Παναιτωλικός – Βόλος 1-1: Αφελής… ως συνήθως

Ο Παναιτωλικός για πολλοστή φορά φέτος πλήρωσε την ποδοσφαιρική του αφέλεια και την αδυναμία του να… καθαρίζει τα ματς! Ο Βόλος τον τιμώρησε και με γκολ στο 96′ έφυγε με βαθμό (1-1). Κόκκινες για Ντίαζ και Μάντζη. Τα… έκανε θάλασσα με τις καθυστερήσεις ο Κατσικογιάννης!

Μετά από ένα παιχνίδι που έσπασαν καρδιές και στο φινάλε του υπήρξε ένταση, ο Βόλος απέσπασε 1-1 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, με τα «καναρίνια» να αποδεικνύονται ξανά στη σεζόν «αυτόχειρες».

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον Φερνάντεθ κάτω από τα γκολπόστ, τους Τζανακάκη, Μαλή, Σίενστεντ, Κέβν στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Ντίας, Ντάλσιο στον άξονα, τους Μουνιέ, Ρόσα στα άκρα και τον Αλβαρεζ πίσω από τον Ντάουντα.
Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν τον Γκαραβέλη στο τέρμα, τους Οικονόμου, Τσίκα, Δημόπουλο στα στόπερ, τον Ντεντάκη δεξιό μπακ-χαφ, τον Φεράρι αριστερό, τον Τσοκάνη «6αρι», τους. Μουνίθ, Γκουαροτσένα στον άξονα και τους Τόρες, Μάντζη επιθετικούς.

Από την αρχή του ημιχρόνου και μέχρι την ανάπαυλα τα «καναρίνια» είχαν τον έλεγχο, με εξαίρεση το δεκάλεπτο 20′-30′ που ο Βόλος ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Με τον Ντίας στον άξονα «έτρεχαν» το ματς και πίεζαν κυρίως από την αριστερή τους πλευρά (Κέβιν, Ρόσα). Σε αυτό το διάστημα κέρδισαν 7 κόρνερ και 3-4 φάουλ γύρω από τα καρέ των φιλοξενουμένων, όμως φάσεις έβγαζαν με την μπάλα κάτω. Οι Ρόσα, Μουνιέ ήταν σε καλό φεγγάρι, ο Αλβαρεζ επίσης και οι τρεις τους πατούσαν περιοχή. Ο Γάλλος στο 12′ απείλησε πρώτη φορά (ωραία ενέργεια, απέκρουσε ο Γκαραβέλης), ο Αργεντινός αστόχησε δύο φορές από πλεονεκτική θέση (26′, 34′) και οι γηπεδούχοι όριζαν τον ρυθμό.

Η υπεροχή τους μετουσιώθηκε σε ουσία στο 42′, όταν ο Μουνιέ πήρε το «ριμπάουντ» σε απόκρουση του Γκαραβέλη σε σουτ του Ντίας και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στον αντίποδα οι «νεοφώτιστοι» είχαν μόνο μία καλή στιγμή με τον Τσίκα στο 20′ (ωραία «κομπίνα» σε φάουλ), αλλά αντιμετώπιζαν πολλά ανασταλτικά προβλήματα.

Στο δεύτερο μισό η εικόνα της αναμέτρησης ήταν πάνω-κάτω η ίδια. Τα «καναρίνια» στο 48′ απώλεσαν μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Ντάουντα, Μουνιέ και στο 62′ είχαν δοκάρι με τον Αλβαρεζ. Κάπου εκεί, με την είσοδο του Κάσες. ο Βόλος «γύρισε» το σύστημα σε τετράδα και θέλησε να βγει μπροστά. Ομως απειλούσε μόνο με μακρινά σουτ, ενώ ο Παναιτωλικός έβγαινε με αξιώσεις στο τρανζίσιον και έψαχνε ένα δεύτερο γκολ.

