sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Άξιος της μοίρας του, ισοπαλία στο «ροντέο» με το Βόλο

Δε σταματά να… «αυτοκτονεί» ο φετινός Παναιτωλικός. Σε ένα ματς ροντέο με 2 αποβολές, πολλά διαιτητικά λάθη και τον Τίτορμο να μη μπορεί να «τελειώσει» το παιχνίδι χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να «καθαρίσει», ο Βόλος ισοφάρισε σε 1-1 σε «νεκρό» χρόνο. Προηγήθηκε με τον Μουνιέ ο Παναιτωλικός, «πληγώθηκε» πάλι από στημένη φάση.

Επιστροφή στο 4-2-3-1 για τον Μάκη Χάβο, μετά τον αγώνα Κυπέλλου επί της ΑΕΚ. Ο Φερνάντεζ παρέμεινε στα γκολποστ για 3η σερί αναμέτρηση, με τους Κέβιν, Μαλή, Σιέστεντ και Τζανακάκης τετράδα μπροστά του. Ντάλσιο και Ντίαζ βρέθηκαν στο χώρο του κέντρου, έχοντας συμπαραστάτη τον Άλβαρεζ. Ο Φάρλει και ο Μουνιέ στα δύο άκρα, με τις εναλλαγές στις θέσεις μεσοεπιθετικά για τον Παναιτωλικό να είναι τακτικές. Ο Ντάουντα στην «κορυφή» της επίθεσης.

Παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο γήπεδο. Στο 8′ μπαλιά «τρύπα» προς τον Ντάουντα πρόλαβε έγκαιρα ο Γκαραβέλης ενώ μόλις δύο λεπτά αργότερα, από γύρισμα του Φάρλει ο Βόλος πήγε να σημειώσει αυτογκόλ, με την μπάλα από κόψιμο του Ντεντάκη να περνάει λίγο δίπλα από την εστία. Ωραία ενέργεια του Μουνιέ στο 12′ απομάκρυνε ο κίπερ των φιλοξενούμενων, με τον Παναιτωλικό να βγαίνει εξαιρετικά στις επιθέσεις, κυρίως από τα αριστερά. Η ομάδα του Χάβου κέρδισε πολλά κόρνερ που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί. Ο Βόλος είχε καλή στιγμή με τον Τσίκα στο 20′, μετά από στημένη μπάλα. Ο Παναιτωλικός «απάντησε» με τον Μουνιέ στο 24′ ενώ είχε και φοβερή στιγμή στο 32′ με τον Φάρλει να χάνει ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον επόπτη να τον καταδεικνύει λανθασμένα σε θέση οφσάιντ. Στιγμές αργότερα σουτ του Άλβαρεζ από το ύψος του πέναλτι πέρασε πάνω από το οριζόντιο του Γκαραβέλη. Τα «καναρίνια» άνοιξαν το σκορ μετά από φάση διαρκείας στο 42′. Ο Ντίαζ «έστρωσε» στον Ρόσα, το σουτ του Βραζιλιάνου από τις κόντρες έφτασε στον Μουνιέ, ο οποίος «πέταξε» καλυπτόμενος τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Οι Βολιώτες έδειχναν να έχουν χάσει και στην αμέσως επόμενη φάση ο Ντίαζ έπεσε στην περιοχή μετά από διπλό μαρκάρισμα που δέχθηκε, με τον κ. Κατσικογιάννη να μην καταλογίζει τίποτα. Η συμπλήρωση των 45′ βρήκε τον Παναιτωλικό προηγούμενο με 1-0.

Με το «καλημέρα» της επανάληψης το παιχνίδι πήγε να γίνει «ροντέο». Ο Παναιτωλικός αρχικά έχασε καλές στιγμές με εκφραστές τους Ντίαζ, Μουνιέ και Ντάουντα. Ο ρέφερι Κατσικογιάννης σε φάουλ του Σιέστεντ εκτός περιοχής στο 50′ καταλόγισε πέναλτι με τα «αίματα» να «ανάβουν» προς στιγμήν. Με τη χρήση του VAR, η απόφαση διορθώθηκε, με τον διαιτητή να καταλογίζει φάουλ στη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Ο ρυθμός του αγώνα προσωρινά χάλασε, με τον Παναιτωλικό να εξαπολύει «κύμα» επιθέσεων. Σουτ του Κέβιν έδιωξε ο Γκαραβέλης σε κόρνερ, ενώ λίγο αργότερα ο Άλβαρεζ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με πολύ ωραίο σουτ. Ο Χάβος έριξε στο γήπεδο τους Ταχάρ, Μπαΐροβιτς και Ντουάρτε. Μέχρι το 88′ ο Παναιτωλικός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του. Σε εκείνο το σημείο, με τη γενικότερη κατάσταση μέσα στο γήπεδο να ξεφεύγει, Ντίαζ και Μάντζης αντίκρισαν κόκκινες κάρτες (ο παίκτης του Βόλου με τη χρήση VAR) για χτυπήματα εκτός φάσης. Οι Βολιώτες είχαν φάουλ έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού, το οποίο εκτελέστηκε φτάνοντας στον Δημόπουλο, που ισοφάρισε για το 1-1. Ο κ. Κατσικογιάννης υπέδειξε 8′ καθυστερήσεων, με το παιχνίδι να διακόπτεται στο 88′ και να συνεχίζεται στο 96′. Αφού παίχτηκε μάξιμουμ ένα τρίλεπτο ποδοσφαίρου, σφύριξε για τελευταία φορά.

