Αργοναύτες Αγρινίου: Νίκη για τις Νεανίδες στον πρώτο ημιτελικό της ΕΣΚΑΒΔΕ

Στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος Νεανίδων της ΕΣΚΑΒΔΕ η ομάδα των Αργοναυτών Αγρινίου κέρδισε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου την ομάδα του Π.Α.Σ Γιάννινα με σκορ 46 – 31.

Οι Αργοναύτες Αγρινίου ξεκίνησαν καλά στο παιχνίδι και στο ημίχρονο προηγήθηκε με διάφορα 7 πόντων.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα των Ιωαννίνων, η οποία παρατάχθηκε με αρκετές νεαρότερες αθλήτριες, μάζεψε τη διαφορά και προηγήθηκε στο σκορ.

Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Αγρινίου που ανέκτησε το προβάδισμα αύξησε τη διαφορά φτάνοντας την σε διψήφια τιμή και πήρε την νίκη στον πρώτο ημιτελικό.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα γίνει στα Γιάννενα στις 11 Δεκέμβρη.

Δεκάλεπτα: 13 – 7, 9 – 8, 4 – 12, 20 – 4.

Διαιτητές: Ασημακάκη – Μπέστιας.

Α.Σ. ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Τάσος Σταμάτης): Κοντογιάννη, Γαλαζούλα 6, Σύρρου, Λιάπη 13, Πιστιόλα 18, Τασιούλη, Παπαθανάση 9(1).

Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ντίνα Σαρηγιαννίδου): Κουτσάφτη 5, Κωνσταντάρα 7(1), Παπανικολάου, Κύρου 11, Χατζηιωαννίδου, Κονταξή, Παπαδοπούλου 2, Χούσου 6, Καλαμπόκη, Λασκαράκη, Τσοβίλη.