ΑΛΦΑ 93: Νίκησε τον ΠΑΣ Ναυπάκτου με σούπερ Τσιρώνη

spo-tsironisΜε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σπύρο Τσιρώνη, η ΑΛΦΑ 93 επικράτησε του ΠΑΣ Ναυπάκτου με 73-63 στο παιχνίδι της 2ης Αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ, που διεξήχθη το μεσημέρι του Σαββάτου (22/10) στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου.

Οι Αγρινιώτες είχαν σε μεγάλη μέρα τον Τσιρώνη, ο οποίος κράτησε τους γηπεδούχους μέσα στο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πολλές λύσεις στην επίθεση με τον Στάϊκο (18-23). Ο ίδιος παίκτης βέβαια ήταν αυτός που έδωσε και το κάτι παραπάνω στους γηπεδούχους στην επίθεση, ώστε να φτάσουν στην άνετη επικράτηση επί του ΠΑΣ.

Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση πριν καν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (39-33), ενώ στη συνέχεια βρίσκονταν μονίμως μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα. Στο τρίτο δεκάλεπτο αύξησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, με τον ΠΑΣ να επιχειρεί να ανατρέψει την κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο χωρίς όμως επιτυχία. Τελικό σκορ 73-73 υπέρ των Αγρινιωτών.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος ο Τσιρώνης με 30 πόντους για την ΑΛΦΑ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Χρήστος Βατίστας με 14 πόντους. Ο Στάϊκος είχε 33 πόντους για τη Ναύπακτο.

ΑΛΦΑ 93 BC-ΠΑΣ Ναυπάκτου 73-63
Δεκάλεπτα: 18-23, 21-10, 19-11, 15-19

ΑΛΦΑ 93 BC (Καραπιπέρης): Κυριαζής, Τσιτσικάος 4(1), Κορόζης 3, Θεοφάνης 5(1), Κουβέλης 4, Κόκκιος 3, Τσιρώνης 30(3), Σωτηρόπουλος 2, Βατίστας 14, Παρθένης 2, Καραπιπέρης, Κουδούνας 6

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Ζησιμόπουλος): Καποδίστριας, Βραχάς, Χασανάι 9(2), Στάικος 31(5), Σταθάτος 2, Χαντζής 6, Κακούσης, Σταυρόπουλος, Ντζουμάνης 3(1), Γιαννάκης, Βαρελάι 2, Σταυρόπουλος Σ. 4(1)

* Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΛΦΑ 93 είναι το ερχόμενο Σάββατο (29/10, 17:00) στην Πρέβεζα, όπου αντιμετωπίζει την ΑΕ Καναλακίου.