Άρης – Παναιτωλικός 5-1: Τραγωδία

H ομάδα του Άκη Μάντζιου έχοντας 5 διαφορετικούς σκόρερ και παίζοντας ωραία μπάλα συνέτριψε τον Παναιτωλικό (5-1).

Ο Άρης ήταν ασταμάτητος, πραγματοποιώντας την κορυφαία του εμφάνιση για τη φετινή σεζόν βρίσκοντας μάλιστα δίχτυα τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο.

Η δεξιά πλευρά ήταν κύρια πηγή κινδύνου για την άμυνα του Παναιτωλικού και από εκεί ήρθε η πρώτη φάση των γηπεδούχων στο 6′ με τον Γκάμα να σουτάρει αλλά ο Μελίσσας απέκρουσε τη μπάλα.

Ο «Τίτορμος» ανέβασε την απόδοσή του απειλώντας για πρώτη φορά στο 13′ με την «κιτρινόμαυρη» άμυνα και τον Κουέστα να σταματούν τη διπλή προσπάθεια του Μόρσει ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τσιγγάρα να εκτελέσει αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

Το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου ευτύχησε να προηγηθεί στο 16′ καθώς ο Λούι ανέτρεψε τον Μπερτόγλιο και ο Καμαρά εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 1-0. Το γκολ έδωσε φτερά στον Άρη που συνέχισε να ψάχνει και άλλο τέρμα βρίσκοντάς στο 35′ όταν ο Καμαρά βρήκε τον Μπερτόγλιο και ο τελευταίος εκτέλεσε εξαιρετικά τον Μελίσσα για το 2-0. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν ξανά δίχτυα καθώς ο Καμαρά βρήκε διαγώνια τον Σούντγκρεν και αυτός με συρτό δεξί σουτ κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα για το 3-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Σουηδού μπακ στο πρωτάθλημα για λογαριασμό του Άρη.

Η κυριαρχία για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν απόλυτη και συνεχίζοντας με το πόδι πατημένο στο γκάζι, κέρδισαν νέο πέναλτι στο 43′ μετά από ανατροπή του Μπερτόγλιο από τον Μπελεβώνη. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Γκάμα να στηθεί στην άσπρη βούλα στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως και το πρώτο, με τον Άρη δηλαδή στην επίθεση απειλώντας συνεχώς από τις πτέρυγες. Στο 52′, ο Γκάμα εκτέλεσε κόρνερ, ο Φαμπιάνο έπιασε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Εντιαγέ έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία του Μελίσσα κάνοντας σεφτέ με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα για το 5-0.

Το μόνο που κατάφερε να πετύχει ο Παναιτωλικός ήταν να μειώσει στο 67′ καθώς ο Τζέγκο έκανε χέρι μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο διαιτητής Κουτσιαύτης υπέδειξε πέναλτι. Ο Βέργος ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα για το 5-1 πετυχαίνοντας το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς μπορούσαν να φτάσουν στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος όταν στο 80′, ο Ιτούρμπε εκτέλεσε πέναλτι (το κέρδισε νωρίτερα ο Άρης έπειτα από χέρι του Κορνέλιους) αλλά ο Μελίσσας απέκρουσε,

Λεφτά στην Τράπεζα: Η αποτελεσματικότητα του Άρη στην επίθεση κατά το πρώτο ημίχρονο ήταν μνημειώδης. Κάθε επίθεση των «κιτρινόμαυρων» έφερνε συναγερμό στα καρέ του Μελίσσα και ο απολογισμός των τεσσάρων γκολ μάλλον κολακεύει τους γηπεδούχους. Ο τίτλος του MVP πάει στον Μπερτόγλιο που κέρδισε τα δύο πέναλτι του αποδεικνύοντας πως είναι παίκτης ορχήστρα για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Γίνε Πρόεδρος: O Καμαρά δέχθηκε μεγάλη κριτική για την αδυναμία του να προσφέρει ουσιαστικά στο επιθετικό κομμάτι του Άρη. Σήμερα όμως, ο Μαυριτανός στράικερ ήταν όλα τα λεφτά καθώς έβγαλε δύο ασίστ (σε Μπερτόγλιο – Σούντγκρεν) ενώ βρήκε δίχτυα και από το σημείο του πέναλτι.

Lockdown: Η επίθεση του Παναιτωλικού δεν κατάφερε να γίνει αισθητή ουσιαστικά από την άμυνα του Χουλιάν Κουέστα. Λίγα πράγματα από τον Μόρσει και ένα σουτ από τον Βέργο μάλλον δεν.. ικανοποιούν κανέναν στις τάξεις του «Τίτορμου».

Τελετές «Το Κοράκι»: Ο διαιτητής Αριστομένης Κουτσιαύτης δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απόψε παρά το γεγονός πως του του έκατσαν… τέσσερις φάσεις πέναλτι, σε ισάριθμες ανατροπές του Μπερτόγλιο από τους Λούι – Μπελεβώνη και χέρι του Κορνέλιους για λογαριασμό των γηπεδούχων και σε χέρι του Τζέγκο για λογαριασμό των φιλοξενουμένων, χωρίς ιδιαίτερα παράπονα εκατέρωθεν, με το VAR να αποτελεί βοηθό του για τις υποδείξεις τους.

Πηγή: sdna.gr