sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Απόλλων Σμύρνης- Παναιτωλικός: Διπλό από τα πιτσιρίκια του Δέλλα

Την πιο νεανική ομάδα στο πρωτάθλημα παρέταξε ο Τρ. Δέλλας καθώς οι 7 παίχτες του ήταν κάτω από 22 ετών, ο Μπαϊροβιτς 24 και οι υπόλοιποι τρεις πάνα από τριάντα.

Στην επανάληψη εισήλθαν άλλοι δύο νεαροί, ο Παρράς με τον Μπελεβώνη και το νεανικό σχήμα του Δέλλα να κατακτά το τρίποντο με σχετική άνεση απέναντι στον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης.

Όπως ανέφερε ο τεχνικός της Αγρινιώτικης ομάδας μετά τη λήξη του αγώνα το κέρδος για τον Παναιτωλικό ήταν διπλό. Η ομάδα με τη νίκη της διατηρήθηκε ψηλά στη Βαθμολογία, ενώ δόθηκε χρόνος σε νεαρά παιδιά να αγωνιστούν και μάλιστα να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.

Πράγματι έτσι είναι τα πράγματα, ο Παναιτωλικός έκανε το χρέος του να νικήσει τον Απόλλωνα και έμεινε μόνος του πλέον στην έβδομη θέση με 36 βαθμούς. Ωστόσο το ενθαρρυντικό της αναμέτρησης ήταν η παρακαταθήκη των πολλών νεαρών ποιοτικών παιχτών που διαθέτει ο Παναιτωλικός και που αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον.

Τα πιτσιρίκια παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα νίκησαν δίκαια τον Απόλλωνα και ίσως ο Παναιτωλικός είναι η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που έχει τόσους πολλούς παίχτες από τις ακαδημίες του και σίγουρα αυτό είναι έργο του Τρ Δέλλα. Απλά να υπάρξει συνέχεια και το κυριότερο να ποντάρει σ’ αυτά ο Παναιτωλικός και η ανταμοιβή του θα φανεί σύντομα.

Η διάταξη του αγώνα

Ο Τρ Δέλλας στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα παρέταξε κάτω από τα δοκάρια ο Κυριακίδης, στην άμυνα από δεξιά ο Λιάβας, αριστερά ο Αμαράλ, στο κέντρο της άμυνας ο Μαλής με τον Μιχάι, στα χαφ ο Λουσέρο με τον Τσιγγάρα, στις πτέρυγες ο Ντίας με τον Ντουάρτε, στην κορυφή της επίθεσης ο Μπαϊροβιτς, πίσω του ο Γκούγκα.

Ο τεχνικός του Παναιτωλικού ξεκίνησε με βασικό το νεαρό Πορτογάλο Ντουάρτε, όπως επίσης και τον Σουηδό Μπαϊροβιτς αλλά και τον Γκούγκα. Οι 8 παίχτες της ενδεκάδας του Παναιτωλικού ήταν κάτω από 22 ετών, δηλαδή η πιο νεανική ενδεκάδα του πρωταθλήματος.
Μετά την αναγκαστική αλλαγή του Αμαράλ ο Λουσέρο πήγε στη θέση του και ο νεοεισελθών Πάολο στα χαφ. Ο Παρράς που πήρε τη θέση του Μπαϊροβιτς πήγε αριστεά στην άμυνα και στη θέση του Σουηδού αγωνίστηκε ο Ντίας.
Υπεροχή και γκολ- πέναλτι με τον Μπαϊροβιτς

Στο πρώτο τέταρτο ο Παναιτωλικός είχε την φλύαρη υπεροχή και απείλησε με τον Γκούγκα στο 15΄. Ο Απόλλων αγωνιζόταν περισσότερο με αμυντικούς προσανατολισμούς και ελάχιστες φορές έβγαινε στην επίθεση. Η Αγρινιώτικη ομάδα συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, να κυριαρχεί να δημιουργεί και στο 27 ο Γκούγκα σε κενή εστία αστόχησε, ενώ στο 31 κέρδισε πέναλτι με τον Ντουάρτε το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαϊροβιτς.

Οι γηπεδούχοι πελαγωμένοι έκαναν την πρώτη τους τελική προσπάθεια στο 35΄ και τη δεύτερη στην εκπνοή του ημιχρόνου από κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι με το υπέρ τους σκορ συνέχισαν να είναι καλύτεροι, να είναι αψεγάδιαστοι στην άμυνά αλλά και να κυριαρχούν στο κέντρο. Ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν από τους γηπεδούχους και το σκορ στο ημίχρονο θα μπορούσε κάλλιστα να είναι διπλάσιο.
Χωρίς φάσεις το δεύτερο ημίχρονο

Πολύ καλό ξεκίνημα του Παναιτωλικού στην επανάληψη με τον Γρατσάνη να μη δίνει καθαρό πέναλτι υπέρ του Ντίας , που αν το έδωνε και το μετουσίωνε σε γκολ το ματς θα είχε τελειώσει. Ενώ λίγο αργότερα πάλι ο Ντίας ζήτησε πέναλτι σε σπρώξιμο του Ναδάλες.
Στη συνέχεια ο Απόλλωνας ανοίχτηκε, άλλωστε δεν είχε να χάσει τίποτα, με αποτέλεσμα να είναι ευάλωτος στην άμυνά του. Αυτό προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Παναιτωλικός με τους ταχύτατους Ντίας και Ντουάρτε.
Μετά το 70ο ο Παναιτωλικός οπισθοχώρησε δίνοντας χώρο στον Απόλλωνα, ο οποίος δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη φάση στην εστία του Κυριακίδη. Γενικά στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρξαν φάσεις και με σχετική άνεση ο Παναιτωλικός κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Η Ροή του αγώνα

15΄ πολύ καλό δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Γκούγκα ελάχιστα άουτ.
20΄ σουτ του Γκούγκα από το ύψος της περιοχής ο Χουάντερσον μπλόκαρε.
27 μετά από λάθος του Χουάντερσον ο Ντίας έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκούγκα που σε κενή εστία σούταρε άουτ.
31΄ πέναλτι για τον Παναιτωλικό σε ανατροπή του Ντουάρτε από τον Κοντοές. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαϊροβιτς κάνοντας το 0-1.(5ο γκολ για τον Σουηδό).
35΄ σουτ του Ελ Χέβε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
46΄ ανατροπή του Ντίας από τον Βαφέα με τον Γρατσάνη να αρνείται να δώσει το καθαρό πέναλτι.
90΄ Μακρινό σουτ του Αγρόδημου ο Κυριακίδης μπλόκαρε τη μπάλα.
Συνθέσεις:
Απόλλων Σμύρνης( Λ Βελέντζας): Χουάντερσον, Βαφέας, Κοντοές, Ναδάλες, Ρώσση(72΄ Βάρκας), Στάθης( 84΄Οικονομόπουλος), Αγρόδημος, Μπεντινέλι, Ντούρσο, Ελ Χέλβε( Ντεφεντερίκο), Ναζλίδης.
Παναιτωλικός( Τρ Δέλλας): Κυριακίδης, Τσιγγάρας, Λιάβας, Μαλής, Αμαράλ( λτ 73΄ Πάολο), Λουσέρο, Ντίας, Γκούγκα(89΄Μπελεβώνης), Μπαϊροβιτς(λτ 81΄Παρράς), Ντουάρτε, Μιχάι.