Με το «δεξί» στην πρεμιέρα ο ΑΟ Αγρινίου επικράτησε με 68-62 του Ερμή Λαγκαδά

Σημαντική νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής Μπάσκετ πέτυχε σήμερα το απόγευμα ο ΑΟ Αγρινίου με σκορ 68-62 επί του Ερμή Λαγκαδά.

Η ομάδα του Αγρινίου σε αντίθεση με πέρυσι κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη στην πρεμιέρα. Έτσι οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου ξεκινούν το πρωτάθλημα με τον ιδανικότερο τρόπο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13 – 17, όμως στη συνέχεια ο ΑΟ Αγρινίου πήρε προβάδισμα κάνοντας σερί 10 – 0 και έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 10 πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 68 – 62.

Δεκάλεπτα: 13 – 17, 24 – 10, 14 – 12, 17 – 23.

Πολύ καλή η διαιτησία των κυρίων Τσαμπλή και Κατωτικίδη.

Στα εξωαγωνιστικά σημειώνεται η παρουσία του κόσμου που δεν ήταν η αναμενόμενη, σύμφωνα με τους ανθρώπους του συλλόγου. Ειδικά αν αναλογιστεί κάποιος ότι επρόκειτο για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 3, Σταμίρης, Μιχάλογλου 11(1), Καπινιάρης 13, Τσατάς, Σταμούλης 5(1), Γκρέκας 6, Μήτσου 18(4), Ψαράς 10(2), Σαρρής 2.

Μ.Α.Σ. ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Δημήτρης Τσούρμας): Μήνου 3, Παπαπασχάλης, Μάρουσιτς 25(4), Τσιρογιάννης 12, Ράπι, Παρίτσης 13(2), Καμαριώτης 5, Πλιούκας, Γκαμούρας 4, Χριστοδούλου, Κωνσταντινίδης.