Παναιτωλικος

Δεν άξιζε αυτό το τέλος (video)

sup-pas-panai11

Ο Παναιτωλικός είδε σήμερα στα Γιάννενα την σκληρή όψη της μπάλας καθώς δέχτηκε γκολ κυριολεκτικά στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων που μέχρι εκείνη τη στιγμή έδειχναν ευχαριστημένοι με το υπάρχον σκορ 0-0.

Σ΄ ένα ματς, που αν έληγε χωρίς γκολ θα ξεχνιόνταν εύκολα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο στις καθυστερήσεις του παιγνιδιού. Ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στην έκτη φετινή του λευκή  ισοπαλία, χωρίς να εντυπωσιάσει παίζοντας με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς . Παρόλα αυτά δημιούργησε τις ευκαιρίες για να σκοράρει και να διεκδικήσει κάτι παραπάνω στον αγώνα.

Με μια μόνο αλλαγή (Γοδόι στη θέση του Μπόγιοβιτς)  σε σχέση με τον αγώνα της Πέμπτης ο Παναιτωλικός κατέβηκε στους Ζωσιμάδες θέλοντας να κρατήσει και να ελέγξει την μπάλα στο χώρο του κέντρο,αλλά  και να αποκόψει τους ταχύτατους και δραστήριους Ίλιτς και Γιάκου από την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων.

Τα πλάνα του Μάκη Χάβου άλλαξαν νωρίς στον αγώνα όταν στο 15΄ αναγκάστηκε να αποσύρει τον Θεοδωρίδη λόγω τραυματισμό . Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα με την είσοδο του Νταλμά ο Παναιτωλικός να είναι κάλος ανασταλτικά , όμως να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα με συνέπεια να είναι ακίνδυνος επιθετικά.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς ουσιαστικά να κινδυνέψει να παραβιαστεί  καμία από την τις δυο εστίες με εξαίρεση τις φάσεις των Γιάκου (25΄) και του Μπακάκη (34΄).Το θέαμα ήταν κάκιστο, και οι φιλοξενούμενοι μάλλον εύκολα έφυγαν  με το μηδέν για αποδυτήρια.

Το Β΄ μέρος ξεκίνησε με μια καλή στιγμή για  τους κίτρινους όταν στο 47΄ο Μπακάκης έπιασε το δυνατό σουτ , αλλά ο Βελλίδης έδιωξε δύσκολα.   Δυο αβίαστα λάθη του Νταλμά στην αριστερή πτέρυγα του Παναιτωλικού δεν αξιοποίησαν οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν σε θέση βολής.

Με την είσοδο του Μπόγιοβιτς στο 67΄ στην θέση του Μπακάκη ο Χάβος θέλησε να κάνει περισσότερο επιθετική την ομάδα του. Έτσι στο 76΄οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ όταν Μπόγιοβιτς , Νταλμά και Καμαρά συνδυάστηκαν όμως το πολύ δυνατό σουτ του τελευταίοι βγήκα ελάχιστα άουτ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα περισσότερο ήταν ο Παναιτωλικός που ζήτησε το γκολ της νίκης. Η μπάλα όμως τιμώρησε την ομάδα του Αγρινίου καθώς στην τελευταία φάση του αγώνα στο 94΄ο Κίτου με κεφαλιά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του που πήρε από το πουθενά τους βαθμούς της νίκης.

Το timing  δείχνει να μην είναι καλό για τον Παναιτωλικό που μετά την απώλεια της νίκης στον αγώνα της Πέμπτης με τον Άρη, κάτι που δικαιούνταν  κυρίως στο Β΄ μέρος, έχασε και στα Γιάννενα σχεδόν από του πουθενά και πλέον μετρά 3 αγώνες χωρίς νίκη.

Τελείωσε μια δύσκολη εβδομάδα για τους κίτρινους που τώρα καλούνται να διαχειριστούν την νέα κατάσταση που διαμορφώνεται και ν΄ ανασυνταχτούν.