Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Άρης – ΟΦΗ 0-0: «Κόλλησαν» στην πρεμιέρα οι «κίτρινοι» – Η βαθμολογία μετά την πρεμιέρα

Πρώτος ο Παναθηναϊκός

Ο Άρης αναδείχθηκε ισόπαλος με 0-0 κόντρα τον ΟΦΗ στην πρεμιέρα της Superleague, καθώς δεν κατάφερε να “μετουσιώσει” σε γκολ τις λίγες καλές στιγμές του στην αναμέτρηση.

Οι “κίτρινοι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά μετά το πρώτο 15λεπτο “απείλησαν” μόνο σε δύο περιπτώσεις την εστία του Επασί, με τους Κρητικούς να διατηρούν σχετικά εύκολα το μηδέν στην άμυνά τους.

Ο Άκης Μάντζιος έριξε στο ματς και τον Ιτούρμπε δίπλα στον Καμαρά, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ και η “λευκή” ισοπαλία ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι

Άρης και ΟΦΗ μπήκαν δυνατά στο ματς και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω στα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 3′ μάλιστα οι “κίτρινοι” βρέθηκαν κοντά στο γκολ, με τον Σούντγκρεν να βρίσκεται ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, αλλά να αργεί να εκτελέσει και το σουτ του να κοντράρει μπροστά από την εστία.

Αμέσως μετά, οι Κρητικοί έβγαλαν φοβερή αντεπίθεση με τον Καμάου να βγάζει άψογα την πάσα για τον Καστάνιος, ο οποίος βρέθηκε σε τετ-α-τετ, αλλά άργησε επίσης να πλασάρει και “πιέστηκε” από τον Μπράμπετς πριν στείλει την μπάλα άουτ.

Καλή στιγμή και στο 12′ για τους Θεσσαλονικείς, με τον Μπρούνο Γκάμα να δοκιμάζει ένα φοβερό σουτ με εξωτερικό φάλτσο από δεξιά, αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι του Επασί.

Μετά το πρώτο 15λεπτο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να “απειλεί” μόνο στο 33′ από κλέψιμο στην άμυνα του ΟΦΗ. Ο Καμαρά κέρδισε την μπάλα έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα τρομερό μακρινό πλασέ, αλλά αστόχησε για λίγα εκατοστά.

Το 0-0 έμεινε έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την εικόνα να μην αλλάζει όμως ούτε στο δεύτερο μέρος. Οι “κίτρινοι” συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, αλλά χωρίς να βγάζουν σημαντικές ευκαιρίες στην περιοχή των Κρητικών.

Κάποια σουτ του Ιτούρμπε, που πέρασε στο ματς ως αλλαγή, δεν βρήκαν εστία, όπως και μία κεφαλιά του Μπερτόγλιο στο 77′, ο οποίος και βρέθηκε ανενόχλητος στο ύψος του πέναλτι, μετά από σέντρα από δεξιά. Η μοναδική σημαντική ευκαιρία ήρθε στο 83′ με τον Ουρουγουανό να εκτελεί άψογα ένα φάουλ και τον Εντιαγέ να παίρνει την κεφαλιά στην “καρδιά” της άμυνας των φιλοξενούμενων, αλλά και τον Επασί να “εκτινάσσεται” στο… γάμα της εστίας του για να αποκρούσει την μπάλα με υπερένταση.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στο ματς, με τον Άρη να μη βρίσκει το γκολ και να μένει στο 0-0 και την ισοπαλία με τον ΟΦΗ, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Superleague για τη σεζόν 2021-22.

Οι συνθέσεις στο Άρης – ΟΦΗ
Άρης: Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ, Σάσα, Εντιαγέ, Γκάμα (57′ Ιτούρμπε), Μπερτόλιο (79′ Μάνος), Μαντσίνι (86′ Χαΐροβιτς), Καμαρά

ΟΦΗ: Έπασί, Μαρινάκης (51′ Διαμαντής), Βούρος, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Νέιρα (76′ Σελίμοβιτς), Γκαγέγκος, Ντε Γκουζμάν, Καμάου (76′ Ουές), Βαν Ντούινεν (63′ Λάμπρου), Καστάνιος (63′ Ντουρμισάι)