sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Από Ευρώπη στην παραμονή

Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός 0-1

Σ΄ ένα ματς ζωής και θανάτου και για τις δύο ομάδες η «μπίλια» έκατσε τελικά στον Παναθηναϊκό. Γιατί το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία, καθώς οι Πράσινοι δεν ήταν καλύτεροι, σημείωσαν ένα γκολ στη μοναδική οργανωμένη ευκαιρία τους και πήραν το ματς παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα ταμπουρωμένοι την εστία του Διούδη.
Σε μια ιδανική ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα η οποία είχε παλμό από τους φιλάθλους και των δύο ομάδων, ο Παναθηναϊκός ήρθε στο Αγρίνιο ως πληγωμένο» θηρίο», μετά τα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων παιχνιδιών, για να διεκδικήσει τη νίκη και την πήρε μετά από πολύ μόχθο και κόπο.
Οι πράσινοι ήρθαν να πουλήσουν ακριβά το «τομάρι» τους και χωρίς να είναι καλύτεροι προηγήθηκαν στο Α΄ πρώτο ημίχρονο με τον Μπουζούκη στη μοναδική κλασική ευκαιρία που δημιούργησαν. Ωστόσο θα πρέπει να δώσουμε τα εύσημα στους πράσινους που έπαιξαν παθιασμένα και έδειξαν ότι η αγωνιστική κατρακύλα των τελευταίων παιχνιδιών ήταν μια κακή παρένθεση.
Στον αντίποδα και ο Παναιτωλικός ήθελε να επιστρέψει στις νίκες καθώς η τελευταία πριν 3 αγωνιστικές με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη. Τελικά όπως αποδείχτηκε το γκολ του πρώτου ημιχρόνου αποσυντόνισε την ομάδα του Αγρινίου και έγινε αισθητή η απουσία του πρώτου σκόρερ της Μοράρ κι ας διανύει περίοδο ντεφομαρίσματος.
Τώρα πλέον αρχίζουν τα δύσκολα γιατί στον μακρινό ορίζοντα εμφανίχονται τα σύννεφα του κίνδυνου του υποβιβασμού. Συνεπώς το παιχνίδι με τη Λαμία το Σάββατο είναι τελικός.

Η Διάταξη του Παναιτωλικού

Κάτω από τα γκολπόστ ο Κυριακίδης, δεξιά ο Μαρινάκης, αριστερά ο Αμαράλ, στο κέντρο της Άμυνας οι Μαλής, Άργκους, στα χαφ οι Ντίας και Λουσέρο, στις πτέρυγες οι Μανά και Ουίλιαν, στην κορυφή της επίθεσης ο Μπαϊροβιτς και πίσω του ο Μάζουρεκ. Σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι ο Μπαϊροβιτς πήρε τη θέση του Μοράρ, ο οποίος έμεινε εκτός δεκαοκτάδας μάλλον λόγω τραυματισμού. Ο Άργκους επανήλθε στη θέση του Μιχάι λόγω εμπειρίας και ο Κυριακίδης που επέστρεψε εκτίοντας την ποινή της μιας αγωνιστικής από το παιχνίδι με τον ΟΦΗ.
Η είσοδος του Γκούγκα στο παιχνίδι έφερε τον Ντίας στα πλάγια και στη θέση του Μανά και τον Πορτογάλο στα χαφ. Ό Λιάβας όταν πέρασε στο παιχνίδι πήρε τη θέση του Μαρινάκη στη δεξιά πτέρυγα της άμυνας.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε ο Τσιγγάρας στη θέση του Σουηδού που πέρασε απαρατήρητος, και στην κορυφή της επίθεσης ο Ουίλιαν.

