sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Άλωσε τα Γιάννινα (0-2)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-2

Ένας καταπληκτικός Παναιτωλικός, κυρίως του Α΄ ημιχρόνου, άλωσε τα Γιάννινα με 0-2, σπάζοντας μια αρνητική παράδοση ηττών σε επίπεδο Α΄ Εθνικής και Σούπερ Λίγκα.

Ο Παναιτωλικός πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στον ΠΑΣ και πλέον ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Πρώτη φορά σε εκτός έδρας παιχνίδι ο Παναιτωλικός παρουσίασε ένα ομοιογενές σύνολο με πλήρης αλληλοκάλυψη των γραμμών και με παίχτες παθιασμένους και διψασμένους για τη νίκη.

Οι κυανοκίτρινοι θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι με τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και να μην περιμένουν το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνουν το 0-2.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Παναιτωλικός, παρά των βασικών απουσιών του Μιχάι και Έρικσον, ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί νωρίτερα στο σκορ αν ήταν πιο ψύχραιμος ο Μοράρ στο 10΄.

Με καλή αμυντική λειτουργία και καλά οργανωμένες επιθέσεις κυρίως από τις πτέρυγες η ομάδα του Αγρινίου περιόρισε τον αντίπαλό της σε δευτερεύοντα ρόλο. Η επιβράβευση της καλής απόδοσης του Παναιτωλικού ήρθε στο καλύτερο χρονικά σημείο του αγώνα, στο 43΄με τον βραχύσωμο Μάζουρικ να σκοράρει με κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο από νωρίς ο Παναιτωλικός έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και προσπάθησε με αντεπιθέσεις να απειλήσει την εστία του Βελίδη, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Ντίας και Μάζουρικ.

Όσο κυλούσε ο χρόνος ο Παναιτωλικός κλεινόταν ακόμη περισσότερο στην άμυνά του, ενώ οι γηπεδούχοι, παρά την πίεση που ασκούσαν δεν απείλησαν σοβαρά την εστία του Κυριακίδη. Παράλληλα ο νεοεισελθόντας Καμαρά ως αιχμή του δόρατος στην επίθεση ήταν αρκετά επικίνδυνος κερδίζοντας πολλές εναέριες μονομαχίες.

Στις καθυστερήσεις ο Παναιτωλικός σφράγισε τη νίκη του με τον Μάζουρικ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το τρίτο στο πρωτάθλημα.

Η ΔΙΑΤΑΞΗ(4-2-3-1)

Από δεξιά στην άμυνα ο Μαρινάκη,αριστερά ο Ρότσα, στο κέντρο οι Άργκους και Μαλής, οι Πάολο και Λουσέρο στη μεσαία γραμμή, στις πτέρυγες από δεξιά ο Ντίας, αριστερά ο Ουίλιαν, στην κορυφή της επίθεσης ο Μοράρ, πίσω του ο Μαζουρικ. Τρεις αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι, οι δύο αναγκαστικές, ο Άργκους στη θέση του Μιχάι και ο Λουσέρο στη θέση του Έρικσον, ενώ προτιμήθηκε ο Ουίλιαν αντί του Καμαρά. Στο 67΄ ο Τρ. Δέλλας πέρασε τον Μανά στη θέση του Ουίλιαν ο οποίος δεν φάνηκε στο παιχνίδι. Στο 71΄ αναγκαστική αλλαγή μετά τον τραυματισμό του πολύ καλού μέχρι τότε Άργκους και στη θέση του ο Χαντάκιας.

Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

11΄ ασίστ του Ντίας στον Μοράρ που δεν κατάφερε να νικήσει τον Βελίδη.
26΄ κεφαλιά Λίλα μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ.
30΄ ξαφνικό σουτ του Νικολιά άουτ.
32΄ πολύ καλό σουτ του Ρότσα κατέληξε σε κόρνερ.
43΄ σέντρα ακριβείας του Ντίας ο Μάζουρικ με κεφαλιά έκανε το 0-1.
58΄ επέλαση του Μαρινάκη με τους Μοράρ και Μάζουρικ να μπερδεύονται και το σουτ που επιχείρησε ο πρώτος κατέληξε αδύναμο στον Βελίδη.
95΄ πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μανά που δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Μάζουρικ.
96΄ σε αντεπίθεση του Παναιτωλικού ο Μανά βρήκε τον αφύλαχτο Μάζουρικ ο οποίος με έξοχο πλασέ έκανε το 0-2.
ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Νικολιάς, Μιχαήλ, Λίλα, Τζημόπουλος, Σκόνδρας (46′ Αποστολόπουλος), Κρίζμαν, Γιάκος, Ξύδας (68′ Αθανασιάδης), Κακουμπά, Κούζικ (60′ Βιντάλ).
Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Μοράρ (79′ Καμαρά), Ντίας, Ρότσα, Μαλής, Άργκους (72′ Χαντάκιας), Λουσέρο, Μπαρμπόσα (67′ Μανά).