Basket League: Τρεις σωματοφύλακες στο… όνειρο Μεσολογγίου

Με ανατροπή κέρδισε και τον Ιωνικό το Μεσολόγγι 79-66

Ο παίκτης που άνοιξε τον δρόμο των επιτυχιών, ο Ντεβόντε Γκριν που είχε σκοράρει το τρίποντο νίκης στην πρεμιέρα επί του Αρη, ο… δανεικός που άλλαξε ριζικά την εικόνα της ομάδας Γιάννης Αγραβάνης και ο ψηλός που έψαχνε τα πατήματά του και όταν σήμερα τα βρήκε… εκτόξευσε την ομάδα, Τσαντ Μπράουν, ήταν οι τρεις σωματοφύλακες που οδήγησαν τον φοβερό και τρομερό Χαρίλαο Τρικούπη (ή… σκέτο Μεσολόγγι κατά το επαγγελματικότερο) του Ντίνου Καλαμπάκου στο 3/3 και την διεύρυνση του πιο ονειρεμένου ξεκινήματος στο πρωτάθλημα.

Το 79-66 επί του Ιωνικού ήρθε μετά από ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, με τους Νικαιώτες να πελαγώνουν σε αυτό το διάστημα και να αγνοούν ακόμα την χαρά της νίκης μετά από τρεις αγωνιστικές.

Με ακριβώς ίδια στόχευση μπήκαν και οι δύο ομάδες στο γήπεδο και ακριβώς ίδιο αποτέλεσμα είχαν. Θέλησαν να πιέζουν πολύ τον αντίπαλο με πολλές παγίδες, θέλησαν να πάρουν και πόντους με μακρινά σουτ. Στο πρώτο πεντάλεπτο μπήκαν… τα πάντα εκατέρωθεν. Μόλις στο 3′ το σκορ ήταν 10-10, το Μεσολόγγι όταν έβαλε στο ρεπερτόριό του και το δίποντο προηγήθηκε με 23-18 και το δεκάλεπτο έκλεισε με 23-20 με Αγραβάνη και Γκριν να οδηγούν τους γηπεδούχους.

Ο Ιωνικός… θύμωσε και με μεγάλο σερί που από το 23-18 πήγε στο 15-0, έφτασε στο 23-33 στο 24′, κλείνοντας διαδρόμους, κλέβοντας μπάλες και βρίσκοντας εύκολα καλάθια, με τον Χουγκάζ να παίρνει και να τελειώνει μπάλες. Οι παίκτες του Κουφού κράτησαν μέχρι το 28′ διψήφιες διαφορές, οι γηπεδούχοι πλησίασαν από το 30-41 στο 36-41 και το ημίχρονο έληξε με 36-43 με τον Ιωνικό να έχει επιδείξει μεγαλύτερο πλουραλισμό, με Σμιθ, Τολιόπουλο, Χουγκάζ και Φιτζπάτρικ.

Το Μεσολόγγι ξαναβρήκε ρυθμό και τρίποντο, με τον Φέργιουσον να… αφυπνίζεται για πρώτη φορά και το 46-46 στο 23′ έφερνε το ματς σε νέα αρχή. Στο 26′ ο Χαρίλαος προηγήθηκε με 53-48, το επί μέρους υπέρ του σκορ ήταν 17-5 και το κυριότερο, είχε χαλάσει το παιχνίδι του Ιωνικού αναγκάζοντάς τον να παίζει γρήγορα και με βεβιασμένα τρίποντα. Αυτός που βρήκε λογικά τρίποντα ήταν ο Ανδρέας Πετρόπουλος, έβαλε δύο και ισορρόπησε την κατάσταση με το 53-54. Το δεκάλεπτο έληξε με 59-56 και το Μεσολόγγι να έχει πάρει τον ρυθμό του αγώνα με τα μέτρα του μπαίνοντας στην τελική ευθεία.

Στο 33′, το Μεσολόγγι ήταν στο +11, 72-61 αφού ο Ιωνικός αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν, έχοντας εγκλωβιστεί πλήρως από την πίεση του αντιπάλου ο οποίος με τη σειρά του πετούσε… βότσαλα στον ωκεανό βάζοντας τα πάντα. Ο Χαρίλαος δεν έριξε καθόλου τον ρυθμό του, ο Ιωνικός δεν βρήκε ποτέ τον εαυτό του και έτσι ήρθε όχι μόνο η νίκη για τους γηπεδούχους, αλλά και μια σημαντική διαφορά για… κάθε χρήση.

ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ: Μπορεί το δίδυμο Αγραβάνη – Γκριν να πρόσθεσε άλλη μια ηγετική παρουσία για το Μεσολόγγι, αλλά η σημερινή αποκάλυψη ήταν ο Τσαντ Μπράουν. Ο σέντερ των γηπεδούχων ήταν από την αρχική επιλογή ξένων αυτός που ξεχώριζε, αλλά στα δύο πρώτα ματς δεν είχε δείξει τις αρετές του. Σήμερα ήταν κυριαρχικός μέσα στις δύο ρακέτες και έκανε τη διαφορά.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι δύο ομάδες ποντάρουν πολλά στο τρίποντό τους και η διαφορά ευστοχίας εκεί ήταν μεγάλη σήμερα. Οι γηπεδούχοι είχαν 8-22, ο Ιωνικός 9/32 και η διαφορά φάνηκε.