Με μισή ευκαιρία 0-1 ο ΠΑΟ

Με ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων του ΠΑΟ ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας ένα καλό σουτ του Μακέντα στο 3΄, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση στην εστία του Κυριακίδη. Μετά το δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, να πιέζουν πιο ψηλά θέλοντας να εκμεταλλευτούν τα λάθη των «βαριά» στόπερ των φιλοξενούμενων. Ωστόσο η αμυντική λειτουργία των δύο ομάδων ήταν εξαιρετική με αποτέλεσμα οι φάσεις να είναι λιγοστές και το παιχνίδι να περιορίζεται περισσότερο στο κέντρο παρά στις εστίες.
Μετά το 25΄ άλλαξε κάπως η εικόνα του αγώνα με τον Παναιτωλικό να χάνει την πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Μαλή στο 28΄. Κόντρα στη ροή του ματς και σε μια αντεπίθεση του Παναθηναϊκού έγινε το 0-1 με γκολ του Μπουζούκη.
Η ψυχολογία πλέον με το μέρος φιλοξενούμενων και με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να συνέλθουν χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να γίνουν απειλητικοί στην εστία του Διούδη.

Πλήρη υπεροχή του Παναιτωλικού στο Β΄ ημίχρονο
Πιο δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη με τον Παναθηναϊκό να αμύνεται σχεδόν στο μισό του γηπέδου και να προσπαθεί να παίζει μόνο με αντεπιθέσεις. Ο Παναιτωλικός μπορεί να είχε την υπεροχή αλλά ο Μπαϊροβιτς ήταν καλά κλεισμένος με αποτέλεσμα να έρχεται σπάνια η μπάλα σ’ αυτόν.
Η σωστή κόκκινη κάρτα του Κάτσε στο 59 έφερε και την αριθμητική υπεροχή στους γηπεδούχους που προσπάθησαν να τα παίξουν όλα για όλα στο υπόλοιπο ημίωρο. Το παιχνίδι πλέον κύλησε σε επιθετικό μονόλογο των γηπεδούχων που προσπάθησαν ποικιλοτρόπως να μεταφέρουν το παιχνίδι στην εστία του Διούδη. Οι φιλοξενούμενοι παγώνοντας συνεχώς το παιχνίδι δεν άφηναν τους γηπεδούχους να αναπτύξουν την επιθετική τους δραστηριότητά τους με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν ελάχιστες φάσεις.

Η Ροή του αγώνα
3΄σουτ του Μακέντα μέσα από την περιοχή άουτ.
5΄ φάουλ του Μάζουρεκ από καλή θέση άουτ.
28΄ φάουλ του Λουσέρο κοντινή κεφαλιά του Μαλή σε κόρνερ από τον Διούδη.
32΄ συρτή σέντρα του Μακέντα ο Μπουζούκης από κοντά έκανε το 0-1.
42΄ σέντρα του Ουίλιαν η μπάλα βρήκε το χέρι του Κολοβέτσιου με τον διαιτητή να μην υποδεικνύει τίποτα.
59΄ δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κάτσε για μαρκάρισμα από πίσω στον Μάζουρεκ και με 10 παίχτες ο ΠΑΟ.
78΄ σέντρα Γκούγκα πλασέ του Ουίλιαν ο Διούδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
86΄ μετά από λάθος στο κέντρο ο Καμπιτσής ξεχύθηκε μόνος του πλάσαρε τον Κυριακίδη που μπλόκαρε τη μπάλα.

Συνθέσεις:
Παναιτωλικός(Τρ. Δέλλας):Κυριακίδης, Μαρινάκης(71΄Λιάβας), Μαλής. Άργκους, Αμαράλ, Λουσέρο, Ντίας, Μανά(64΄ Γκούγκα), Μασουρέκ, Ουίλιαν και Μπάιροβιτ(82΄ Τσιγγάρας).
Παναθηναϊκός(Γ. Δώνης):Διούδης, Γιόχανσον, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Ινσούα, Κάτσε, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης(74΄ Καμπετσής), Μπουζούκης(88΄Παντελάκης), Μακέντα(54΄Δώνης).