Στους διακριθέντες με την αξία του για μία ακόμη φορά ο Ντάλσιο. Πολύ σταθερός και «μετρημένος» στο χώρο του κέντρου, δείχνει να διατηρεί τη φόρμα του, έχοντας βρει τη… θέση του.
Καλή εμφάνιση από τον Κέβιν, στο ύψος των περιστάσεων ο Άλβαρεζ και ο Ρόσα. Σταθερός ο Ζεσούς, δίχως να φέρει ευθύνη στο γκολ που δέχθηκε η ομάδα.

Είχε προβλήματα από τα δεξιά ο Μάνος Τζανακάκης, που ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τους μεσοεπιθετικούς του Βόλου, δίχως όμως να είναι αρνητικός. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι δυσκολεύεται να βρει ρυθμό λόγω της απραξίας που «κουβαλά».
Μπορεί να ήταν εκτός περιοχής, ωστόσο ο Ράσμους Σιέστεντ «έπαιξε με τη φωτιά» στη φάση του 50′. Μία από τα ίδια και ο Ντίαζ στα τέλη του αγώνα, με τον Ουρουγουανό, ωστόσο, να «καίγεται», παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια.
Αδιανόητο αυτό που συμβαίνει με τον Παναιτωλικό και τις στατικές φάσεις. Για μία ακόμη φορά στα τέλη αγώνα η ομάδα του Χάβου δέχεται γκολ, πληρώνοντας τα λάθη της άμυνάς του. Αδιόρθωτη κατάσταση…

Πολύ δύσκολο παιχνίδι και κάκιστη διαιτησία για τον κ. Κατσικογιάννη, με τις δύσκολες φάσεις να είναι πολλές. Κακώς υποδεικνύει σε θέση οσφάιντ τον Φάρλει στο πρώτο ημίχρονο, περί το 32′, με τη μπάλα να έρχεται πίσω από τη σέντρα. «Τραβηγμένη» η κίτρινή του στον ίδιο παίκτη, τη στιγμή που δεν υπέδειξε κάποια κίτρινη σε παίκτες του Βόλου για σκληρό παιχνίδι. Καταλόγισε πέναλτι αρχικώς στο 50′ για το Βόλο, ωστόσο το VAR ορθώς τον διόρθωσε. Στο τέλος τα έκανε όλα «μαντάρα». Το παιχνίδι ξέφυγε από τον έλεγχό του, απέβαλλε αρχικά κακώς μόνο τον Χόρχε Ντίας, με το VAR να τον διορθώνει εκ νέου, ώστε να αποβάλλει και τον Μάντζη. Υπέδειξε 8′ λεπτά καθυστερήσεων, με το παιχνίδι να διακόπτεται στο 88′ και να ξεκινά ξανά μετά από σχεδον 10 λεπτά. Σφύριξε μετά από μόλις 3′ λεπτά «καθαρού» χρόνου αγώνα.

Ο Αντονί Μουνιέ έκανε ένα εξαιρετικό, μεστό παιχνίδι και δίκαια ξεχωρίζει ως ο κορυφαίος της αναμέτρησης για τον Παναιτωλικό. Ήρεμες ενέργειες, φοβερά τεχνικός δίχως να «κουράζει» τη μπάλα, έβγαζε σωστά το σύνολο του Χάβου στην επίθεση και δημιουργούσε συνεχώς. Το γκολ του ήταν το «κερασάκι στην τούρτα». Δυστυχώς, ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να πάρει το τρίποντο ούτε τώρα.

Αυτοκτονία. Δε μπορεί να χαρακτηριστεί κάπως αλλιώς και η σημερινή, οδυνηρή, εμπειρία για τον Παναιτωλικό. Δεν είναι δυνατόν να βρίσκεται κάθε φορά ένας καινούργιος τρόπος για το σύνολο του Χάβου να δεχθεί «ψυχρολουσία» στο τέλος του αγώνα. «Δικό» του ματς δεν κατόρθωσε να πάρει ο Παναιτωλικός, πληρώνοντας τις αμυντικές του αδυναμίες που «έδεσαν» για τα καλά με την κάκιστη απόδοση του ρέφερι Κατσικογιάννη.