sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Αυτοκτόνησε» (και) στη Λάρισα ο Παναιτωλικός

Δε του… πάει η Θεσσαλία του Παναιτωλικού, ο οποίος μετά το Βόλο κατόρθωσε να χάσει «δικό» του παιχνίδι και στη Λάρισα. Η ομάδα του Μάκη Χάβου προηγήθηκε με δύο γκολ του Αμπιόλα Ντάουντα, ωστόσο με δύο… πέναλτι μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά ισοφαρίστηκε από την ΑΕΛ! «Διπρόσωποι» για ένα ακόμη παιχνίδι οι Αγρινιώτες, εμφανές το έλλειμμα ψυχολογίας στην ομάδα.

Με αλλαγές ξεκίνησε ο Μάκης Χάβος τον Παναιτωλικό στη Λάρισα. Σε διάταξη 4-2-3-1, ο Κνετ ξεκίνησε κάτω από τα γκολπόστ, με τους Κέβιν, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς και Τζανακάκη μπροστά του. Στο κέντρο ο Τσιγγάρας με παρτενέρ τον Σιέστεντ (λόγω της επιστροφής του Μαρσιάλ μετατοπίστηκε στον άξονα ο Σουηδός), με τους Φάρλει, Ντίαζ και Άλβαρεζ να καταλαμβάνουν τις θέσεις μεσοεπιθετικά. Ο Ντάουντα μοναδικός «καθαρόαιμος» φορ.

Ο Παναιτωλικός από το πρώτο σφύριγμα του κ. Βάτσιου μπήκε με μεγάλη προσήλωση στην αναμέτρηση, έχοντας καθολική υπεροχή σε όλα τα επίπεδα. Με εξαιρετικές τοποθετήσεις στον άξονα, η ομάδα του Χάβου «μπλόκαρε» την ανάπτυξη των Θεσσαλών, τη στιγμή που ότι τελική «κατέγραφε» ήταν στο στόχο. Ο Ράσμους Σιέστεντ εναλλασσόταν μεταξύ άμυνας και κέντρου, βοηθώντας καθοριστικά. Καλό σουτ του Ντάουντα, στο 10′ απομάκρυνε δύσκολα ο Κρίστινσον, με τη μπάλα να «γκελάρει» μπροστά του. Σέντρα του Ρόσα στο 12′, έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί της ΑΕΛ προ του επερχόμενου Τζανακάκη. Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Παναιτωλικός είχε κατοχή της τάξης του 60%, τη στιγμή που το πρέσινγκ του προκαλούσε… ασφυξία στην γηπεδούχο. Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ντάουντα, μετά από κόντρα σε σουτ του Άλβαρεζ, εκμεταλλεύτηκε την περίσταση, πήρε όμορφα τη μπάλα και από πολύ δύσκολη, πλάγια θέση σκόραρε για το 0-1. Τα «καναρίνια» συνέχισαν σε ίδιο τέμπο και σουτ του Φάρλει στο 33′ έδιωξε ο κίπερ της ΑΕΛ. Ο Παναιτωλικός διατήρησε με ηρεμία και εξυπνάδα το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ ξεκίνησε πιο δυνατά, κερδίζοντας απανωτά κόρνερ τα οποία δεν μπόρεσε όμως να εκμεταλλευτεί, με την άμυνα του Παναιτωλικού να ανταποκρίνεται καλά στις στημένες φάσεις. Τα «καναρίνια» δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα στην κατοχή τους, με τους γηπεδούχους να πιέζουν. Ωστόσο, στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε ο Παναιτωλικός στην επανάληψη, με τον Φάρλει να βγαίνει στην επίθεση, από τα αριστερά, ο Αμπιόλα Ντάουντα σκόραρε ένα ακόμη πανέμορφο τέρμα, στο 63′. Από εκεί και πέρα η Λάρισα προσπάθησε να πιέσει, δίχως όμως να παράξει φάσεις. Με δύο «χαζά» πέναλτι του Κέβιν και του Ντουάρτε, ο Ουάρντα σκόραρε δύο φορές από τα 11 βήματα στο 77′ και στο 84′. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ πίεσε, τη στιγμή που ο Παναιτωλικός έμεινε με 10, λόγω της αποβολής του Τσιγγάρα, με δεύτερη κίτρινη, ωστόσο το 2-2 ήταν το τελικό σκορ.

