Αντέ(Χ)ει στα Γιάννενα

sup-panai-pas28

295. ΠΑΣ ΓΙΑΝΝEΝΑ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (17:15)

Με την αναμέτρηση στους Ζωσιμάδες ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Παναιτωλικό συνεχίζεται αύριο το απόγευμα η αγωνιστική δράση στη Super League.

Κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση, ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε με τη νίκη από τα Πηγάδια με αντίπαλο την Ξάνθη με 3-0 και ανέβηκε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς. Η νίκη του αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας και τη σημείωσε χάρη στα γκολ του Τζιμόπουλου στο 7ο λεπτό, του Κοροβέση στο 31ο λεπτό και του Ίλιτς στο 58ο λεπτό. Στους Ζωσιμάδες έχει συγκεντρώσει 24 βαθμούς, έχοντας οκτώ νίκες και τέσσερις ήττες, τις οποίες γνώρισε από Πανιώνιο, ΠΑΟΚ, Αστέρα Τρίπολης και Καλλονή. Σε δώδεκα παιχνίδια μετρά επτά under και ισάριθμα no goal. Ο τεχνικός Γιάννης Πετράκης θα έχει στη διάθεσή του τους Λεάνδρο, Κίτου, Λίλα ενώ η συμμετοχή του Βίλα θα κριθεί την τελευταία στιγμή.

Ο Παναιτωλικός το απόγευμα της Πέμπτης υποχρεώθηκε σε λευκή ισοπαλία με αντίπαλο τον ουραγό της βαθμολογίας Αρη, σε ένα παιχνίδι που η βροχή και ο κακός αγωνιστικός χώρος έπαιξε σημαντικό ρόλο δεν βοήθησε καμία από τις δύο ομάδες. Τις ευκαιρίες τις είχε ο Παναιτωλικός στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Διούδη να κρατά ανέπαφη την εστία του. Οι Αγρινιώτες παρέμειναν στην έβδομη θέση με 31 βαθμούς, έχοντας διαφορά εννέα πλέον βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Εκτός έδρας έχουν μόλις μία νίκη και τρεις ισοπαλίες σε δώδεκα παιχνίδια, ενώ έχουν σκοράρει συνολικά έξι γκολ. Σε 12 ματς έχουν σημειώσει επτά under. Ο Μάκης Χάβος δεν αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα απουσιών και εκτός αποστολής έμειναν οι Πόϊ και Μπούντιμιρ, με τον δεύτερο να ακολουθεί ατομικό πρόγραμμα.

Η προϊστορία είναι 4-0-0, με τον Παναιτωλικό να μην έχει σκοράρει σε κανένα από αυτά τα παιχνίδια. Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Παναιτωλικός επικράτησε με 2-0, χάρη στα τέρματα του Γκάλο και Καμαρά.

Ντέρμπι από τα παλιά με τεράστια αντιπαλότητα και τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά και να κυνηγούν τους βαθμούς της νίκης. Αμφότερες απέχουν επτά και εννέα βαθμούς αντίστοιχα από τη ζώνη του υποβιβασμού και δεν θα τις χάλαγε να πάρουν από ένα βαθμό στην αυριανή αναμέτρηση.

Η Ισοπαλία προσφέρεται στον ΟΠΑΠ στο 3.05.