Παναιτωλικος

Αλμα… ανόδου ο Παναιτωλικός!

sdgsdgΑποφασιστικής σημασία νίκη για την απευθείας άνοδο στη Superleague πραγματοποίησε στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Εργοτέλη!

Αλμα τριάδας έκανε στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός. Με γκολ του Μίρνες Σίσιτς στο 42′, οι Αγρινιώτες επικράτησαν με 1-0 των Κρητικών και πλέον βρίσκονται εντός της τριάδας που δίνει το απευθείας εισιτήριο στα σαλόνια. Ηταν μία ανύποπτη φάση, όπου ο Παναιτωλικός πήρε κεφάλι στο σκορ και το διατήρησε έως το τέλος. Ο Καμαρά έκανε σουτ που κόντραρε στον μέχρι εκείνη τη στιγμή κορυφαίο παίκτη του Εργοτέλη, Γιώργο Σαρρή με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στον Σλοβένο άσο που δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να χαρίσει το τρίποντο στους οικοδεσπότες.

Το φιλμ του αγώνα
Επί της ουσίας πλην του γκολ στο πρώτο 45λεπτο, οι δυο ομάδες είχαν ελάχιστες φάσεις. Ηταν ένα ημίχρονο, στο οποίο αν δεν έμπαινε το γκολ, ουδείς θα παραξενευόταν με το 0-0. Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία, όμως ο Εργοτέλης αμυνόταν σωστά πλην της φάσης του 42′.

Στο β’ ημίχρονο, τα δεδομένα στο πρώτο 15λεπτο δεν άλλαξαν. Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά και στο 57′ άγγιξε το 2-0 με τον Πίτσο, όμως, να είναι στο σωστό σημείο για να αποσοβήσει τα χειρότερα στην προσπάθεια του Καμαρά και να κρατήσει το 1-0.

Μετά το 60′ ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει και στο 62′ ζήτησε πέναλτιν σε μαρκάρισμα του Βερμπάκοφσκις από τον Αραμπατζή με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται και τον ρέφερι, Χατζή να δείχνει «παίζεται». Το 1-0 παρέμενε με τον Εργοτέλη να χάνει στο 73′ την ευκαιρία του ματς για να αλλάξει τα δεδομένα. Ο Πίτσος έκανε ωραία σέντρα, ο Δωματάς έκανε το ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα, όμως να μην του κάνει το χατίρι. Ετσι το σκορ δεν άλλαξε με τον Παναιτωλικό να παίρνει το σημαντικό τρίποντο.