Ετσι φτάσαμε στο 90′ όπου μετά από «σύρραξη» αποβλήθηκαν οι Ντίαζ. Μάντζης και ο αγώνας άρχισε ξανά στο 90’+6′, με εκτέλεση φάουλ του Βόλου. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να διώξουν την μπάλα, κατέληξε στον αμαρκάριστο Δημόπουλο και εκείνος από κοντά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

MVP: Ο Μουνιέ. Εξαιρετικό ματς από τον Γάλλο. Σκόραρε, είχε μία πολύ καλή ευκαιρία στο 12′ που «έφτιαξε» ο ίδιος και ήταν μία διαρκής απειλή για τα καρέ του Βόλου.

Στο ύψος του: Ο Ντάλσιο. Πολύ καλή εμφάνιση από τον νεαρό. Εδωσε ταχύτητα στον άξονα του Παναιτωλικού και πολλές φορές έπαιξε κάθετα για τον Ντάουντα ή τα εξτρέμ. Από τον Βόλο ο Γκαραβέλης τον κράτησε «όρθιο» με ορισμένες καλές επεμβάσεις (σε προσπάθειες των Μουνιέ, Κέβιν, Αλβαρεζ) και σωστές εξόδους, ενώ κρατάμε και τον «χρυσό» σκόρερ Δημόπουλο.

Αδύναμος κρίκος: Ο Σίενστεντ. Απώλεσε την αυτοσυγκέντρωσή του σε ορισμένες φάσεις που στις λεπτομέρειες δεν αποδείχθηκαν «μοιραίες» για τους γηπεδούχους.

Η «γκάφα»: Στον Παναιτωλικό πλέον έχει γίνει μάστιγα η αντίδρασή του στις στατικές μπάλες, επιθετικά και ανασταλτικά. Σήμερα κέρδισε 8 κόρνερ και σε κανένα δεν έκανε τελική (!), ενώ δέχθηκε (ξανά) γκολ από ανάλογη φάση αντιπάλου.

Το «στραγάλι»: Ο Κατσικογιάννης υπέδειξε λανθασμένα πέναλτι σε ανατροπή του Τόρες από τον Σίενστεντ, καθώς η παράβαση ήταν εκτός περιοχής και μετά από υπόδειξη VAR άλλαξε την απόφασή του σε φάουλ. Στο φινάλε απέβαλε τους Ντίας, Μάντζη (τον πρώτο για χτύπημα στον Κάσες, τον δεύτερο για χτύπημα στον Ντίας) μετά από σύρραξη που υπήρξε, ενώ κανείς δεν κατάλαβε γιατί έληξε νωρίς το ματς! Η ένταση ξεκίνησε δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου και έληξε περίπου 6 λεπτά μετά, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ακόμη 6 αλλαγές και «φαγώθηκε» χρόνος για την εξέταση VAR στη φάση του πέναλτι. Παρόλα αυτά σφύριξε λήξη στο 90’+9′ και εύλογα οι παίκτες και των δύο ομάδων διαμαρτυρήθηκαν. Ακόμη και αν θεώρησε πως ο χρόνος της έντασης ήταν αποκλειστικά και μόνο μετά το 90′, τα 3 λεπτά που κράτησε ήταν πολύ λίγα για τις αλλαγές, την εξέταση VAR στο πέναλτι και το γκολ που μπήκε στις καθυστερήσεις!

Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Ο Παναιτωλικός «αυτοκτόνησε». Μέχρι το 70′ ήταν καλύτερος, αλλά δεν σημείωσε ένα 2ο γκολ που θα «κλείδωνε» μία ενδεχόμενη νίκη του. Παρόλα αυτά δεν πιέστηκε, όμως «πλήρωσε» την κακή του αντίδραση στις στατικές φάσεις.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Φερνάντες, Μαλής, Σίεστεντ, Τζανακάκης, Κέβιν, Ντάλσιο, Ντίας, Αλβάρες (74′ Ταχάρ), Ρόσα, Μουνιέ (86′ Ντουάρτε), Ντάουντα (80′ Μπαϊροβιτς).
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Οικονόμου, Τσίκα, Δημόπουλος, Φεράρι (65′ Κάσες), Ντεντάκης (72′ Λύρατζης), Τσοκάνης (79′ Μπαλογιάννης), Γκουαροτσένα, Μουνίθ, Τόρες, Μάντζης