Β’ Εθνική Μπάσκετ: Πήρε το ντέρμπι και παραμένει στην κορυφή ο ΑΟ Αγρινίου

Την 6η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα το απόγευμα ο ΑΟ Αγρινίου στην έδρα του με σκορ 83 – 71 επί της Νίκης Βόλου, για την 7η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Β’ Εθνικής Μπάσκετ.

Η ομάδα του Βόλου φέτος έχει εντυπωσιάσει με τις εμφανίσεις της αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει έναν εξαιρετικό ΑΟ Αγρινίου που επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο, για άλλη μία φορά, ότι φέτος είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα.

Σχετικά με το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρή διαφορά στο ξεκίνημα, όμως μετά τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα του Αγρινίου πήρε το προβάδισμα που έφτασε σε διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Οι παίκτες της Νίκης αντέδρασαν και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 46 – 43. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟ ανέκτησε το προβάδισμα, διατήρησε μικρή διαφορά μέχρι το 37ο λεπτό και στη συνέχεια πήρε μεγαλύτερο προβάδισμα φτάνοντας στο τελικό +12.

Δεκάλεπτα: 24 – 18, 19 – 28, 21 – 13, 19 – 12.

Διαιτητές: Διαμαντής – Μακρόπουλος.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 16, Μπερερής, Μιχάλογλου 24(3), Καπινιάρης 14(1), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 16(2), Μήτσου 7(1), Ψαράς 6(2), Σαρρής, Σταμίρης.

Γ.Σ. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Λάμπρος Πρέκας): Διγενής, Καραγεώργος 9(3), Κορωναίος, Γεωργίου 11(2), Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος, Βερτζάγιας, Τσαβές, Τασιούδης 4, Τσώλης 8(2), Τάσσος 19(1), Φρουσκλιάς 20(3).