Ανατροπή….. ποίημα

sup-xanthi-panai5 (640 x 480)
Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στην Ξάνθη, αλλά οι «Ακρίτες» έκαναν την ολική ανατροπή (3-1) με 3 στημένες φάσεις. Η δεύτερη, του Παπαστεριανού, θέτει υποψηφιότητα για γκολ της χρονιάς! Ακυρώθηκε κανονικό τέρμα του Μαρκόφσκι.

Από την μία ήταν το εξαιρετικό φάουλ του Ντιμιτρόφ και η γκολάρα του Παπαστεριανού που γύρισαν το ματς για την Ξάνθη στα Πηγάδια και της έδωσαν τη νίκη με 3-1 κόντρα στον Παναιτωλικό. Από την άλλη η διαιτησία του Τζήλου και των βοηθών του με την ακύρωση ενός καθαρού γκολ και μία αυστηρή αποβολή. Οι Ακρίτες πάντως κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους φετινή εντός έδρας νίκη.
Πως έπαιξαν οι δύο ομάδες
Ο σχηματισμός της Ξάνθης: Τσενάμο κίπερ, στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά οι Μπέρτος, Φλίσκας, Φάρκας και Γουάλας, άξονας με Λουσέρο και Παπαστεριανό, δεκάρι ο Ερέα, στα δύο άκρα της επίθεσης οι Ντιμιτρόφ και Σολτάνι και φορ ο Καπετάνος.
Από την άλλη η διάταξη του Παναιτωλικού: Κυριακίδης ο πορτιέρο, στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά οι Μύγας, Παπάζογλου, Κούσας και Κέβιν.
Στον άξονα οι Μάκος, Πάουλο και Κουτρομάνος, στα δύο… φτερά οι Βιγιαφάνιες και Κάπελ και στράικερ ο Μαρκόφσκι.
Δυνατό ξεκίνημα του Παναιτωλικού και… απάντηση σε οκτώ λεπτά!
Ο Παναιτωλικός ήταν η ομάδα που μπήκε πιο καλά και δυνατά στο παιχνίδι. Και στο 8′ σκόραρε για το 0-1 μετά από εξαιρετική ενέργεια του Βιγιαφάνιες που… χόρεψε τον Μπέρτο για να βγάλει στον Μαρκόφσκι που με προβολή από κοντά βρήκε δίχτυα.
Ο Μαρκόφσκι μάλιστα έχοντας περάσει από την Ξάνθη δεν πανηγύρισε το τέρμα του. Στο 16ο λεπτό όμως οι Ακρίτες ισοφάρισαν από στημένη φάση. Ο Ντιμιτρόφ χτύπησε το φάουλ, η εκτέλεσή του ήταν εξαιρετική και με την συμβολή του Κυριακίδη που είχε κακή τοποθέτηση και έπεσε άσχημα έγινε το 1-1.
Στην συνέχεια και παρά τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων σημαντικές φάσεις δεν υπήρξαν…
Γκολ που κακώς ακυρώθηκε
Στο β’ μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες για το καλύτερο δυνατό. Στο 47ο ακυρώθηκε κακώς -όπως φάνηκε από το ριπλέι- γκολ του Μαρκόφσκι ως οφσάιντ. Και αυτό διότι ο παίκτης του Παναιτωλικού καλυπτόταν.
Στο 55′ ένα φάουλ του Πάουλο πέρασε λίγο έξω. Στο 69ο λεπτό ο Παναιτωλικός απείλησε ξανά με φάουλ του Κέβιν.
Φαουλάρα του Παπαστεριανού και 2-1
Στο 71ο λεπτό ο Παπαστεριανός με μία γκολάρα έκανε το σκορ 2-1. Έπειτα από φαουλάρα από αρκετά μακρινή απόσταση με ένα ευθύβολο και δυνατό σουτ και με την βοήθεια του δυνατού αέρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Παπαστεριανός έγινε και ο πρώτος Έλληνας που έβαλε φέτος γκολ με την Ξάνθη.
Αποβολή Βιγιαφάνιες και νεύρα
Στο 78′ ήρθε η αποβολή του Βιγιαφάνιες με 2η κίτρινη μετά από φάουλ. Αυτή η υπόδειξη προκάλεσε νεύρα και εντάσεις μεταξύ των παικτών των 2 ομάδων αλλά και προς το διαιτητικό τρίο. Η ένταση κράτησε για κάποια λεπτά ενώ υπήρξε και πιο μετά με αφορμή ένα άλλο μαρκάρισμα. Στο 89′ μία σωτήρια επέμβαση του Μπέρτου προ του Μαρκόφσκι κράτησε το 2-1 για την ομάδα της Ξάνθης.
Με πέναλτι ο Ερέα το 3-1
Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ερέα κέρδισε πέναλτι από τον Ρουσκουγιέδα. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Ερέα έκανε το 3-1 από την άσπρη βούλα.
ΜΑΝ OF THE MATCH: Ποιός άλλος; Ο Παπαστεριανός. Με την δική του φαουλάρα γίνεται το 2-1 με το οποίο… καθαρίζει το παιχνίδι για την Ξάνθη. Πολύ καλό ματς και από τον Ερέα.
O AΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Κυριακίδης. Φέρει ευθύνη για το 1-1 και όπως αυτό διαμορφώθηκε. Ο Παναιτωλικός περίμενε περισσότερα και από τον Κάπελ και από άλλους μεσοεπιθετικούς του.
ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Ντιμιτρόφ και ο Τσέναμο. Ο πρώτος έχει βάλει το 1ο γκολ της Ξάνθης και ο 2ος έχει κάνει ορισμένες καλές επεμβάσεις στο ματς.
Η ΓΚΑΦΑ: Στην φάση του γκολ του Μαρκόφσκι ο Μπέρτος έχει χάσει 2 φορές τον Βιγιαφάνιες από τον οποίο βγαίνει η μπαλιά για το 0-1.
ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο ρέφερι Τζήλος κακώς ακυρώνει το 2ο γκολ του Μαρκόφσκι ως οφσάιντ. Δεν υπάρχει καμία τέτοια παράβαση. Η αποβολή στον Βιγιαφάνιες ήταν ιδιαίτερα αυστηρή. Γενικότερα η διαιτησία αδίκησε ξεκάθαρα τον Παναιτωλικό στο παιχνίδι.
ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Άλλος γελάει και άλλος κλαίει μετά το ματς στα Πηγάδια. Η Ξάνθη χαμογελά και ο Παναιτωλικός… κλαίει, έχοντας και πολλά παράπονα από την διαιτησία. Σε ένα ματς όπου ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με 1-0 η Ξάνθη γύρισε το ματς με τρεις στημένες φάσεις. Δύο φάουλ και ένα πέναλτι. Και δύο εκ των οποίων ήταν γκολάρες και ειδικά το φάουλ του Παπαστεριανού. Οι Αγρινιώτες ορθώς διαμαρτύρονται για τις υποδείξεις του ρέφερι Τζήλου και των βοηθών του και ειδικά για το ακυρωθέν τέρμα του Μαρκόφσκι ως οφσάιντ. Από την άλλη η Ξάνθη είχε όλα εκείνα τα στοιχεία που την οδήγησαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.