sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Άντεξε 64 λεπτά (2-1)

Το παιχνίδι στην Τούμπα πριν ακόμη ξεκινήσει φάνταζε αρκετά δύσκολο για τον Παναιτωλικό, αφενός γιατί απέναντί του είχε τον πρωτοπόρο
ΠΑΟΚ και αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, αφετέρου για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς αγωνίστηκε αποδεκατισμένος με τις γνωστές βασικές απουσίες τεσσάρων παιχτών.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Αγρινίου κοίταξε στα μάτια τους ακριβοπληρωμένους παίχτες του ΠΑΟΚ και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε ανταγωνιστικό ποδόσφαιρο, αλλά για άλλη μια φορά τον πρόδωσαν τα παιδαριώδη λάθη της άμυνας και απαράδεκτη διαιτησία του Τσαμούρη.

Μπορεί ο Παναιτωλικός να γνώρισε την ήττα αλλά άφησε ελπιδοφόρα μηνύματα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Άφησε την κακή εικόνα της Νέας Σμύρνης και στην Τούμπα παρουσιάστηκε «αφηνιασμένος» να διεκδικήσει κάτι καλό, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Ελπίζουμε το ματς αυτό να είναι η απαρχή ενός νέου ξεκινήματος αρχής γενομένης με το ματς με την ΑΕΚ.

Ο Κυριακίδης κατέβασε ρολά…

Επιθετικός μονόλογος από τον ΠΑΟΚ στο πρώτο 35/λεπτο με τον Κυριακίδη να πραγματοποιεί πέντε εξαιρετικές αποκρούσεις, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του. Βέβαια ο Διαιτητής Τσαμούρης, χωρίς να είναι υπερβολή, ήταν ελαστικός με τους παίχτες του ΠΑΟΚ και αυστηρός με τους παίχτες του Παναιτωλικού.

Άφηνε πολλά φάουλ που γίνονταν στους παίχτες του Παναιτωλικού, ενώ με το παραμικρό έδινε φάουλ υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος ήταν εγκατεστημένος συνεχώς στην περιοχή του Κυριακίδη.

Μετά το 35ο ο Παναιτωλικός προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα και στο 40΄είχε την πρώτη τελική με τον Μάζουρικ.

Ωστόσο μόνο για ένα πεντάλεπτο έδωσε παρών ο Παναιτωλικός, καθώς ο ΠΑΟΚ επέβαλε το τέμπο του προηγούμενου χρονικού διαστήματος. Δηλαδή να επιτίθεται κατά κύματα και τον Παναιτωλικό να αμύνεται μαζικά.

Η καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων ήταν η αιτία να διατηρηθεί το μηδέν και το οποίο τους ώθησε να παίξουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία στο δεύτερο ημίχρονο.

Σ’ ένα δίλεπτο κρίθηκε το ματς

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός βγήκε κάπως από το καβούκι του, προσπάθησε να πιέσει πιο ψηλά για να κρατήσει τους παίχτες του ΠΑΟΚ μακριά από την εστία του Κυριακίδη.

Το ξεθάρρεμα από τους παίχτες του Παναιτωλικού το εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ και άνοιξε το σκορ στο 64΄ μετά από λάθος πρώτα του Μανά και κατόπιν του Μαλή.

Ένα δεύτερο γκολ στο 66΄ «έκοψε» τα πόδια των παιχτών, κι αυτό προήλθε πάλι από αδράνεια της άμυνας του Παναιτωλικού.

Ωστόσο ο Παναιτωλικός έδωσε παρών με το γκολ του Καμαρά στο 71΄και στη συνέχεια έπαιξε ανοιχτό ποδόσφαιρο, πίεσε τον ΠΑΟΚ στην περιοχή του αλλά δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη ευκαιρία μπροστά στην εστία του Πασχαλάκη.

Το 2-1 του αφήνει κάποια πικρία γιατί όπως εξελίχθηκε το ματς θα μπορούσε να πάρει την ισοπαλία.

Η ΔΙΑΤΑΞΗ

Στην άμυνα και από αριστερά ο Τσοκάνης, δεξιά ο Μαρινάκης, στο κέντρο της άμυνας οι Άργκους και Μαλής. Στα χαφ οι Λουσέρο και Ντίας, δεξιά ο Μανά, αριστερά ο Ουίλιαν, στην κορυφή της επίθεσης ο Καμαρά και πίσω του ο Μάζουρικ. Δηλαδή δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τον Πανιώνιο, αυτές του Τσοκάνη στη θέση του Ρότσα και του Καμαρά στου Λιάβα.

Η ροη του αγώνα

7΄ κόρνερ Πέλκα, δύσκολη απόκρουση του Κυριακίδη. Ένα κόρνερ που προήλθε από λάνθασμένη απόφαση του Τσαμούρη, καθώς προηγήθηκε φάουλ του Μπίσεσβαρ στον Μαρινάκη.
12΄ σέντρα του Λημνού, κεφαλιά Πρίγιοβιτς σε κόρνερ ο Κυριακίδης.
16 σέντρα Μπίσεσβαρ κεφαλιά Πέλκα εντυπωσιακή απόκρουση από τον Κυριακίδη σε κόρνερ.
20΄ κοντινή κεφαλιά Πρίγιοβιτς και πάλι ο Κυριακίδης σε κόρνερ.
28΄Σέντρα Μπισεσβαρ κεφαλιά Λημνιού άουτ.
36΄ σουτ Σάκχοφ αουτ, ενώ ο Κυριακίδης ήταν εξουδετερωμένος.
40΄ σουτ Μάζουρικ ο Πασχαλάκης μπλόκαρε τη μπάλα.
44΄κεφαλιά Βαρέλα, εκπληκτική απόκρουση Κυριακίδη σε κόρνερ.
49΄ ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπίσεσβαρ λίγο άουτ.
64΄ σέντρα Λημνού ο Μαλής δεν βρήκε τη μπάλα, ο Πρίγιοβιτς πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει τον Μαρινάκη και να καταλήγει στα δίχτυα.
66΄ σουτ Σάκχοφ στο δοκάρι και στην επιστροφή ο Άκπομ από κοντά το 2-1.
70΄φάουλ Μάζουρικ μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
71΄ο Καμαρά δεχόμενος πάσα από τον Μάζουρικ με σουτ μείωσε σε 1-2.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Με πολλά λάθη η διαιτησία του Τσαμούρη(Πειραιά). Σε πολλές περιπτώσεις χαρίστηκε στους παίχτες του ΠΑΟΚ, μη δίνοντας φάουλ και κάρτες, όπως κόκκινη αντί κίτρινης στον Πέλκα στο 90΄. Τον «έσπρωχνε» συνεχώς προς την περιοχή του Κυριακίδη. Τουλάχιστον σε έξι – επτά περιπτώσεις δεν έδωσε καταφανέστατα φάουλ υπέρ του Παναιτωλικού.

ΠΑΟΚ( Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκη, Κίτσιο(83΄Χασερίντυ), Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Σάκχοφ(72΄Μαουρίτσο),Πέλκα), Λημνιό, Μπίσεσβαρ(57 Ακπομ), Πρίγιοβιτς.

Παναιτωλικός:(Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδη, Τσοκάνη, Άργκους(85΄λτ λιάβας), Μάλη, Μαρινάκη, Μπαρμπόσα, Λουσέρο, Ντίαζ, Μανά(74΄Ρότσα), Καμαρά, Μάζουρεκ.