Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΛ 0-2: «Σούζα» στη Ριζούπολη το Αλογάκι!

Σε απόσταση αναπνοής η ΑΕΛ από τον Παναιτωλικό

Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΛ 0-2: Πολύ σκληρή για να «πεθάνουν» οι Θεσσαλοί. Διπλό στη Ριζούπολη και με το… καλημέρα «φωτιά» στα play out!

Δεν άλλαξε πολλά πράγματα στο ντεμπούτο του, σε σχέση με τον προκάτοχο του, ο Μάκης Χάβος. Μια αλλαγή προσώπου με τον Μαρκ Φερνάντεθ αντί του Κολ.

Ηλιάδης, Μπέρτος και Ζίζιτς επέστρεψαν στην αποστολή των «βυσσινί» και πήραν και φανέλα βασικού, αντί των Χουσίνο, Μαξιμόφσκι και Γκράουρ. O πρώτος έμεινε στον πάγκο, οι άλλοι δύο στη Λάρισα λόγω τιμωρίας και τραυματισμού, αντίστοιχα.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τους γηπεδούχους στο 13′ με τον Ναγκί να αποκρούει την κεφαλιά του Λισγάρα. Γκολ που και να έμπαινε δύσκολα θα μετρούσε, αφού ο στόπερ του Απόλλωνα έχει κάνει επιθετικό φάουλ.

Στο 27′ ο Μπετινέλι πέρασε τρεις παίκτες της ΑΕΛ, αλλά η παράλληλη μπαλιά του και ο Ντάουντα δεν συναντήθηκαν ποτέ!

Ο Τσιλούλης την… βρήκε στο 32′ αλλά ήταν σαν να μην την βρήκε. Το σουτ που δοκίμασε από το ύψος του πέναλτι ήταν πολύ άστοχο.

Μια ευκαρία στο πρώτο ημίχρονο από πλευράς ΑΕΛ αλλά ήταν και η σημαντικότερη του πρώτου ημιχρόνου. Στο 35′ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντουρμισάι έπιασε την κεφαλιά, με τον Βέρχουλστ να διώχνει με τα πόδια.

Δοκάρι Μπετινέλι στο 54′ σε διαγώνιο σουτ και πλέον η καλύτερη στιγμή του ματς ανήκει στους γηπεδούχους που δεν έχουν τα συντριπτικά ποσοστά κατοχής μπάλας που είχαν στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο παραμένουν απειλητικοί.

Στο γκολ θα κρινόταν το ματς, αν έμπαινε, όσο περνούσε η ώρα. Το βρήκε τελικά η ΑΕΛ στο 57′ μετά από έναν εξαιρετικό συνδιασμό Μιλοσάβλιεβιτς, Ακούνια, Κολομπίνο και τελείωμα Ντουρμισάι. Προβάδισμα για τους «βυσσινί» που από κει και έπειτα, έπαιζαν μόνο για να κρατήσουν το αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ προσπαθεί στα υπόλοιπα 37 λεπτά να κρατήσει για πρώτη φορά το μηδέν εκτός έδρας και εντέλει τα καταφέρνει χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Στο 89′ ο Κολομπίνο στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι για να τελειώσει μια ώρα αρχίτερα το παιχνίδι στο «Γ. Καμάρας», αλλά όχι και ο Νούνιτς στο 96′ για να «γράψει» το τελικό 2-0 για τους «βυσσινί».

Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΛ 0-2: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Φιορίν Ντουρμισάι. Σε καλό φεγγάρι ο επιθετικός της ΑΕΛ. Σκόραρε για πέμπτο σερί παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ στη Ριζούπολη ενώ δίνει και την ασίστ στον Νούνιτς για το τελικό 2-0.

UP:

DOWN: Μπέντζαμιν Μουκάντζο. Πριν συμπληρωθεί μια ώρα παιχνδίου, ο Τζιανλούκα Φέστα τον τράβηξε στον πάγκο. Ο Καμερουνέζος επιθετικός έγινε εύκολη «λεία» για τους δύο κεντρικούς αμυντικούς του Απόλλωνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Σιδηρόπουλος. Για χέρι-πέναλτι του Φερνάντεθ διαμαρτυρήθηκαν στο 48′ διαμαρτυρήθηκαν οι της ΑΕΛ, αλλά ο παίκτης του Απόλλωνα έχει κοντρολάρει με το σώμα. Σωστά δεν… τσίμπησε ο Σιδηρόπουλος.

ΓΚΟΛ: 67′ Ντουρμισάι, 96′ Νούνιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 4′ Φατιόν, 81′ Ιωαννίδης – 4′ Ακούνια, 82′ Στίφλερ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Απόλλων Σμύρνης (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκεθ, Μπαξεβανίδης, Φατιόν (72′ Λαγός), Σλίβκα, Μπεντινέλι, Μαρκ Φερνάντεθ (72′ Μουνιέ), Τσιλούλης (52′ Κολ), Ντάουντα (53′ Ιωαννίδης).

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Ηλιάδης, Μπέρτος, Πινακάς (78′ Μπεν Χατίρα), Στίφλερ (86′ Σπαρβ), Κολομπίνο, Ακούνια, Μουκαντζό (57′ Mιλοσάβλιεβιτς), Ντουρμισάι (78′ Νούνιτς).