Ατρόμητος – Λαμία: Ανατροπή και νίκη για τους Περιστεριώτες, παραμένει ουραγός η Λαμία

Ο Πάτρικ Σάλομον έδωσε τη λύση στον Ατρόμητο κόντρα στη Λαμία, αφού με ένα γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, χάρισε τη νίκη με 2-1 στην ομάδα του, σε εξ αναβολής αγώνα της Superleague.

Οι Λαμιώτες ήταν καλύτεροι στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με τον Καραμάνο, αλλά οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν με πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου και ολοκλήρωσαν την ανατροπή με μια προσωπική ενέργεια του Αυστριακού μέσου και “έπιασαν” τον Αστέρα Τρίπολης στην πρώτη 6άδα.

Το παιχνίδι

Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε διάθεση να επιτεθεί από τα πρώτα λεπτά. Κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί στην πρώτη της φάση στο ματς στο 7′, όταν από ασίστ του Τιρόνε, ο Καραμάνος πλάσαρε από κοντά για το 1-0 των φιλοξενούμενων στο ματς. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά το VAR άλλαξε την απόφαση.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στην ομάδα της Λαμίας και λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 20′, όταν ο Ντέλετιτς νίκησε τον Μανδά από κοντά, αλλά ο Σάλομον απέκρουσε πάνω στη γραμμή της εστίας.

Αφού γλίτωσε και ένα δεύτερο γκολ, ο Ατρόμητος βγήκε στη συνέχεια στην επίθεση και προσπάθησε να ισοαφαρίσει, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Επασί. Το γκολ ήρθε παρόλα αυτά στο 38′, καθώς ο Ραμπέγιο κέρδισε το πέναλτι από τον Προβυδάκη και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να έχουν περισσότερο το νου της στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι έδειξαν πάντως διάθεση στο τέλος να “κυνηγήσουν” τη νίκη και προειδοποίησαν στο 80′ με μία καλή ευκαιρία του Μανούσου.

Πέντε λεπτά αργότερα λοιπόν βρήκαν και το δρόμο προς τα δίχτυα, με μία προσωπική ενέργεια του Σάλομον, ο οποίος πέρασε τρεις παίκτες της Λαμίας και σούταρε από μακριά, με τον Επασί να μην αντιδρά σωστά και να δέχεται το γκολ για το 2-1 στο ματς.

Η φιλοξενούμενοι γνώρισαν έτσι μία ακόμη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 5 βαθμούς, ενώ ο Ατρόμητος “ανέβηκε” στην 6η θέση, “πιάνοντας” τον Αστέρα Τρίπολης στους 21 βαθμούς.

Οι συνθέσεις στο Ατρόμητος – Λαμία

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γκαλβάο (40’ Γούτας), Στρούγγης, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς, Σάλομον, Γκάλο, Ενσικουλού (46’ Τριμμάτης), Ραμπέγιο (70’ Χαρίσης), Αγκάγιεφ (70’ Μουνίθ), Χριστοδουλόπουλος (70’ Μανούσος).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος (86’ Σκόνδρας), Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Προβυδάκης (68’ Βλάχος), Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Τιρόνε (77’ Βασιλακάκης), Ρόμανιτς (85’ Μπα), Ντέλετιτς, Καραμάνος (77’ Αραμπούλι

Πηγή: newsit.gr