ΑΟ Αγρινίου: Επέστρεψε στις νίκες με 75-66 κόντρα στον Οίακα Ναυπλίου (φωτο)

Ο ΑΟ Αγρινίου επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου τον Οίακα Ναυπλίου με σκορ 75-66, σε ένα κομβικό παιχνίδι για την αποφυγή των playout.

Παρά τις απουσίες των Μιχάλογλου και Γιαννακίδη και με λιγοστό κόσμο στο ΔΑΚ, έχοντας κορυφαίο τον Κέβιν Φραντσεσκι με 28 πόντους, έφτασε στην ένατη φετινή νίκη.

Πλέον ο ΑΟ Αγρινίου συνεχίζει με ρεκόρ 9-12. Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες πριν την έναρξη του παιχνιδιού.

Ο αγώνας:

Το Ναύπλιο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς με 2-9. Με δικό του σερί 11-2 ο ΑΟ Αγρινίου πήρε κεφάλι στο σκορ 6′ με 13-11. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Αγρινίου να προηγείται με 17-16. Με οδηγό τον Μπερερή στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΟ βρέθηκε μπροστά με έξι για το 29-23 στο 17′. Στο τέλος του ημιχρόνου το Ναύπλιο μείωσε την διαφορά για το 33-30. Στο δεύτερο ημίχρονο το Ναύπλιο χτύπησε κοντά κοντά στο καλάθι και προσπέρασε στο σκορ με 39-42 στο 24′. Μέσα σε ένα λεπτό κε δυο γρήγορα τρίποντα η διαφορά του ημιχρόνου επανήλθε για το 45-42 υπέρ των γηπεδούχων.

Στα μισά του τρίτου δεκαλεπτου η ομάδα του Αγρινίου έκλεισε τους διαδρόμους, πήρε τα ριμπάουντ και με τους Φραντσεσκι και Χατζηνικόλα να βρισκουν στόχο από την γραμμή των τριών πόντων, προηγήθηκε με 57-48 στο 28′. Στο τέλος του δεκαλεπτου το Ναύπλιο μείωσε σε 58-52. Οι γηπεδούχοι μέσα από την άμυνα, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκαν με 67-56 έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το παιχνίδι στο τέλος έγινε ροντέο με πολλά χαμένα σουτ εκατέρωθεν με τον ΑΟ να κρατά διψήφια διαφορά 90″ πριν το φινάλε. Τίποτα δεν άλλαξε για το τελικό 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-30, 58-52,75-66

Διαιτητές: Παναγιώτου – Παφίλης – Ελευθεριάδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 9, Μπερερής 10(2), Παπαχρήστος, Χατζηνικόλας 7(1), Φραντσέσκι 28(4), Χρήστου, Γιαννακίδης, Γκρέκας 8(1), Σταματογιάννης 6, Ψαράς 3(1), Κασσιούμης 4, Σταμίρης.

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (Χάρης Κουλουριώτης): Σιμιτζής 12(2), Ραζής 3(1), Κουμπούρας 6, Πασσολάρι, Παπαντωνίου 8(2), Τζόρτζεβιτς 2, Μιχόπουλος, Βύρλας 4, Καλλινικίδης 13, Σκορδάς 11, Μακρής, Ψημίτης 7.

Ολυμπιακός – Απόλλων Πάτρας 98-68
Κόροιβος Αμαλιάδας – Ελευθερούπολη (αναβλήθηκε)

Τρίτων – Ψυχικό

O προπονητής της ομάδας του Αγρινίου έκανε λόγο στην συνέντευξη Τύπου για απαράδεκτες νοοτροπίες και συμπεριφορές που έχουν παρεισφρήσει στην ομάδα. Δείτε στο βίντεο τις δηλώσεις:

Οι δηλώσεις του Κέβιν Φραντσέσκι μετά τον αγώνα της ομάδας του ΑΟ Αγρινίου με τον Οίακα Ναυπλίου: