Άγρια δύση

sup-panai-pas2015-5

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της δυτικής Ελλάδας στο Αγρίνιο. Ο Παναιτωλικός είχε τα ηνία, ο ΠΑΣ τις ευκαιρίες στην κόντρα, όμως δεν κούνησαν δίχτυα και το 0-0 μοιάζει περισσότερο με αποτέλεσμα συμβιβασμού
«Λευκή» ισοπαλία στο Αγρίνιο. Παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα δεν βρήκαν δίχτυα στο Αγρίνιο και το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου είχε τα ηνία στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον εξαιρετικό Βελλίδη, που ήταν τυχερός στο 12ο λεπτό, όταν είδε την μπάλα έπειτα από σουτ του Βιγιαφάνες να καταλήγει στο δοκάρι του. Άστοχος και ο «Άγιαξ της Ηπείρου». Οι παίκτες του Πετράκη δημιούργησαν πολλά προβλήματα, με τις αντεπιθέσεις τους στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν μπορούσαν να σημαδέψουν σωστά.

Το ματς:

Πολύ καλό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στο ματς. Από τα πρώτα λεπτά, οι δύο προπονητές έδειξαν πως θέλουν να κυνηγήσουν το γρήγορο γκολ. Ο Παναιτωλικός έδειχνε να πατάει κάπως καλύτερα και πήρε τα ηνία του ματς, ενώ άγγιξε και το 1-0 στο 12ο λεπτό, όταν ο Βιγιαφάνες τράνταξε το δοκάρι του Βελλίδη.

Ο ρυθμός έπεσε κάπως στη συνέχεια, αφού ο ΠΑΣ βλέποντας ότι δέχεται πίεση έριξε το βάρος στα μετόπισθεν. Έτσι, οι Αγρινιώτες διατηρούσαν εύκολα την μπάλα στην κατοχή τους, όμως ο Βελλίδης ήταν σε ετοιμότητα όσες φορές χρειάστηκε να επέμβει. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να απωθήσουν τους αντίπαλους μεσοεπιθετικούς από την περιοχή τους και στο φινάλε του ημιχρόνου, προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρουν να γίνουν αποτελεσματικοί.

Ίδιο σκηνικό και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά και συνέχισε να πιέζει τους αντίπαλους αμυντικούς. Οι παίκτες του Πετράκη εκμεταλλεύτηκαν καλύτερα το ανοιχτό γήπεδο και με τον Κοροβέση να κάνει την ζημιά στις αντεπιθέσεις, θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει αυτοί το σκορ αν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Με το πέρασμα των λεπτών οι δύο ομάδες άρχισαν να γίνονται πιο προσεκτικές, με τους δύο προπονητές να μην ρισκάρουν ιδιαίτερα επιθετικά. Πάντως, στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο ΠΑΣ ήταν η ομάδα, που έδειχνε να ελέγχει καλύτερα την κατάσταση. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι χάλασε, με τα αλλεπάλληλα γεμίσματα να κυριαρχούν, όμως ούτε κι έτσι ήρθε κάποιο γκολ.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός (Χάβος): Μπρακάλι, Γκαρσία, Κούσας, Μπεχαράνο, Άλβες (88′ Βασιλείου), Κάπελ, Γοδόι, Βιγιαφάνιες (69’ Μύγας), Μαρτίνες, Εντενγκέλε, Φωτάκης (81′ Παπουτσογιαννόπουλος)

Στον πάγκο: Στεφανάκος, Κωνσταντινόπουλος, Μαλεζάς, Μήλιος

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ίλιτς (76′ Μανιάς), Ριβέρα, Ναδάλες, Τσουκαλάς, Τσάβες (71’ Γιάκος), Στρούνα, Κοροβέσης, Γαρουφαλιάς (19’ Σκόνδρας).

Στον πάγκο: Σωτηρίου, Ντάσιος, Αυγενικού, Σαπαλίδης.

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Αγρινίου