sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Αμετάθετος» ο (σουπερλιγκάτος) Παναιτωλικός!

Η ομάδα του Αγρινίου επικράτησε δύσκολα (1-0) του «αδιάφορου» (βαθμολογικά) Βόλου με γκολ του Ντουάρτε (31΄) και…κλείδωσε την παραμονή στη Super League – Δύο δοκάρια (Μήτογλου 2΄- Γέντρισεκ 45+1΄) οι μαχητικοί Θεσσαλοί που αδικούνται απ΄το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Αγρινιώτες ήθελαν έναν βαθμό για να «κλειδώσουν» την απευθείας παραμονή στη Super League (ή να μην κερδίσει η Ξάνθη την ΑΕΛ) ενώ ο Βόλος ήταν βαθμολογικά αδιάφορος.

Με το «καλησπέρα» οι Θεσσαλοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα και να αγχώσουν τους γηπεδούχους, όταν έπειτα από κόρνερ και κεφαλιά του Μήτογλου η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Οι παίκτες του Παναιτωλικού «απάντησαν» στις καλές ευκαιρίες με ένα σουτ του Ρόσα που πέρασε ελάχιστα άουτ στο 8΄.

Οι γηπεδούχοι σταδιακά ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυκλοφορούσαν γρήγορα την μπάλα, ωστόσο δυσκολευόντουσαν να πατήσουν περιοχή.

Στο 31΄κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ έπειτα από λάθος των φιλοξενούμενων που εκμεταλλεύτηκαν ιδανικά.

Ο Φεράρι επιχείρησε να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα, Γκαραβέλη, ο Μπαϊροβιτς έκλεψε και πάσαρε στον Ντουάρτε ο οποίος με βολέ στην κίνηση βρήκε δίχτυα (1-0).

Ο Βόλος έψαξε το γκολ της ισοφάρισης πριν από την λήξη του α΄ημιχρόνου είχε μια καλή ευκαιρία τον Κυζυρίδη (39΄) ο οποίος αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ κι (δεύτερο) δοκάρι έπειτα από σκαστή κεφαλιά του Γέντρισεκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι έκλεισε το α΄ημίχρονο με τον Βόλο να΄ναι πολύ πιο επικίνδυνος να΄χει δύο δοκάρια και τον Παναιτωλικό πιο ουσιαστικός παρότι «κολλημένος» κατά ένα μεγάλο βαθμό στο ματς της περασμένης αγωνιστικής με τον Πανιώνιο και το σπουδαίο «διπλό» – παραμονής στη Νέα Σμύρνη.

Χωρίς ρυθμό το ματς στο β΄ημίχρονο και χωρίς μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Παναιτωλικός «πάτησε» στο 1-0 που…σφράγιζε την παραμονή του και λίγο έλειψε να ζευγαρώσει τα τέρματά του με προβολή του Μπαϊροβιτς (78΄).

Στην αντίπερα όχθη ο Βόλος δεν ήταν το ίδιο επικίνδυνος όπως στο πρώτο 45λεπτο.

Οι Θεσσαλοί είχαν δύο καλές στιγμές με ευθύβολο σουτ του Μαξ (76΄) που έδιωξε σε κόρνερ ο Φερνάντες κι ένα γκολ του Κυζιρίδη (78΄) που ακυρώθηκε ως οφσάιντ σε μια οριακή φάση, με το VAR να μην στέλνει τον διαιτητή για έλεγχο στην οθόνη.

Ο ρέφερι Τζοβάρας (Φθιώτιδας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ταχάρ, Ντουάρτε, Ζοάο, Κορέλα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Φερνάντες, Τζανακάκης, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Παρράς, Ντάλσιο, Ταχάρ (79΄Τσιγγάρας), Αριγίμπι (61΄Μουνιέ), Ρόσα (61΄Άλβαρεζ), Ντουάρτε (80΄Μπελεβώνης), Μπαΐροβιτς (89΄Καββαδίας).

ΒΟΛΟΣ (Στέφανος Ξηροφώτος): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Δημόπουλος (70΄Κορέλας), Μήτογλου, Φεράρι, Μαξ, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (90΄Μπάλλας), Μουνίθ, Κυζιρίδης, Γέντρισεκ (55΄Ζοάο).