Basket League: Διπλό «ξέσπασμα» του Ιωνικού με Μεσολόγγι

Με 100-85 ηττήθηκε ο Τρικούπης

Ήττα για την ομάδα του Μεσολογγίου.

Ο Ιωνικός ήταν καλύτερος από το Μεσολόγγι, αγχώθηκε μέχρι το 35′ από τον παθιασμένο αντίπαλο που πήγε στη Νίκαια για να πάρει το ματς, αλλά στο τέλος έκανε το ξέσπασμα που του εξασφάλισε διπλή νίκη, αφού το 100-85 εκτός του ότι τον φέρνει με μία περισσότερη από το Μεσολόγγι, κάλυψε και τη διαφορά των 13 πόντων που είχε νικήσει στον πρώτο γύρο η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου. Σμιθ, Χουγκάζ και Μαυροκεφαλίδης ήταν οι τρεις… σωματοφύλακες του Ιωνικού με καθοριστικό στο τέλος και τον Τολιόπουλο, ο εκπληκτικός για 25 λεπτά Γκότσερ σήκωνε στις πλάτες του το Μεσολόγγι, αλλά δεν υπήρχε άλλος… ήρωας για συμπαράσταση.

Ο Ιωνικός ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και το σκορ σε όλη τη διάρκεια, πήρε μεγάλες διαφορές αλλά δεν έλυσε ποτέ το πρόβλημα που λεγόταν Τόντρικ Γκότσερ. Ο αμερικανός σκόρερ πέτυχε στο πρώτο 20λεπτο 20 πόντους(!) και κρατούσε μόνος του την ομάδα του στην επίθεση.

Ο Ιωνικός αντίθετα είχε κατά σειρά επιθετικούς πρωταγωνιστές τους Χουγκάζ, Χόλογουελ και Σμιθ, είχε περισσότερες λύσεις και ήταν πιο εύστοχος και αποτελεσματικός. Στο 9′ είχε φτάσει στο 28-14, ένα σερί του Γκριν έφερε το 28-19 του δεκαλέπτου και μείωσε μέχρι το 28-22, ο Γκότσερ έφερε το Μεσολόγγι μέχρι το 30-27 στο 12′, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου αποστάσεις. Εφτασαν στο 42-32 στο 25′ και έκλεισαν το ημίχρονο με 51-44.

Ο Μαυροκεφαλίδης μπήκε αγριεμένος στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε προσπάθειες και τις έβαλε και έφερε στο 23′ τον ιωνικό στο +16, 63-47. Ο Καλαμπάκος είδε το ματς να ξεφεύγει έδωσε από νωρίς εντολή για πίεση από ψηλά που κατέληγε σε μια ζώνη η οποία αποδιοργάνωσε τελείως τον Ιωνικό.

Οι γηπεδούχοι πήγαν σε «σκοτωμένα» μακρινά σουτ αφού δε μπορούσαν να περάσουν τη μπάλα μέσα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλύτερες προϋποθέσεις και έβαλαν και μακρινά σουτ και με σερί 11-0 μείωσαν σε 66-63 στο 38’30” και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 68-65, έχοντας δημιουργήσει ντέρμπι για την τελική ευθεία.

Στο 33′ ο Ιωνικός πήγε στο 76-69 αφού έβαλε δυο σουτ, αλλά το Μεσολόγγι πλέον πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και σε χρόνο μηδέν επέστρεψε σε απόσταση σουτ εδραιώνοντας την πεποίθηση για φινάλε θρίλερ. Ο Ιωνικός βρήκε την ψυχραιμία του και την ευστοχία του από το τρίποντο στην πιο κρίσιμη στιγμή και με δύο σερί από Σμιθ και Τολιόπουλο, στο 36′ βρέθηκε στο +11, 84-73 με το προβάδισμα πλέον να είναι σημαντικό, σε πρώτη φάση για τη νίκη.

Το 86-73 στο 37′ ισοφάρισε τη διαφορά του πρώτου αγώνα, με το σερί του Ιωνικού στο 10-0, την ξεπέρασε στο 38′ με το 90-75, το 96-79 με δύο τρίποντα του Τολιόπουλου στο 39’30” ολοκλήρωνε ένα σερί 20-6 για τον Ιωνικό και του σφράγιζε μια απόλυτα πετυχημένη μέρα.

Πηγή: basketa.gr