Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Χαρίλαος Τρικούπης-ΑΕΚ 66-87: Άνετη εκτός έδρας νίκη για την Ένωση

Η ΑΕΚ πήρε το “διπλό” στο ΔΑΚ Αγρινίου, νικώντας τον γηπεδούχο Χαρίλαο Τρικούπη με 87-66 και ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 4-0, με την ομάδα από την Αιτωλοακαρνανία να έχει ρεκόρ 3-2.

Η ΑΕΚ είχε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά (7-12, 3′) και με ένα επί μέρους σκορ 32-17, η Ένωση ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-17).

Ο Χαρίλαος Τρικούπης προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, κάνοντας ένα δικό του επί μέρους 7-1 στο 13′ (24-33), με την διαφορά να ανεβαίνει στους 12 στο 16′ (29-41) και στους 18 πόντους στο 17′ (29-47). Η Ένωση συνέχισε να μεγαλώνει την διαφορά και είχε προβάδισμα 21 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (56-37).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΑΕΚ στο 28′ να προηγείται με 22 πόντους (46-68) , ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι μπροστά με 18 πόντους (50-68). Η Ένωση, παίζοντας αποτελεσματικά, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να ανεβάσει την διαφορά ακόμη και στο +26 (85-59, 37′). Η ΑΕΚ νίκησε τον Χαρίλαο Τρικούπη με 87-66 και παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 3-2.

Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Λοτζέσκι και Ματσιούλις με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Χαρίλαο Τρικούπη ξεχώρισαν οι Μπράουν και Αγραβάνης με 17 και 13 πόντους

Περίοδοι: 17-32, 37-56, 50-68, 66-87

Μεγαλύτερη διαφορά: +26 (85-59, 37′)

On fire: Ο Μπράουν με 17 πόντους

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Συμεωνίδης-Τσολάκος

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 4/19 στα τρίποντα του Χαρίλαου Τρικούπη.