Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-2: Μεγάλο διπλό με «χρυσές» αλλαγές

Ατρόμητος ο Παναιτωλικός, νίκη με 2-1 στο Περιστέρι

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε, αλλά ο Παναιτωλικός έκανε ανατροπή και με γκολ στο 90′ πήρε την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν ανοιχτά, με αποτέλεσμα στο πρώτο 12λεπτο να γίνουν τρεις φάσεις, δύο για τους γηπεδούχους και μία για τους φιλοξενούμενους. Καμία δεν ήταν τόσο καλή, όμως, ώστε να μετουσιωθεί σε γκολ. Λίγα λεπτά μετά, στο 16′, ο Ατρόμητος έκανε αναγκαστική αλλαγή, αφού ο Χατζηισαΐας τραυματίστηκε και άφησε τη θέση του στον Στρούγγη.

Εξέλιξη που αποδείχθηκε καθοριστική στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, αφού αυτός που μπήκε ήταν ο σκόρερ του γκολ στο 44ο λεπτό, με κεφαλιά μετά το φάουλ του Μουνίθ, ανοίγοντας το σκορ για τους Περιστεριώτες (1-0).

Στο β’ μέρος, όπως ήταν λογικό, ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά, απείλησε στο 54′ με κεφαλιά του Κορνέλιους, είχε νέα φάση στο 70′ με σουτ του Βέργου και τελικά δύο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-1 μες κοντινή γυριστή κεφαλιά.

Ο Ατρόμητος μπορούσε να ξαναπάρει το προβάδισμα άμεσα, στο 74′, αλλά ο Κουλούρης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία και στο 83′ η ομάδα του Περιστερίου έμεινε με 10 παίκτες, αφού ο Μπεντινέλι αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε τέσσερα λεπτά… Γεγονός που πλήρωσαν οι γηπεδούχοι, αφού στο 90′ με προβολή ο Ζέστεντ έκανε το 1-2, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Αγρινίου, αφού το γκολ του Στρούγγη στο 96′ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ.

Ατρόμητος: Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαΐας (16′ Στρούγγης), Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Σάλομον, Ντένιτς, Κλωναρίδης (60′ Μπεντινέλι), Μουνίθ (81′ Σπιριντόνοβιτς), Καρτάλης (60′ Πισάνο), Κουλούρης.

Παναιτωλικός: Ροντρίγκεζ, Λούι, Κορνέλιους, Μαλής, Χουχούμης, Φλόρες, Βαρόνε (78′ Ντουάρτε), Μεντόσα (60′ Βέργος), Ντίας, Μόρσεϊ (78′ Τσιγγάρας), Καρέλης (60′ Ζέστεντ).