ΑΕΛ – Παναιτωλικός 2-2: “Αυτοκτονία” Παναιτωλικού στη Λάρισα

Σε ένα τρελό παιχνίδι με φοβερές ανατροπές, η ΑΕΛ, με δύο γκολ-πέναλτι του Αμρ Ουάρντα στο τελευταία δεκάλεπτο του αγώνα έσωσε τον βαθμό, απέναντι στον Παναιτωλικό που είχε προηγηθεί με 0-2 χάρη στα γκολ του πρώην παίκτη της ΑΕΛ, Αμπιόλα Ντάουντα.

Μέχρι και το 80′ του αγώνα ο Αμπιόλα Ντάουντα ήταν έτοιμος να γράψει τη δική του ιστορία, παίρνοντας μια… γλυκιά για τον ίδιο εκδίκηση από την πρώην ομάδα του. Ο Αφρικανός επιθετικός που μέχρι πριν μία εβδομάδα ανήκε στην ΑΕΛ, ήταν αυτός που με δύο προσωπικά του γκολ, ήταν έτοιμος να χαρίσει στον Παναιτωλικό το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα (ήδη έχει τρία γκολ σε δύο παιχνίδια με τον Παναιτωλικό).

Λογάριαζε όμως χωρίς τον Αμρ Ουάρντα, με τον Αιγύπτιο, να σκοράρει με δύο γκολ-πέναλτι, χαρίζοντας από το… πουθενά στην ΑΕΛ, έναν «χρυσό» όπως εξελίχθηκε ο αγώνας βαθμό.

Γενικώς, ο Παναιτωλικός ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του, δημιούργησε πολλά ρήγματα στην άμυνα των Θεσσαλών και βρήκαν νωρίς το γκολ με τον Ντάουντα, να σκοράρει ένα όμορφο γκολ από πολύ δύσκολη θέση, αφού η μπάλα είχε φύγει σε αρκετά πλάγια θέση στην προσπάθειά του να αποφύγει τον Κρίστινσον.

Η ΑΕΛ, μόνο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως μια έξοχη συνεργασία των Ρόσα και Ντάουντα, αρκούσε για να δώσει «αέρα» δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

Και εκεί που άπαντες νόμιζαν πως όλα είχαν κριθεί, ήρθε ο Αιγύπτιος άσος, που κατάφερε να δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι (στο 78′ και το 86′), να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του, που ωστόσο έμεινε για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη.

Μάλιστα, η ομάδα του Μάκη Χάβου, έμεινε και με παίκτη λιγότερο στο 88′ λόγω αποβολής του Τσιγγάρα, με την ΑΕΛ, να έχει στις καθυστερήσεις μία ακόμα καλή στιγμή και πάλι με τον Ουάρντα για να πετύχει την ολική ανατροπή.

Με το τελικό 2-2 στο AEL FC Arena, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 24 βαθμούς και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της εξάδας. Αντίθετα, οι Αγρινιώτες, πήγαν στους 10 βαθμούς και παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

ΑΕΛ – Παναιτωλικός 2-2

Σκόρερ: 78′ πεν. , 85 πεν. Ουάρντα – 28΄, 64′ Ντάουντα
Κίτρινες κάρτες: 46′ Μιχάηλ, 62′ Παπάζογλου, 71′ Καρανίκας – 57′ Άλβαρες, 74′ Τζανακάκης, 84′ Τσιγγάρας, 85′ Ντουάρτε
Κόκκινη κάρτα: 89′ Τσιγγάρας

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί Διαιτητές: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών), Άγγελος Ζήρδας (Αθηνών)
Τέταρτος Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχάηλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Παπάζογλου (63′ Νούνιτς), Μούζεκ, Μόρας, Καρανίκας, Σεσέροβιτς (75′ Γκαζάλ), Κάτσε (46΄Βινίσιους), Μπούστος

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Ντάουντα (80′ Μπαΐροβιτς), Ντίας, Τσιγγάρας, Άλβαρες (86′ Ντάλσιο), Ρόσα, Τζανακάκης (77′ Ντουάρτε), Κέβιν, Γιοβάνοβιτς, Σιεστέντ, Μαρσιάλ