Παναιτωλικος

Ανατροπή ο ΟΦΗ, 2-1 τον Παναιτωλικό

sup-ofi-panaitolikos10

Την τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο ΟΦΗ, ο οποίος αν και είδε τον Παναιτωλικό να προηγείται με το… καλημέρα, έκανε την ανατροπή και πήρε σημαντικό «τρίποντο».

Η ομάδα του Σα Πίντο απέδειξε για μία ακόμα φορά πως τα προβλήματα στην εκκίνηση του πρωταθλήματος ανήκουν στο παρελθόν και με τον Πορτογάλο στην τεχνική ηγεσία, το… τσιπάκι έχει αλλάξει και η ομάδα μπορεί να πετύχει σημαντικά πράγματα.

Από την άλλη, το «συγκρότημα» του Μάκη Χάβου, «κλείνει» τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, χωρίς να έχει καταφέρει να… γευτεί τη χαρά της νίκης μακριά από την έδρα της, αδικώντας για λίγο και τις προσπάθειες που κάνει στον αγωνιστικό χώρο.

Πλέον, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 7η θέση με 21 βαθμούς, αλλά έχουν ένα ματς περισσότερο από τους υπόλοιπους και ήδη έχουν αρχίσει να κάνουν τα πλάνα τους για τον δεύτερο γύρο, ο οποίος θα αρχίσει τις πρώτες μέρες του 2014.

Οι φιλοξενούμενοι πριν την έναρξη του αγώνα δεν είχαν καταφέρει να πανηγυρίσουν «διπλό» στο πρωτάθλημα και το ματς στο «Γεντί Κουλέ» άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς μόλις στο 7’ ο Καμαρά… πάγωσε το Ηράκλειο, όταν νίκησε τον Φερνάντες με πλασέ και έκανε το 1-0 για τους Αγρινιώτες.

Στην συνέχεια, οι παίκτες του Ρικάρντο Σα Πίντο, ο οποίος είδε την ομάδα του από τις εξέδρες, ελέω της τιμωρίας του, ανέβαλαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσαν για να πετύχουν ένα τέρμα. Οι Κρητικοί έδειξαν μεγαλύτερο πάθος, αλλά οι παίκτες του Μάκη Χάβου ήταν εξαιρετικά επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, όπως τη φάση του 22ου λεπτού, όταν ο Κάλαϊτζιτς έκοψε την κατάλληλη στιγμή τον Καμαρά που είχε… οπλίσει, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα, ο Γκάλο είχε διώξει για τους φιλοξενούμενους πάνω στην γραμμή τη σέντρα του Μπούρμπου.

Η υπεροχή του ΟΦΗ έφερε καρπούς δευτερόλεπτα μετά, όταν ο Όγιος έπιασε ένα ωραίο σουτ και νίκησε τον Στεφανάκο, δίνοντας την ευκαιρία στους «ασπρόμαυρους» να πάνε ισόπαλοι στο ημίχρονο της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να «χτυπήσουν» στην κόντρα.

Οι παίκτες του Σα Πίντο προσπάθησαν να βρουν τους διαδρόμους προς την εστία του Στεφανάκου, αλλά αντιμετώπισαν δυσκολίες, ειδικά στα πρώτα λεπτά της… επανάληψης. Τον… Γόρδιο Δεσμό έλυσε ο Παπάζογλου, ο οποίος με προβολή, έπειτα από παράλληλη του Μπούρμπου, έκανε την ανατροπή για τους γηπεδούχους.

Στα επόμενα λεπτά, ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάποια σημαντική ευκαιρία στα καρέ του Φερνάντες, με τον ΟΦΗ να έχει την καλύτερη στο 67’ με τον Μακουκούλα, ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Στεφανάκος απέκρουσε, κάτι που έκανε και στο 78’ στην προσπάθεια του Λαμπρόπουλου. Η καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων στην περιοχή του ΟΦΗ ήταν στο 81’ με τον Καμαρά να κάνει το γύρισμα στον Μπόγιοβιτς, αλλά πριν οπλίσει ο Σέρβος, ο Μιλιάζες με υπερπροσπάθεια απέκρουσε.