Αλγερινό. Ο Τζεμπούρ με μια ωραία ενέργεια από τα αριστερά, έκανε την σέντρα και ο Πλατέλλας ανάμεσα στους αμυντικούς με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0 και διώχνοντας το άγχος από το ΟΑΚΑ. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικά με την ΑΕΚ να κρατάει το υπέρ της 2-0, ενώ ο Παναιτωλικός ήδη άρχιζε να σκέφτεται το επόμενο ματς με τον Ατρόμητο. Στο 86΄ έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μάρκος Πάουλο. Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ έχασε πέναλτι με τον Μάνταλο, αφού πρώτα ο Τζεμπούρ είχε ανατραπεί από τον Μάκο.