Καθολική υπεροχή στον άξονα για τον Παναιτωλικό στα πρώτα 45′. Φοβερός ο Άγγελος Τσιγγάρας, εξαιρετικός και ο Σιέστεντ που εναλλασσόταν συνεχώς μεταξύ μπακ και χαφ. Δυστυχώς, ο Άγγελος δεν είχε ανάλογη συνέχεια στην επανάληψη.

Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου μας ενθουσίασε άπαντες, με την ομάδα να πρεσάρει ορθολογικά και σε σταθερό ρυθμό, ενώ στο «ανοιχτό» γήπεδο δημιουργούσε συνεχώς αξιώσεις.

Άξια μνείας η αριστερή πτέρυγα του Παναιτωλικού. Κέβιν και Φάρλει συνεργάζονται εξαιρετικά καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, το 0-1 προέρχεται από την πλευρά τους και είναι υπεύθυνοι για πολλά «ρήγματα» στην άμυνα της ΑΕΛ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός δεν εμφανίστηκε ποτέ. Μία ακόμη φορά η ομάδα υπέστη «καθίζηση». Δεν είναι δυνατόν τη στιγμή που καταφέρνει μάλιστα να παίρνει προβάδισμα 2 τερμάτων να το χάνει με δύο «χαζά» πέναλτι μέσα σε τόσα λίγα λεπτά.

Αργοπορημένες οι αλλαγές του Μάκη Χάβου, που θα μπορούσε να είχε ρίξει στο παιχνίδι νωρίτερα παίκτες για να διατηρήσει το 0 παθητικό για όσο το δυνατόν περισσότερο. Εμφανές και το έλλειμμα διαχείρισης από τους παίκτες: δύο αψυχολόγητα πέναλτι σε στιγμές που η μπάλα απλώς πρέπει να φεύγει από την περιοχή.

Ο Ντουάρτε μπήκε στο γήπεδο ως αλλαγή και το μόνο που κατάφερε ήταν να υποπέσει σε καθοριστικό πέναλτι.

Καλή η διαιτησία του κ. Βάτσιου στα πρώτα 45′ της αναμέτρησης, με μόνο αστερίσκο το γεγονός ότι «χαρίστηκε» σε ορισμένες υπερβολικές διαμαρτυρίες του Ουάρντα. Σωστές όμως ήταν και οι αποφάσεις του στην επανάληψη. Τα δύο πέναλτι καταλογίζονται σωστά. Τόσο το χέρι του Κέβιν, όσο και η ανατροπή του Ντουάρτε. Ο Άγγελος Τσιγγάρας για μία ακόμη φορά βλέπει την αποβολή, σε μία φάση που ορθώς τιμωρήθηκε.

Ο Αμπιόλα Ντάουντα. Πήρε από το… χέρι τον Παναιτωλικό, με δύο φοβερά, αμιγώς σεντερφορίσια τέρματα έβαλε τα «καναρίνια» μπροστά στο σκορ με 2 τέρματα, ωστόσο η ομάδα του Μάκη Χάβου αποδείχθηκε ιδανικός αυτόχειρας, πετώντας στα «σκουπίδια» τους τρεις βαθμούς που είχε εξασφαλισμένους μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Ο Παναιτωλικός πλήρωσε ξανά, με τρόπο διαφορετικό, τη διπροσωπία του. Στα πρώτα 45′ βρήκε το γκολ, ήταν εξαιρετικός σε όλες τις γραμμές και δίκαια πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη σκόραρε κόντρα στη ροή του αγώνα και αντί να διαχειριστεί το παιχνίδι σωστά, κατόρθωσε να «αυτοκτονήσει». Το τελικό 2-2 δείχνει την πασιφανέστατη πλέον ανασφάλεια της ομάδας στο ψυχολογικό σκέλος. Πολύ κρίμα, διότι ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να είχε φύγει με το τρίποντο από την Λάρισα.