Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Ασταμάτητος ο ΑΟ Αγρινίου συνέχισε το σερί και με τον Φίλιππο Βέροιας

Ο ΑΟ Αγρινίου συνέχισε το σερί νικών και έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ καθώς επικράτησε σήμερα και του Φιλίππου Βέροιας με 68-42 και παραμένει ψηλά στην βαθμολογία με έναν αγώνα λιγότερο.

Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντακου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής (εκκρεμεί ο αγώνας με τον Χ. Τρικούπη), κέρδισε και το τρίτο εντός έδρας παιχνίδι της έχοντας συμπαραστάτη τον κόσμο που γέμισε ξανά το ΔΑΚ Αγρινίου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 0-4 και 4-8 αλλά από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα του Αγρινίου έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία.

Ο ΑΟ βρήκε Ρυθμό, προσπέρασε στο 7′ και έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ του 20-13.

Άξιες αναφοράς οι δύο τεχνικές ποινές των φιλοξενούμενων στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Αγρινιώτες βρήκαν τις λύσεις κοντά στο καλάθι έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ και προηγήθηκαν με 30-18 στο 18′. Ο Φίλιππος Βέροιας δεν τα πήγε καλά έξω από την γραμμή των τριών πόντων έχοντας συνολικά 0/16 προσπάθειες στο πρώτο μισό, αποτέλεσμα και της καλής άμυνας του ΑΟ. Το ημίχρονο έκλεισε με το 33-20 υπέρ των γηπεδούχων.

Ίδιο σκηνικό και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με την διαφορά να φτάνει και τους 19 πόντους. Με τρίποντο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Φίλιππος Βέροιας μείωσε για το 49-35. Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα τρίποντα βρήκαν στόχο για την ομάδα του Αγρινίου και η διαφορά ξέφυγε καθώς οι φιλοξενούμενοι σε πεντέμισι λεπτά σκόραραν μόλις ένα πόντο. Αντίδραση δεν υπήρξε και ο ΑΟ Αγρινίου έφτασε στην τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια με το 68- 42 να είναι το τελικό σκορ.
Δεκάλεπτα: 20 – 13, 13 – 7, 16 – 15, 19 – 7.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου – Τσακαλογιάννης – Κανελλόπουλος.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 12, Μπερερής 4, Μιχάλογλου 12(1), Χατζηνικόλας 6(1), Φραντσέσκι 9, Χρήστου, Παπαχρήστος, Γκρέκας 6, Σταματογιάννης 14, Ψαράς 3(1), Κασσιούμης 2, Σταμίρης.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Δημήτρης Γκίμας): Τσούκας, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος 3(1), Τσιακλάγκανος 3, Ελευθεριάδης, Κοθράς 9, Παραπούρας 10(1), Σουτζόπουλος 3, Καντάρκος 7, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 7.