Άνετη νίκη στην Άρτα για την ΑΛΦΑ 93 (64-88) – φωτο

spo-anopoliartas-alfa1Δεύτερο συνεχόμενο “διπλό” για την ομάδα της ΑΛΦΑ, η οποία πέρασε άνετα από την έδρα της Άνω Πόλης Άρτας με 64-88. Το παιχνίδι έγινε μπροστά σε λίγο κόσμο στο κλειστό του ΔΑΚ  Άρτας, στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ.

spo-anopoliartas-alfa2Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Παναγιώτη Κυριαζή έφτασαν άνετα σε διαφορά 10 πόντων από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (14-24). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στη δεύτερη περίοδο να μειώσουν το σκορ χωρίς επιτυχία. Η ΑΛΦΑ παρότι δεν είχε την ίδια ηρεμία με το πρώτο δεκάλεπτο στην άμυνά της, βρήκε σωστές λύσεις στην επίθεση και ανέβασε τη διαφορά στο +13 (35-48) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίζονταν σωστά το σκορ καθόλη τη διάρκεια του ημιχρόνου και με επιμέρους σκορ 18-19 και 11-21 σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο αντίστοιχα έφτασαν άνετα σε μία ακόμη νίκη μακριά από την έδρα τους.

spo-anopoliartas-alfa3Αξίζει εδώ να σημειωθεί ότι στην τέταρτη περίοδο και με την διαφορά να ξεπερνάει τους 20 πόντους, ο  Καραπιπέρης έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στους δύο 16χρονους παίκτες της ΑΛΦΑ, τον Θεοδωρακάκο και τον Θεοφάνη, οι οποίοι είχαν ιδιαίτερα καλή απόδοση.

Σε εξαιρετική κατάσταση ο Κυριαζής, που ευστόχησε σε 8 τρίποντα (26π.), με τον Σταυρόπουλο να τον ακολουθεί με 19 πόντους. Κρίσιμα καλάθια και ριμπάουντ είχε ο Βατίστας (10π.). Από τους γηπεδούχους, ο Γάκης ήταν ο βασικός κίνδυνος για την άμυνα της ΑΛΦΑ πετυχαίνοντας 23 πόντους.
spo-anopoliartas-alfa4
Δεκάλεπτα: 14-24,21-24,18-19,11-21.

Άνω Πόλη Άρτας: Μερκοβίτης 14(2), Γάκης 23(4), Περλέγκας. Παπαθανασίου, Χρυσόχου, Πρέντζας 4, Πεταλής. Μπράμης, Κόντος 9, Σιάτης 11, Δούκας 1, Μόσιαλος 2.

ΑΛΦΑ 93: Κυριαζής 26(8), Στραβοδήμος, Θεοδωρακάκος, Σταυρόπουλος 19(2), Κουβέλης 8, Σωτηροπουλος 10(3), Κορόζης 5(1), Ηλιού, Βατίστας 10, Θεοφάνης, Παρθένης, Κουδούνας 10.

spo-anopoliartas-alfa5

* Επόμενο ματς για την ΑΛΦΑ με την Δόξα Πύρρου Άρτας στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, το Σάββατο 21 Νοεμβρίου (16:00). Την επόμενη εβδομάδα το πρωτάθλημα έχει διακοπή.