ΑΟ Αγρινίου: Ήττα στην παράταση 77-71 από το Στρατώνι

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε εκτός έδρας ο ΑΟ Αγρινίου απέναντι στο Στρατώνι και γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα (77 – 71) στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Μπάσκετ.

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για τη νίκη που θα τους διατηρούσε με το απόλυτο στην κορυφή της βαθμολογίας, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος.

Το Στρατώνι που είχε ξεκινήσει το πρωτάθλημα με τρεις ήττες, κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση με σκορ 77-71 επί του ΑΟ Αγρινίου.

Ειδικότερα:

Για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου ηττήθηκε στο κλειστό της Αρναίας από το Σ.Α. Στρατωνίου με 77 – 71.

Οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν κοντά στο σκορ και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στην εκπνοή του αγώνα σε 60 – 60 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Στρατωνίου πήρε τη νίκη με το τελικό 77 – 71.

Δεκάλεπτα: 13 – 16, 15 – 12, 17 – 14, 15 – 18, 17 – 11 παρ.

Διαιτητές: Τζίμα – Λουλουδιάδης.

Σ.Α. ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ (Γιάννης Χατζούλης): Δοξάκης 3(1), Μπουρδάνος 24(3), Κολοκοτρώνης 5(1), Σιδηροηλίας 4, Φλιάτης 10, Κοτζαγιάννης 2, Μπέζας 10, Πολιτόπουλος 4, Δασκαλόπουλος 15.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 9, Σταμίρης, Μιχάλογλου 13(1), Καπινιάρης 7, Τσατάς, Σταμούλης 3(1), Γκρέκας 12(1), Μήτσου 18(3), Ψαράς 9(1).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής του βορείου ομίλου της Β’ Εθνικής Μπάσκετ:

Ερμής Λαγκαδά – ΧΑΝΘ 64-52
Χαλκηδόνα – Γέφυρα 71-62
Εσπερος Λαμίας – Φίλιππος Βέροιας 81-75
Στρατώνι – Αγρίνιο 77-71 (παρ.)