Όλα τα Σπορ

Αργυρό μετάλλιο ο Κούτας του Παναιτωλικού

spo-koutasΤην 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Αγρινιώτης πρωταθλητής του Παναιτωλικού Γρηγόρης Κούτας στην κατηγορία των 120 κιλών της Ελληνορωμαϊκής πάλης.

Στο 2ο Διεθνές Τουρνουά Πάλης ΟΛΥΜΠΙΑ που διεξήχθη από 19 ως 22 Ιουλίου 2013 στην Αρχαία Ολυμπία με την συμμετοχή 15 χωρών και υπό την αιγίδα της Ελληνικής αλλά και της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας. Στον τελικό ο Κούτας ,ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση , ηττήθηκε από τον επίσης Έλληνα πρωταθλητή Αλέξανδρο Παπαδάτο, που όπως αποδείχτηκε στον αγώνα ήταν ανώτερός του.

Ο Αγρινιώτης αθλητής στις αρχές του μήνα κατέκτησε την 3η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων που διεξήχθη στο γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων. Συγκεκριμένα συμμετείχε στην κατηγορία των 120 κιλών της Ελληνορωμαϊκής πάλης. Ο έφηβος πρωταθλητής τους Παναιτωλικού, εκπροσώπησε τον Στρατό ξηράς αφού υπηρετεί την θητεία του στην Προεδρική φρουρά.