«Αέρας» ο Παναιτωλικός, 2-0 τον Ηρακλή…

panaiΣτέρησε την απευθείας άνοδο από τους Θεσσαλονικείς η ομάδα του Αγρινίου και περίμενε ως το φινάλε του πρωταθλήματος για να δει αν θα καταφέρει να την κατακτήσει η ίδια, με τους δυο να συναντώνται εκ νέου στα play off.

«Πέρασμα» ομάδας Super League έκανε από το «Καυτανζόγλειο» ο ΠΑναιτωλικός, αφού επιβλήθηκε εύκολα 2-0 του Ηρακλή με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ των δυο τερμάτων των Ανρί Καμαρά, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 34’ και το έκλεισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι Αγρινιώτες έφτασαν τους 73 βαθμούς αλλά δεν τους ευνόησε η ισοβαθμία με την ΑΕΛ Καλλονής, η οποία είναι αυτή που πανηγυρίζει την άνοδό της στη Super League. Ο Ηρακλής από την πλευρά του έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει ως το τελευταίο πλευρό την απευθείας άνοδο, αφού σε περίπτωση νίκης θα είχε μεγάλες πιθανότητες να τα καταφέρει.

Τα έκτροπα πάντως, δεν έλειψαν από το ματς στη Θεσσαλονίκη αφού στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ουκάρ αποβλήθηκε λόγω άσεμνης χειρονομίας προς τον βοηθό διαιτητή και ακολούθησε χάος μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων αλλά και των μελών των τεχνικών επιτελείων. Χαρακτηριστική ήταν η εικόνα του Γιάννη Χατζηνικολάου, προπονητή του «γηραιού», ο οποίος είχε μπει ως ασπίδα μπροστά από το διαιτητικό τρίο έτσι ώστε να μην ξεφύγει η κατάσταση. Μετά τα επεισόδια, το παιχνίδι συνεχίστηκε για τα εναπομείναντα λεπτά, με τον Ηρακλή να μην έχει απάντηση στο γκολ του Καμαρά από το 34’ και να δέχεται και δεύτερο στο φινάλε, με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός να πάρει εντυπωσιακή νίκη και οι δυο ομάδες να ανανεώσουν το ραντεβού τους για τη διαδικασία των play off.