Basket League: Το Λαύριο «βύθισε» το Μεσολόγγι (video)

Το Λαύριο πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη στο Αγρίνιο κόντρα στο Μεσολόγγι για την 18η αγωνιστική της Basket League με 79-75.

Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα η ομάδα της Αττικής «ανέβηκε» στο 14-4 και φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος μετρώντας επτά σερί επιτυχίες, την ώρα που οι ηττημένοι «έπεσαν» στο 4-14 και παραμένουν στην τελευταία θέση, παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν παίζοντας χωρίς και τον Νταρέλ Πουαριέ ο οποίος αποχώρησε.

Το παιχνίδι φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο ότι θα ήταν αρκετά θεαματικό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεσή τους και να αποδίδουν καλό μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν 23-18 στο 10′ και ήταν ανώτεροι στις λεπτομέρειες.

Η δεύτερη περίοδος έμοιαζε… καρμπόν αυτής που είχε προηγηθεί. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν, όμως το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη έβρισκε τις απαιτούμενες λύσεις και πήγε προηγούμενο στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με 43-35 χάρη σε καλάθι του Ντιαλό στην εκπνοή.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν εμφανής η διάθεση του συνόλου του Ντίνου Καλαμπάκου να παλέψει μέχρι τέλους για να ανατρέψει την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαιτέρως εύστοχοι και με μπροστάρη τον Γιάννη Σαχπατζίδη πλησίασαν, όμως το Λαύριο διατήρησε το προβάδισμά του και στο 30′ ο φωτεινός πίνακας του κλειστού του Αγρινίου έγραφε 56-64.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με το Μεσολόγγι να πλησιάζει στον πόντο, όμως να μην μπορεί ποτέ να προσπεράσει. Το Λαύριο αποδείχτηκε πιο ψύχραιμο και καλύτερο στις λεπτομέρειες φτάνοντας μέχρι το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς η κόρνα της λήξης το βρήκε να επικρατεί με 79-75.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ: Το Λαύριο είχε αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα, όμως πρώτος και καλύτερος ήταν ο Άλφα Ντιαλό ο οποίος πέτυχε double double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ αποδεικνύοντας ξανά την πολύπλευρη προσφορά του στο σύνολο. Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Γιάννης Σαχπατζίδης ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους και τα 10 ριμπάουντ τα οποία δεν αποδείχτηκαν αρκετά όμως για να αποτρέψουν την ήττα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η διαφορά για το Λαύριο έγινε χάρη σ’ ένα στοιχείο που δεν κρίνει συχνά αναμετρήσεις. Οι φιλοξενούμενοι πήραν 36 πόντους από τους παίκτες τους που μπήκαν στο παρκέ από τον πάγκο, την ώρα που οι γηπεδούχοι μέτρησαν όλους κι όλους 14.